Ana Sayfa > Site Yazarları

Mehmet HATİPOĞLU - hatipoglu69@gmail.com
SERTLİK Mİ, NETLİK Mİ?
17 Nisan 2013 - 1447 okunma

   Hep duyarız; falancalar da çok sert canım. Hiçbir şeyi kabul etmiyorlar, her şeyi yok sayıyorlar, diye. Acaba gerçekten durum böyle mi? Acaba falancalar işini gücünü bırakmış her şeyi inkâr mı ediyor? Yoksa bunlar nihilist miler, hiçbir şeyi tanımıyorlar mı? Peki, sertlik derken neyi kastediyoruz? Bazı şeyleri kabul etmemek sertlik midir, ya da her şeyi kabul etmek doğru mudur?

   Kur’an-ı Kerim’deki peygamber kıssalarına baktığımızda peygamberlerin sürekli bir şeyleri kabul etmediklerini ve onlarla mücadele ettiğini görürüz. Örneğin;  Allah’tan başka sahte ilahları, Allah’tan başka kanun koyucuları, Allah’tan başka sahte yardımcıları, Allah’tan başka sahte vekilleri, Allah’tan başka sahte rızık vericileri, Allah’tan başka sahte görücü ve gözetleyicileri, Allah’tan başka sahte tasarruf sahiplerini, uğuru-uğursuzluğu ve daha birçok şirke ve küfre dair sapkınlıkları inkâr ettiklerini görürüz. Bu, sözüm ona güç ve yetki sahiplerini inkâr ettikleri için de müşrikler peygamberlere birçok çirkin vasfı reva görmüştürler. Acaba günümüzde durum farklı mı? Ne yazık ki çok da farklı değil, hatta fazlası bile var.  Gökleri ve yeri tasarrufu altına aldığını zırvalayanı mı dersiniz, gaybı bildiğini söyleyeni mi dersiniz, rızık verdiğini iddia edeni mi dersiniz, levhi mahfuzu okuduğunu anlatanı mı dersiniz, peygamberimizle sürekli görüştüğünü ve ondan direktifler aldığını iddia edenleri mi dersiniz… Anlayacağınız piyasa küçük ilahcıklarla dolu. Bu sapıkların sapık sözlerini inkâr ettiğinizde göreceksiniz ki hemen size bir dünya etiket yapıştırılmıştır. Mesela; çok sertsiniz, hiçbir şeyi kabul etmiyorsunuz, sapıksınız, vahhabisiniz, mezhepsizsiniz, aşırısınız, radikalsiniz, ehl-i sünnet dışısınız vs. Bu Kur’an dışı sapıkça inanış ve görüşleri savunanlar bir anda kendilerini ehli sünnetin ve dinin sarsılmaz yetkilisi görerek size her türlü etiketi yapıştırırken aslında farkında olarak veya olmayarak peygamberleri  ve onların yolundan giden bütün Muvahhidleri de çirkin bir şekilde etiketlemektedirler. Zira bizler bu sapık inanışları reddetmeyeceksek acaba neyi reddedeceğiz? Bunları reddetmek tevhidin bir gereği değil de sertlikse biz neye şirk diyeceğiz? Bu nasıl bir garipliktir anlayamadım. Yani bunları reddetmeyip de bu sahte güç sahiplerinin ilahlıklarını kabul edersek sertlikten kurtulup orta yolu bulmuş mu olacağız?

   İslam’a hizmet adıyla yola çıkıp da daha sonra ilahlığını iddia eden veya ettirenleri sert olmamak adına, birlik beraberlik adına kabul edecektiysek bunca peygamberin gelmesine, sıkıntıya girmesine ne gerek vardı acaba? O zaman Ebu Cehil’in günahı neydi? Firavun’un ilahlığını niye kabul etmeyelim? Lat’ı, Menat’ı,Hubel’i, Uzza’yı , Yeğus’u neden yetkili görmeyelim? Buda’ya tapanlara niye çirkin gözle bakalım? İneği niye kutsal saymayalım?

   Aslında sözü fazla uzatmaya gerek yoktur. Allah’ın dini de kitabı da gayet açıktır. Neyin tevhid neyin şirk olduğu da gün gibi aşikârdır. Eğer ilahlıklarını iddia edenleri inkâr etmek sertlik ise açıkça söyleyeyim ben de sertim.  Bu düzmece ilahların fanatiklerinin veya maddi güçlerinin olması birilerini korkutuyorsa bu onların sorunudur. Ama biz asla Allah’ın berisinden, altından bir takım güç ve tasarruf sahibi olduğunu söyleyenleri veya söylettirenleri kabul etmedik, etmeyeceğiz de. Birileri bir takım gerekçelerle bunlara susabilir, kılıflar uydurabilir. Güya sert olmamak adına ne şiş yansın ne kebap durumlarına girebilir. Ama bu gerçeği değiştirmeyecektir.

   Birileri Allah’a ortak koşanları reddetmeyi sertlik olarak görürken ben netlik olarak görüyorum.  Müslümanlar birlik olacaksa eğer bu kesinlike  tevhidde olacaktır.  Yoksa ilah olduğu söylenilen kişileri kabul etmekle İslam’ın birliği gerçekleşmeyecektir. Zaten aşağıdaki ayetlere bakarsak durum gün gibi ortadadır:

De ki; "Allah'a hamd ve seçtiği kullarına da selâm olsun. Allah mı daha iyidir, yoksa onların Allah'a ortak koştukları düzmece ilahlar mı?

(Bu düzmece ilahlar mı daha iyi) yoksa gökleri ve yeri yaratan, gökten size su indiren Allah mı? Biz o su sayesinde bir tek ağacını bile bitirmeye gücünüzün yetmeyeceği alımlı bahçeler bitirdik. Allah'ın yanı sıra başka bir ilah mı var? Aslında onlar gerçekten sapan bir toplumdurlar.

(Bu düzmece ilahlar mı daha iyi) yoksa dünyayı dengeli bir yaşama alanı yapan, kara parçaları üzerindeki nehirler akıtan, yeryüzünde köklü dağlar yükselten ve farklı yoğunluktaki iki deniz arasına set koyan Allah mı?

(Bu düzmece ilahlar mı daha iyi) yoksa sıkıntıya düşene, kendisine yalvardığı takdirde cevap vererek sıkıntısını gideren ve sizi ardarda gelen kuşaklar halinde yeryüzüne egemen kılan Allah mı? Allah'ın yanı sıra başka bir ilah mı var? Ne kadar kıt düşüncelisiniz

(Bu düzmece ilâhlar mı daha iyi) yoksa karaların ve denizlerin karanlıkları içinde size yolunuzu bulduran, rahmetinin önünden rüzgârları müjde habercisi olarak gönderen Allah mı? Allah'ın yanı sıra başka bir ilah mı var? Allah, onların kendisine koştukları ortaklardan münezzehtir.

(Bu düzmece ilahlar mı daha iyi) yoksa canlıları ilk kez yaratan ve ölüleri yeniden diriltecek olan, gökten ve yerden size besin kaynakları ' sağlayan Allah mı? Allah'ın yanı sıra başka bir ilah mı var? De ki; "Eğer doğru söylüyorsanız, açık delilinizi getiriniz. "
De ki; "Bilinmezi, gaybı ne göktekiler bilir ne de yerdekiler. Onu sadece Allah bilir". Onlar ne zaman yeniden diriltileceklerini de bilemezler.(Neml Suresi, 59-65)


"Hiç şüphesiz, Allah, Kendisi’ ne şirk koşanları bağışlamaz. Bunun dışında kalanlar ise, (onlardan) dilediğini bağışlar. Kim Allah'a şirk koşarsa elbette o uzak bir sapıklıkla sapmıştır. " (Nisa Suresi, 116) 
 
Selam ve dua ile...

Mehmet HATİPOĞLU
 
 


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (2):
  feyzatbilgeoğlu:
[07.05.2013 - 18:52]  
tevhidene bereket kardeşim Allah istikametinive istikametimizi bozmasın.selam ve dua ile.
  Naci Kayalı:
[19.04.2013 - 11:32]  
Yav hocam çok harika olmuş. Valla yüreğine sağlık. Ancak şunu demeleri muhtemel. Yav Mehmet Hocam ardı arası tahtadan taştan yapılmış heykelcikler. Niye abartıyorsun...))Çünkü ŞİRK nedir sorusunun cevabı MÜSLÜMANLARDA YOK.En zor soru.Çünkü zaten bizler ŞİRKİ ŞİRKTEN öğrenmişiz. Kurandan öğrenecek yerde. Dolasıyla bilmemek normal..Allaha emanet

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Mehmet HATİPOĞLU Diğer Yazıları

24 Haziran 2017 - Haccı Protesto Etmek; Allah'ı Protesto Etmektir!
02 Ocak 2015 - MÜBAREK MEVLİD (NOEL) KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN!
14 Aralık 2013 - İSLAMIN TRUVA ATI: “MEVLANA VE MESNEVİ”
18 Temmuz 2013 - AYETSİZ DİYANET
10 Mayıs 2013 - MÜBAREK 12 AYLAR
03 Nisan 2013 - Hz. Lut ve Lutîlik Kavramı
En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH