Ana Sayfa > Site Yazarları

Naci Kayalı - admin
ŞEFAAT GERÇEĞİ
25 Temmuz 2013 - 1438 okunma

ŞEFAAT GERÇEKTE NEDİR?

         Tarikatçıların çok kullandığı, islam dinin temel taşlarından olan ancak işleyişi ve hakkında pek bilgisi olunmayan ŞEFAAT konusunda küçük bir araştırmayı sizle paylaşmak istedim. Biliyorsunuz ŞEFAAT günümüzde temiz pak yıkayıp birilerinin birilerinin CENNETE BEDAVA GÖTÜRME BİLETİ olarak kullanılıyor. Oysa bu sözcüğün sahibi ALLAH'tır ve bakın ALLAH Kitabından kendi koyduğu ŞEFAAT kavramının nasıl inanılması gerektiğini en iyi şekilde açıklamaktadır. 
        ŞEFAAT: sözlükte yardımcı olmak ve bir şey istemek için birine eşlik etmektir. Daha çok saygın birinin düşük konumda olana arka çıkması anlamında kullanılır. Bu tür ilişkiler insanlar arasında olur. ALLAH kuranda şöyle buyurmakta "Her kim iyilik için şefaat ederse (arka çıkarsa) bundan kendine pay vardır. her kim de kötülük için şefaat ederse (arka çıkarsa) da bundan sorumluluk vardır. ALLAH her şeyi korur ve kollar" NİSA SÜRESİ 85.ayet.
       Şefaat terimi günümüzde birinin ALLAH'ın yanında başkasına arka çıkması ve yardımcı olması anlamında kullanılır. ALLAH böyle bir davranışı kabul etmez. Çünkü o kitabında şöyle buyurur "Öyle bir günden çekinin ki, o gün kimse kimsenin cezasını çekmez. Kimseden şefaat kabul edilmez. Kimseden fidye alınmaz. Onlar yardım görmez haldedirler. (Bakara 48.ayet) ALLAH bu durumda ancak şöyle inanmamızı ve kurtulacağımızı söyler. "Rablerinin huzurunda toplanacakları günden korkanları Kuran ile uyar, onların Allah'tan başka ne bir dostları ne de şefaatçileri olur. Belki kendilerini korurlar (Enam 51) ve "Deki, O şefaat, bütünüyle Allah'ındır" (Zümer 44). 
         Zaten büyük günahlardan şirk hariç diğerleri affedilebildiğinden Peygamberimiz (S.A.V) dan gelen şu hadisler şefaat hakkında bize ışık tutar. "Her peygamberin kabul edilmiş bir duası vardır. Diğer peygamberler dualarını bu dünyada yaptılar. Ben, ümmetime şefaat için duamı Kıyamet gününe sakladım. Allah dilerse ona ümmetimin şirk koşmadan ölenleri nail olacaktır" (Tirmizi, Kıyamet 12, 436), 
        Görüldüğü gibi BÜYÜK GÜNAHI (özellikle şirk) olanın şefaata ihtiyacı olmaz. Çünkü ALLAH şöyle buyurmaktadır. "Size konan yasakların büyüklerinden kaçınırsanız, diğer günahlarınızı örter ve sizi şerefli bir yere yerleştiririz". Ancak, şunu unutmamalı. Bir insan BÜYÜK GÜNAH İŞLERKEN FARKINA VARDI VE TEVBE ETTİ (Bir daha etmemek üzere ve hayatını öyle sürdürdü) bu şefaatle alakalı değil TEVBE'nin işleyişi ile alakalıdır. Yani Yani büyük günahların işleyerek ölenler zaten diğer halleri düzgün olsada ALLAH onları affetmeyeceğini kitabında bize bildiriyor.
       Umarım bir parça katkımız olmuştur sizin şefaat görüşünüzle ilgili. ALLAH rızası için bu doğru şefaat anlayışını müslümanlar arasında yayın. Tarikatllerin artık tutunacak ve kandıracakları bir iki şey kaldı bunlardan biride şefaat. 
        "Ey inananlar! Size rızık olarak ne vermişsmek, ondan harcayın. Sonra öyle bir gün gelir ki, onda ne alış veriş, ne dostluk, ne de şefaat bulunur. Nankörlük edenler tam bir yanlışlık içindedirler" (Bakara 254)
            ALLAH'ın selamı inananların üzerine olsun. HİCRET DERNEĞİ


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Naci Kayalı Diğer Yazıları

10 Ekim 2017 - NEDEN KAPALI AYETLER BİZE!
26 Haziran 2014 - KANAYAN YARA TASAVVUF
08 Haziran 2014 - KAİNAT HİÇ KİMSENİN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE YARATILMADI
30 Nisan 2014 - HAYATIMIZDAKİ KISSALAR
27 Ekim 2013 - PEYGAMBERİMİZ GERİ GELSEYDİ!!
24 Ağustos 2013 - KABUL EDİLMEYEN AMELLER
05 Ağustos 2013 - ALLAH'A İNANMAK AMA NASIL
10 Nisan 2013 - GELİN KUR’AN’LA TANIŞALIM
En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH