Ana Sayfa > Site Yazarları

Naci Kayalı - admin
NEDEN KAPALI AYETLER BİZE!
10 Ekim 2017 - 631 okunma

         İnsanlar arasındaki ikili ilişkilerde öğüt vermek, çözüm getirmek, yönlendirmek, yargılamak, eleştirmek, teşhis, tanı koymak ve tahlil etmek karşılıklı konuşmaları yüzeysel kılan ve gerçek dinlemeyi engelleyen davranışlardır. Bu şekilde asla sonuç gelmez. Söylenilen sözler duvara çarpmış gibi geri döner. Allah ile insan arasındaki ilişkilerde ise bu tam tersidir. Yüce Kitabımızda aynı özelliği gösteren ayetler olsa da, bu yaklaşım tarzı tam tersine bir sonuç ortaya çıkardığı gibi ayrıca etkilemekle kalmayıp eyleme dökücü özellikte göstermek suretiyle etkili olmaktadır.

          Ancak, ne acıdır ki Allah’tan gelen ayetlerin aktarılması, dinleyici tarafından eyleme dökülecek bir hal almamaktadır. Bu durumda ayetlerin aktarılmasını yapan mı hatalı, yoksa dinleyicimi. Neden ayetler sürekli bize kapalı.

      Bunun bir çok sebebi var. Ama bana göre en önemli sebeplerinden biri ayetleri aktarıcı (tebliğ eden) ayetleri yalın halde yapmayarak eklemeli anlattığından bu durum Allah-insan ilişkisinden çıkıp insan-insan ilişkisine dönmektedir. Bu nedenle ayetlerin önü kapandığından bir sonuç vermemektedir. Eklemeli ayet anlatılması yani anlatıcının ayet ile birlikte hemen peşi sıra ön plana kendisi için doğru olduğunu düşündüğü bakış açısını ön plana çıkarması, ya hadis yada hadis olduğu iddia edilen süzgeçten geçmemiş sözleri, ya etkilendiği büyük islam alimlerinin yorumlarını katmaktadır. Bu durumda ayetleri dinleyenlerin hikmet çemberine girmesini engelleyerek tek düzen bakış açısına yönlendirmektedir. Ayetleri aktaran kişinin kendisi açısından doğru sandığı şeylerin başkası tarafından doğru olmayıp yanlış gelme ihtimalide yüksektir. Zaten bu şekilde bölünmeler olmaktadır. Ayetleri aktaran kişi ayetleri yalın halde bırakmayarak farkında olmadan kendisinin doğru olduğu zannettiği aktarımlarla bir profil oluşturmaktadır. Tıpkı günümüzde Müslümanların yaptığı kopyala yapıştır mantığı gibi. Yani onlarda yılbaşı var, bizde de var ama bizim yılbaşımızın içinde iman kırıntıları var vb. gibi. Bizi onlardan ayırdığını düşündüğümüz tek fark yaptığımız eylemin içerisine ibadet, iman gibi bazı süslemeler yapmamız.

         Ayetlerin bize kapalı olmasının ikinci sebebi ise (bana göre), Allah’ın İslam dinini insanlar için seçtiğini, ayetlerinde İslam dinini anlatırken ve bizimde anlayarak uygulama yapmamız için tüm peygamberlerin eylemlerini, düşünce tarzlarını aktararak birlikte zikrettiği ve İslam dinini onlarla tamamladığı halde, Müslümanların bunu göz ardı ederek sadece İslam dini temsilcisi Peygamber Efendimiz gibi tüm yükü Peygamberimizin üzerinde bırakarak ve ön plana çıkararak dini aktarımlarda bulunmalarıdır. Diğer peygamberlerin sadece yeri geldiğinde hikaye gibi kıssalarına yer verilmekte, onların düşünce tarzları, eylemleri başta Peygamberimiz olmak üzere Ömer’ler, Ali’ler, Ebubekir’ler yetiştirdiğini unutuyoruz. Tabi ki Peygamberimiz bu mükemmel inanç ve yaşam tarzı olan İslam dininin son ve önemli temsilcisidir. Ancak, eğer aktarım yapılırken diğer peygamberleri İslam dini çerçevesinden çıkarırsak asla ne bir İbrahim, ne bir Nuh, ne bir Yahya yada bir Lut yetişmeyecektir. İnananların kurandan peygamberi tanıyıp dinini anlamadığı için içinde bulunan imanında eksiklik oluşmasını engelleyememekte ve bu eksikliği de çok sevdiği ama anlamadığından takip edemediği peygamberinin sarığı, cübbesi, sakalı vb gibi eklentilerle ön plana çıkararak tamamlamaktadır. Bu durum kültürel olarak bir çok yerde kabul görmemekte, kuran ayetlerin önünü kapatarak İslam dinini ulaşılmaz, ulaşılsa bile yaşanması için bazı şeylerin yaşanmasından sonra hayata uygulanacak bir din haline getirmektedir.

       Allah’tan, ayetleri aktaran kişilerin aktarırken bu hususlara dikkat ederek ve Allah rızasını gözeterek ayetleri yalın halde aktarmasını gönülden istiyorum. Yanlışım varsa benimdir. Allaha emanet olun. (Naci)


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Naci Kayalı Diğer Yazıları

26 Haziran 2014 - KANAYAN YARA TASAVVUF
08 Haziran 2014 - KAİNAT HİÇ KİMSENİN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE YARATILMADI
30 Nisan 2014 - HAYATIMIZDAKİ KISSALAR
27 Ekim 2013 - PEYGAMBERİMİZ GERİ GELSEYDİ!!
24 Ağustos 2013 - KABUL EDİLMEYEN AMELLER
05 Ağustos 2013 - ALLAH'A İNANMAK AMA NASIL
25 Temmuz 2013 - ŞEFAAT GERÇEĞİ
10 Nisan 2013 - GELİN KUR’AN’LA TANIŞALIM
En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH