Ana Sayfa > Site Yazarları

Yalçın KİKİ - pederbey@mynet.com
NEDEN BİZE MÜSLÜMAN DENİYOR?
18 Nisan 2013 - 1657 okunma

   İman, ALLAH tarafından şekli çizilmiş, insanların genlerine kodlanmış yaşam biçimidir. İman insanların yaşadığı hayatın tam merkezinde olması gerekirken tam tersi, hayatın dışında kalmıştır. Müslüman ise, iman esaslarına teslim olmuş, imanın belirlediği yaşam şeklini kabul etmiş ve kul olduğunu idrak etmiş kul modelidir. Ancak bir çok konuda olduğu gibi müslüman olma konusunda da birçok yanılgı yaşanmaktadır. Zira müslümanlığı birkaç amele atfedip, o ameller üzerinden değerlendirme yapmak o kişiyi sadece ismen müslüman kılmaktadır.
   
   Halbuki müslüman olmak bize, ailemiz tarafından bırakılmış ve ömür boyu bizde kalacak bir şey değildir. Müslüman bir çevrede doğmamız, müslüman isimleri almamız, müslüman gibi giyinip, kendimizi müslüman olarak adlandırmamız bizi müslüman yapmaya yetmez. Hiç kimse sadece isminden dolayı kafir ya da müslüman olmaz. Kafir ile aramızdaki fark sadece sarık giymekle ya da kravat takmakla ilgili değildir. İnsan sadece altı yedi kelime söylemekle ne kafir, ne de müslüman olur; ne de bu bir kaç sözle cehennemden kurtarır.
   
   Kafirler Kur'an okumaz ve içinde yazdığını bilmezler. Bilmediklerinden inkar ederler. Gerçeği örterler. O yüzden biz onlara kafir diyoruz. Kur'an'ın hayatımızdaki yeri kafirlerinkinden farklı değil. Peki, müslümanım diyen kişi aynı derecede Kur'an okumaz ve içinde yazdığını bilmez ise NEDEN ONA MÜSLÜMAN DENİYOR?
   
   Kafirler, Hz. Muhammed'in (S.A.V) öğrettiklerini ve Allah'ın rızasına ulaşmak için gösterdiği doğru yolu bilmezler. Biz o yüzden onlara kafir diyoruz. Peki müslümanım diyen kişi aynı derece peygamberini sadece hayatı yönüyle bilip, peygamberin getirdiğini uygulamaz ve peygamberi takip etmezse, peygamberin getirmediğini peygamberi getirmiş gibi yaparsa yani bidatlerle ibadet ederse, peygamberi izlemeye gelince bir kafir kadar isteksiz ise NEDEN ONA MÜSLÜMAN DENİYOR?
   
   Kafirler, Allah'ın emirleri yerine kendi isteklerinin peşinden giderler. Nefislerinin esiri olup Allah'a karşı kayıtsız kalıyorlar. O yüzden biz onlara kafir diyoruz. Peki, müslümanım diyen kişi aynı derecede kendi nefsinin esiri olup, Allah'a karşı kayıtsız kalıyorsa, NEDEN ONA MÜSLÜMAN DENİYOR?
   
   Kafirler, ahlaki değerler ve günlük yaşamdaki kurallarını, kullar ve bu dünya gözüyle görebildiğimiz her şeyin haklarını, para harcamanın ve kullanmanın kurallarını, savaş ve barış kanunlarını, devlet düzeni ilkelerini ve devlete itaatin sınırlarını kendileri koyarlar ve bu konuda Allah'ı hiçe sayarlar. Biz bu yüzden onlara kafir diyiyoruz. Peki müslümanım diyen ahlaki değerler ve günlük yaşamdaki kurallarını, insanlar arasındaki ve tüm canlılar arasındaki yaşam haklarını, para harcama ve mal kazanma kurallarını, savaş ve barış kanunlarını, devlet düzeni ilkelerini ve devlete itaatin sınırlarını, toplumu düzenleyen hükümleri Allah'ın istediği gibi yapmıyorsa NEDEN ONA MÜSLÜMAN DENİYOR?
   Kafir, sadık bir şekilde küfüre hizmet ettiği, faiz aldığı için, zina yaptığı için biz ona kafir diyoruz. Peki, müslümanım diyen kişi farkında olmadan da olsa küfre hizmet ettiği, faiz aldığı ve zinadan kaçmadığı halde NEDEN ONA MÜSLÜMAN DENİYOR?
   Oysa biz sadece kafire, namaz kılmadığı, zekat vermediği ve oruç tutmadığı için kafir diyoruz. Gerçi müslümanım dediği halde namaz kılmayan, zekat vermeyen, herkes gördüğü için oruç tutanlarımız çok. Acaba bizim kafire bakışımızda mı hata var, yoksa müslümanım, evet ben müslümanım dememizde mi hata var? Tartışılır.
   
   İslam nedir? Allah'ın seçtiği yaşam tarzıdır. Müslüman nedir, bu yaşam tarzını benimseyen ve her kuralını kabul ederek kendini tamamen Allah'a teslim edendir. Müslüman, Allah yolunu izlemek için bütün iddialardan vazgeçen kişidir. Hayatını Allah'ın gösterdiği biçimde yaşayan demektir. Onun kitabıyla ve peygamberiyle gösterdiği yolu, kayıtsız şartsız kabul eden kişidir. Kur'an ve sünnetin yerine kendi istek ve düşüncelerine boyun eğmeyendir.
   
   Şöyle bir örnekle açıklamak gerekirse. Saat içerisinde baktığımızda bir sürü küçük parça var. Eğer bu parçalardan bir veya bir kaçını çıkarıp atarsanız o saat zamanı göstermez. Çalışmaz. Ya da saatteki parçalardan bir iki tane çıkarırsak ve yerine dikiş makinesinin bir iki parçasını koyarsak emin olun o saat, zamanı göstermeyeceği gibi dikişde dikmeyecektir. İşte müslümanım diyip, kafirlerin yaptıkları gibi yaşam tarzı belirlemek tıpkı bu örnekteki gibidir. Sadece dıştan görünüşü saat. Ama işlevini yapmayan, parçaları farklı bir saat.
   
   Kafir ile müslüman arasındaki tek fark sadece isimlerde kaldı. Bugünlerde bu moda. O kafir, evet kafir, yaptıkları belli. O yüzden kafir. Ben müslüman. Ama benim yaptıklarımda kafirlerle nerdeyse aşağı yukarı aynı. Kitap olmayan bir din, yeryüzüne karışmayan bir Allah, gül kokularıyla anılan bir peygamber. Namaz kılmasam da olur, Allah'ın rahmeti bol, ileride kılarım. Bu devirde faiz olmaz, ne faizi ya, herkes alıyor, yani bir ben miyim, hem biraz yanar çıkarım zihniyeti. Yani kısacası yaşam tarzı aynı, inanış aynı, gaye aynı. İyi de NEDEN BANA MÜSLÜMAN DENİYOR?

Yalçın KİKİ


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Yalçın KİKİ Diğer Yazıları

24 Ağustos 2013 - KURAN NİÇİN İNDİRİLDİ
En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH