Ana Sayfa > Site Yazarları

AYDIN ÖZTÜRK - admin
MUSKA, CEVŞEN VE NAZARLIKLAR
25 Temmuz 2013 - 4667 okunma

MUSKA, CEVŞEN VE NAZARLIKLAR

         ALLAH (cc) şöyle buyuruyor; "Deki: Şimdi ALLAH, size bir zarar isteyecek yada bir yarar dileyecek olsa, sizin için ALLAH'a karşı kim herhangi bir şeyle güç yetirebilir? Hayır, ALLAH yaptıklarınızı haber alandır" (Fetih Suresi 11) ve Zümer Süresi 38. ayette ise "Ey Muhammed! Yemin olsun ki, eğer sen onlara GÖKLERİ VE YERİ KİM YARATTI diye sorsan elbette ALLAH YARATTI derler. Sen onlara şöyle de: Söyleyin bakalım eğer ALLAH bana herhangi bir zarar vermek istese, sizin Allah'ı bırakıp da taptıklarınız O'nun bu zararını giderebilirler mi?. Yahut bana bir rahmet dilese O'nun bu rahmetini durdurabilirler mi? Deki: BANA ALLAH YETER. Güvenenler sadece O'na güvensinler". 
         Akim (R.A) Rasullullah (S.A.V) nin şöyle buyurduğunu rivayet etti. "KİM KENDİSİNİ ZARARDAN KORUMASI VEYA KENDİSİNE FAYDA SAĞLAMASI İÇİN BİR ŞEY TAKARSA ALLAH (CC) KİMSENİN KORUNMASINI ONA BIRAKIR" (Ebu Davut-Ahmet-Tirmizi)
           Ebu Beşir El Ensari (R.A) şöyle rivayet etti "Rasulullah (S.A.V) ile bir yolculuğunda beraberdim. Gördüğü her devenin boynunda bulunan halka boncuk veya bunun gibi ne bulunursa koparması için bir elçi gönderdi" (Buhari-Müslim)
Ruveyfi (R.A) diyor ki Rasullulah (S.A.S) bana şöyle dedi "Ey Ruveyfi. Belki hayat senin için uzun sürer. İnsanlara bunu haber ver. Kim sakalını büküp kıvırırsa, muska veya nazarlık takarsa, hayvan tersi veya kemikle istinca ederse Muhammet (S.A.V) o kimseden uzaktır" (Ahmet-Ebu Davut-Nesei)
          Yine Peygamberimiz buyuruyor ki; "Kim zararı defetmek veya fayda sağlamak için bir şey takınırsa takındığı o şeye terkedilir" (Ahmet-Tirmizi-Ebu Davut)
            Sait B.Cübeyr (R.A) diyorki "Kim bir insanın üzerindeki muskayı veya nazarlığı vs. koparıp atarsa köle azad etmiş kadar sevap kazanır"
               Aişe (R.A) dan rivayete göre şöyle demiştir. "Rasulullah (S.A.V) göz değmesi için okumamı bana emretti (Buhari)
Görüldüğü gibi geçen hadisi şeriflerden anlaşılıyorki: 
             Nazarlardan korunmak için takılan takılar, hastalığı uzaklaştırmak veya iyileşmek için yapılan bir takım sihri şeyler, cevşenler, muskalar, karı kocanın arasındaki muhabbeti arttırmak için yapılan sihri her şey, bunların doğrudan doğruya fayda verebileceklerine veya insanlardan bir zararı uzaklaştırabileceklerine inanılırsa büyük şirklerdendir ve sahibini dinden çıkarır. Fakat bunları takanlar bunların Allah'ın izniyle kendilerine fayda vereceğine veya zararı defedeceğine inanılırsa büyük haramlardan daha haram olan küçük şirk işlemiş olurlar. Bir insan zarardan korunmak veya fayda sağlamak amacıyla bir şey takarsa, ALLAH (CC) o kişinin isteğinin yerine getirilmesini taktığı şeye bırakır. Nazar boncuğu gibi şeyleri takıldığı yerden çıkarmak büyük sevaptır.


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


AYDIN ÖZTÜRK Diğer Yazıları

18 Nisan 2013 - En Anlaşılır Kitap Kuran'dır.
En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH