Ana Sayfa > Site Yazarları

Mehmet HATİPOĞLU - hatipoglu69@gmail.com
Hz. Lut ve Lutîlik Kavramı
03 Nisan 2013 - 1944 okunma


Bazen kullandığımız sözcükleri o kadar düşüncesizce ve umarsızca sarf ediyoruz ki yaptığımız bu işin sonunun nereye varacağını tahmin bile edemiyoruz. Umarsızca kullandığımız o sözcüklerden birisi de Lutîlik sözcüğüdür. Malumunuz Lutîlik kelimesi Allah (c.c.) ın insanlara gönderdiği ve Kur’an-ı Kerimde mücadelesi bizlere örnek ve ibret olsun diye anlatılan Hz. Lut peygamberin adından türetilmiş bir kelimedir. Bu kelimede kullanılan birinci  î ” yani şapkalı “ î ” dilimizde nispet  î ” si olarak bilinir ve dilimize Arapçadan gelen bir "î" dir. Bu “î” eklendiği sözcüğe ait olma, ilgili olma, o işle iştigal etme gibi anlamlar katar. Örneğin, “millî ” dediğimiz zaman o millete ait olan anlamına gelir, “fennî” dediğiniz zaman fen ilmine ait olan, fennin ilgi alanına giren, fenle ilgili olan anlamlarını çağrıştırır. Bugünlerde sıkça kullanmaya başladığımız -sal -sel eki de bu “i” nin yerini ve işlevini tutmaya başlamıştır.
 
Yukarıda bahsettiğim tüm bu bilgiler ışığında asıl konumuz olan Lutîliksözcüğünü incelemeye kalktığımızda ise karşımıza çok çirkin bir anlam ilişkisi ve tablosu çıkmaktadır. Malumunuz Lutîlik kelimesini Allah’ın haram kıldığı sapkın bir cinsel ilişki olan homoseksüellik anlamında kullanmaktayız. Bu çirkin iş için kullanılan Lutîlikkelimesinin anlamını yukarıdaki değerlendirmelerim ışığında ele aldığımızda sanki homoseksüellik (hâşâ) Hz. Lut’a ait olan, onun yaptığı, onunla ilgili olan bir işmiş gibi anlamlarına gelmektedir. Ortaya çıkan böylesine çirkin bir anlam ve durum nasıl olur da biz Müslümanların düşündürmez ve rahatsız etmez acaba? Bu kelimeyi icat edip piyasaya sürenler acaba bunun sonuçlarını hiç mi düşünmedi? Ben gerçekten hayret ediyorum. Sanki birilerinin kalkıp savunma olsun diye şunu söylediklerini duyar gibiyim:“Efendim bu çirkin iş Hz. Lut zamanında olduğu için bu işin bu isimle meşhur olması normaldir. Yoksa kimse o anlamda söylemiyor.” Ben de o zaman cevap olarak, putperestlik Hz. Nuh zamanında başladığından putperestliğe de (hâşâ)  Nuhîlik diyelim veya ticarette sahtekârlığıyla ünlenmiş ve helak olmuş Hz. Şuayip peygamberin kavminin yaptığı sahtekârlığa da Şuaybîlik mi diyelim desem ne diyeceksiniz? Yoksa olmaz öyle şey diyip itiraz mı edeceksiniz? Eğer itiraz edeceksek niçin bu itirazımızı ve tavrımızı Hz. Lut için göstermedik? Niçin böylesine çirkin ve lanetlenmiş bir işe tertemiz bir peygamberin ismini reva gördük? Biz kendimizin ve ismimizin böylesine fahiş bir işe isim olarak kullanılmasından ne kadar mutluluk duyarız acaba? Kendimize ve ismimize reva görmediğimiz bu işi, niçin Allah’ın tertemiz peygamberine reva gördük acaba? Bu Hz. Lut’a karşı yapılmış büyük bir iş değil mi acaba?
 
Bugün hiç kimse çocuğuna Lut ismini koymuyor ve buna cesaret dahi edemiyor. Çünkü kimse isminin homoseksüellikle ilişkilendirilmesinden mutluluk duymaz da ondan. Peki, Lut ismine bu zulmü niye yaptık? Bu ismi unutturup, kendimizden niye uzaklaştırdık? Hâlbuki peygamberlerin isimlerini koymak, böylelikle onların mücadelelerini hatırlamak ve hatırlatmak, bizim bir görevimiz değil mi acaba?
 
Ne dersiniz, yoksa ben mi çok takıntılıyım? Aslında böyle bir durum yok da ben mi abartıyorum acaba?
 
Selam ve dua ile…
                                                                                                   Mehmet HATİPOĞLU
 


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Mehmet HATİPOĞLU Diğer Yazıları

24 Haziran 2017 - Haccı Protesto Etmek; Allah'ı Protesto Etmektir!
02 Ocak 2015 - MÜBAREK MEVLİD (NOEL) KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN!
14 Aralık 2013 - İSLAMIN TRUVA ATI: “MEVLANA VE MESNEVİ”
18 Temmuz 2013 - AYETSİZ DİYANET
10 Mayıs 2013 - MÜBAREK 12 AYLAR
17 Nisan 2013 - SERTLİK Mİ, NETLİK Mİ?
En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH