Ana Sayfa > Site Yazarları

Nurten Kayali - nurten_69_571@hotmail.com
HANGİ TESETTÜR
25 Temmuz 2013 - 3710 okunma

                    İnsan sormadan edemiyor, aşırı dikkat çeken renkleri, hatları belli eden hatta belirginleştiren kesimiyle modern tesettür modelleri, tesettür kavramını içerden çökertmeyi mi hedefler?
                    Erkeğin ve kadının yaradılış özellikleri gereği örtmeleri gereken asgari sınırlar farklı olmakla birlikte, genel olarak nebevi terbiyeye uygun olan, yüz, el ve ayak haricindeki bölgeleri örtecek şekilde giyinmektir.
                    ÖLÇÜLERİ KİM BELİRLER?
                    İnsanlığın son peygamberi ve bütün alemlere rahmet olarak gönderilen Efendimiz (S.A.V) Cenab-ı Hakk'ın razı olduğu örtünmenin en güzel şeklini detaylarıyla öğretmiş, ölçüleri buyurdu: "Cehennem halkından iki sınıf insan var ki, ben onları görmedim: Birinci grup, ellerinde sığır kuyrukları gibi kamçılar olan, onlarla insanları dövenlenlerdir. İkinci grup ise; Giyinmiş fakat çıplak olan, erkeklerin kalplerini kendilerine meylettiren, vücutlarını sağa-sola eğip çalımlı yürüyen kadınlardır. Onların başları Horasan  develerinin hörgüçleri gibidir. Bunlar cennete giremezler, onun kokusunu bile alamazlar. Oysa o koku çok ama çok uzun mesafelerden duyulmaktadır" (Müslim)
                    Hadisi şerif son derece açık ama birlikte düşünelim: 
                   Kadınlığın ticari bir unsur haline dönüştüğü çağdaş kültürde, giyinme konusunda ne yazık ki müslüman hanımlar da büyük etki altında. Çeşitli yerlerdeki tesettür yasağını kasdetmiyoruz, Müslüman hanımların kalpleri ve zihinleri baskı altında, psikolojik baskı. Tüketim odaklı çağdaş güzellik ve estetik anlayışı, moda, medya ve daha pek çok unsurun bir arada oluşturduğu baskı ağından söz ediyoruz. Artık pek çok dindar hanım örtünmesine örnütüyor ama ne yazıkki dinini istediği ölçülere yeterince dikkat etmiyor. Sanki dikkat çekmek için giyiniyor.
                   İslamın meşru saydığı, emrettiği örtünme, tenin gözükmesini engelleyecek ve vücut hatlarını belli etmeyecek elbiseler giymekle mümkün. Teni gösteren veya vücut hatlarını ortaya çıkaracak kadar dar olan elbiseler islami örtünme sayılmıyor. Ne tuhaf, artık tesettür kıyafetleri kesimiyle, dikişiyle tam da buna göre tasarlanıyor. Yine hatırlamak lazım, Rabbimizin koyduğu sınırları aşmada ne güzellik vardır, ne de bir hayır. Haramı güzel gösteren nefs ve şeytandır.
                 Sakınanlara selam olsun. 

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Nurten Kayali Diğer Yazıları

18 Nisan 2013 - MODERN MÜSLÜMANLIK
En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH