Ana Sayfa > Site Yazarları

AYDIN ÖZTÜRK - admin
En Anlaşılır Kitap Kuran'dır.
18 Nisan 2013 - 1670 okunma

    Bismillah
 
    Sitenizde başlatılan “Kuran’ı Anlayabilir miyiz?” adlı ankete göz atarken 4 kişinin dahi olumlu yanıt vermediğine dayanamayıp böyle bir yazı yazmak istedim.
  
    Müslümanların Kuran’ı anlamalarından gayri Müslimlerin korkması gayet doğaldır.
Fakat Müslümanların Kuranı anlamasından, başka Müslümanların korkmasına samimi bir anlam veremiyor ve anlaşılmayacağını söyleyenlere iyi niyetle bakamıyorum. Böyle düşünenleri cahillikle de suçlamak istemiyorum. Çünkü Kuranın anlaşılabilir bir kitap olması gerektiğini anlamak için hiçbir ilme gerek yoktur. Fıtri bir mantıkla kolaylıkla bunun böyle gerektiği kavranıla bilir. İnsanlar fıtri özelliklerinden kurtulamazlar. Sadece o özelliklerini görmemezlikten gelebilirler. Belki bu yüzdenGerçekten insan, Rabbine karşı nankördür. Ve gerçekten, kendiside buna şahittir[1]buyrulmuştur.  
            Peki, neden Kuranın herkes tarafından anlaşılamayacağı iddia edilir? Buna birçok cevap veriliyor. Fakat cevapların hepsi samimiyetten uzak ve aldatıcı olduğu aşikârdır. Verilen meşhur birkaç cevabı analiz etmek istiyorum.
 
SORU
1.      Kuran’ı anlamak için usul bilgisine ihtiyaç vardır. Eğer bu bilgiler kişide yoksa yanlış anlar ve sapıtır.
CEVAPLAR  :
 
1-      Allah kuranı anlamamız için böyle bir şart getirmemiştir. Aksine kuranın anlaşılır, açık, açıklayıcı, kolay olduğunu birçok ayette bildirmiştir. Bizler onun kuran hakkında bildirdiği gerçekleri kabul ediyor ve sizin onun hakkında yaptığınız tespitleri inkâr ediyoruz. Bunu yapmak imanımızın bir gereğidir.
 
2-      Bizler Kuran’ı sadece anlamak istiyoruz. Ondan fıkh’i veya itikadi hükümler çıkarma derdimiz yoktur. Fakat itikadi yönlendirmesine ihtiyacımız vardır. Ondan daha güzel bu ihtiyacımızı giderici bir kitap tanımıyoruz.
 
3-      Bizler Arapça bilmediğimizden genel de Kuran’ı Meallerden takip etmek zorundayız. Zaten Meallerin birçoğu da belirli usul kuralları gözetilerek yazılmıştır.
 
4-      Kuranın kendisi anlaşılabilmesi ve yol göstermesi açısından iki şart bildirdiği halde,[2] ayrıca en kıvamlı hidayeti kendisiyle mümkün kıldığı halde[3] Siz başka şartlar sunuyor ve bu iddia ile farkında olmadan Kuran’ın hidayet örgüsünün olmadığını veya bu örgü hakkında şüphe duyduğunuzu söylüyorsunuz. Bizim bu noktada şüphemiz yoktur. 
5-      Sizler usul kitabı derken hangi usul kitaplarından bahsediyorsunuz. Bahsettiğiniz bu kitaplar arasında birçok konuda ihtilaf bulunmaktadır. Bizler bu ihtilafların hangisini doğru kabul etmeliyiz?  
 
6-      Allah c.c’nun kolaylaştırılmış bir kitap olarak nitelendirdiği bir kitabı anlamamız için bizleri anlaşılması zor, verileri sabit olmayan bir takım kitaplara muhtaç bırakmış olması sizlere hangi sebeple mantıklı gelebiliyor?  
 
7-      Bizler “Kuran anlaşılır” derken, “Kuran kuşatılır”, “anlama yoluyla bitirile bilir” demiyoruz. Eğer böyle dediğimizi zannediyor ve bundan dolayı korkuyorsanız bu zannınız bizim onu anlayamayacağımız manasına gelmez. Zira tarihte hiçbir müfessir Kuranı kuşattığını, anlama yoluyla bitirdiğini dememiş, diyememiştir. Buna rağmen Kuranı anlaya bildiği kadar anlamış ve tefsirler yazmışlardır. Sizin bu zannınız onları da kapsamalı idi. Eğer bu zannınız onları da kapsıyor ise usul kitaplarını yazanlar da onlardı.   
 
8-      Kuranda Müteşabih ayetlerin varlığı ve bu ayetleri anlamamızdan doğacak yanılgılardan bizim adımıza korkarak anlayamayacağımızı düşünüyorsanız ve bundan dolayı usul kitaplarına davet ediyorsanız.…
 
a.       Kuran bu noktada bizleri sizden önce uyarmıştır.[4] 
b.      Müteşabih ayetler hakkında usul kitaplarındaki tarifler, sayıları, tevilleri, türleri, hükümleri arasındaki ihtilaflar sabittir. Sizler korkunuzla bitirilmiş bir meseleye değil, bizlerde belli bir kanaat oluşturacak bilgiye değil, ihtilaflarla dolu birikimlere davet ediyorsunuz.
c.       Davet ettiğiniz yer bizim için bulunduğumuz yerden daha tehlikelidir. Öyle ki, bizler bu davetinize uysak aklımıza şimdiye kadar hiç gelmemiş, Allah’ın sıfatları ile ilgili tartışmalara, kaderle ilgili meselelere, ru’yetullah meselesine vb. meselelere dalıp gidebiliriz. Bizim için tehlike belki bundan sonra başlayacaktır. Siz bu davetinizle bizi tehlikeden kurtarmak yerine tehlikenin tam göbeğine attığınızın farkında mısınız?
d.      Hangi Müfessir müteşabih ayetlere son manayı vererek tevil etmiştir. Böyle bir müfessir göremediğiniz halde bizlerin son manası ile anlayıp bir şekilde tevil edeceğimiz korkusuna neden kapılıyorsunuz?
 
9-      Allah c.c nun herkes tarafından anlaşılması mümkün olmayan bir kitap göndermiş, sonra herkesi ondan sorumlu tutmuş olmasını bizler anlayamıyoruz. Siz anlıyor musunuz? Eğer Alimlerin anlaması bize yeter diyorsanız, sorumuz şu: Bir aliminde yanlış anlaması mümkün müdür? Siz buna “evet” diyorsunuz. Peki, benim, alimin bu yanlışına uymam mümkün müdür? “ortak cevap “evet”oluyor. Peki, Rabbimizin huzurunda bu yanlışın mazereti olarak “falanca Alim böyle hükmetmişti” diyerek kurtarmam mümkün müdür? Bilmiyoruz. Diyoruz ki; Rabbimizin bu mazeretimiz karşısında “ben sana öyle bir peygamber (falanca alim gibi) göndermedim, Kitabımda Alimlere tabii olun demedim, hatta onlar hakkında seni önceki kavimlerin alimlerini misal vererek uyardım, ” demesinden korkuyoruz.
 
Allah c.c sadece bir surede (başka bir çok yerde benzer ifadeler kullanılır) kuranı öğüt alınsın diye kolaylaştırdığını[5]4 kez hem de bir çeşit yeminle buyurduğu halde bunun aksini hala iddia edebilen insanlara şunu haykırıyoruz.  SİZ YALANCISINIZ !
  
“EĞER ALLAH BİR KEZ HEM DE YEMİNSİZ Kuranın kolaylaştırıldığını söyleseydi bile BİZ YİNE SİZİ YALANLAR, DOĞRU SÖYLEYENİN ALLAH OLDUĞUNU BİLİRİZ.  Çünkü biz kitabın mushafına değil, içeriğine de iman etmekle emr olunduk.

Aydın ÖZTÜRK


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


AYDIN ÖZTÜRK Diğer Yazıları

25 Temmuz 2013 - MUSKA, CEVŞEN VE NAZARLIKLAR
En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH