Ana Sayfa > Site Yazarları

SERDAR KAYALİ - serdarkayali69@gmail.com
BİRR’ İN BİR OLMASI
04 Nisan 2013 - 1431 okunma

Üzülerek söylüyorum ki artık izafileşen kavramlarımız, dolayısıyla göreceli bir dinimiz var. Mutlak hakikat iddiası ve çok kesin anlatımlarla dolu büyük bir kitabı olan İslam dini, kendisine asla yakışmayacak şekilde içi boşaltılmış veya asli anlamlarından uzaklaştırılmış kavramlar çöplüğü halinde kafalarımızdaki yerini her gün biraz daha büyütmektedir. Bu bir Müslüman için büyük bir dert, kapatılması güç bir yaradır. Aslında mevzuumuz kavramlara giydirilen ona ait olmayan elbiseleri konuşmak değil. Fakat bu sayıdaki konu BİRR olunca böyle bir serzeniş yapmaktan kendimi kurtaramadım. 
 
BİRR aslî itibari ile hiçbir temiz fıtratın güzelliğini reddedemeyeceği, vahyin insanlığa hediye ettiği evrensel değerler bütünüdür. İlk olarak insanlığa şahit olarakvasıflanan Müslümanlar katında bu kavram ve buna bağlı alt kavramların göreceli hale getirilmesi itikadi ve içtimai anlamda ihtiyaç duyulan tevhidin oluşmasına engel teşkil etmiştir. Kendi içerisinde ortak BİRR’ lerinin tespiti noktasında birleşemeyen Müslümanların artık evrensel değerlerin kaynağı olduğu davasını sürdürmeleri neredeyse imkânsız hale gelmiştir.
 
          Bu yazımızda kendi kendimize aşırı derecede yüklendiğimizi düşünebilirsiniz. Fakat kitabımızda “Siz, insanlara iyiliği ( BİRR’İ) emrediyor da, kendinizi unutuyor musunuz? Hâlbuki kitabı da okuyup duruyorsunuz. Yine de akıllanmayacak mısınız?” [1]gibi bir ayetle muhatap olduğumuz halde insanlardan BİRR bekleyip, kendimiz umursamaz halde yaşamayı sürdürebiliyorsak biz kendimize az bile yüklenmişizdir. Tüm bunlar bir yana emrettiğimiz fakat yaşamadığımız BİRR hangisi? Cemaatimizin BİRRİ mi, tarikatımızın BİRRİ mi, ideolojimizin BİRRİ mi, partimizin BİRRİ mi; yoksa RABBİMİZİN BİRRİ mi?  
Söylediklerimiz hemen yanlış anlaşılmasın. Sıkıntımız cemaatle değil, cemaatçilikle; tarikat ile de değil, tarikatçılıkla…
 
Bu yazımızda kendi kendimize aşırı derecede yüklendiğimizi yine düşünebilirsiniz. Fakat kitabımızda hem de kıblemizle ilgili buyrulan  “Yüzlerinizi Doğu ya da Batı tarafına çevirmeniz iyilik (BİRR) demek değildir. Asıl iyilik (BİRR)…” [2]İnanılması gerekenlere gerçek manada inanmak, yardım edilmesi gerekenlere yardım etmek, zorluklara karşı sabretmek olarak belirlenen uzun bir ayete rağmen bizlerin özden uzaklaşıp dinimizi, manasız sadece şekilden ibaret sanmaktan alıkoymaması garip değil mi?
 Söylediklerimiz yine hemen yanlış anlaşılmasın. Sıkıntımız şekille değil, şekilperestlikle..!        
Kitabımızda “Evlere arka taraflarından girmeniz iyiliğe (BİRR’e) uygun bir davranış değildir. İyiliğe(BİRR’e) uygun davranış, kötülükten sakınarak evlere kapılarından girenlerin tutumudur.”[3] Buyrulmasına rağmen İslam’dan icazet almayan bir yığın örflerimize, gelenek göreneklerimize, evlilik törenlerimize ve batıl inançlarımızdan nazar boncuğumuza, muhafız muskalarımıza sıkı sıkı sarılıyorsak kendimize çok yüklendiğimizi düşünmeyin.
           
            Kitabımızda “Sevdiğiniz şeylerden infak edinceye kadar asla iyiliğe (BİRR’e) eremezsiniz. Her ne infak ederseniz, şüphesiz Allah onu bilir[4]ayeti ile BİRR’ in yolu tayin edildiği halde sevdiğimiz şeyleri infak etmeyip kasalara tıkıyorsak, fazlasını bankalarda yüksek faizlere yatırıyorsak, borsada hisse oyunları oynuyorsak, evlerimizi fahiş fiyatlarla aldığımız eşyalarla süslüyorsak, kendimize çok yüklendiğimizi düşünmeyin. 
             
            Söylediklerimiz yine hemen yanlış anlaşılmasın. Sıkıntımız ihtiyaçla değil, israfa neden olan lüks ile..!        
Kitabımızda “Ey iman edenler! Aranızda gizli konuştuğunuz zaman günah, düşmanlık ve peygambere karşı gelmek üzere konuşmayın. İyilik ( BİRR) ve takva üzerine konuşun, huzuruna varacağınız Allah'tan korkun”[5]ayeti olmasına rağmen eğer aramızdaki konuşmalarda kardeşlerimizin kötülüklerini sayıp döküyorsak, gizli hallerini araştırıyorsak, laf taşıyıp düşmanlık tohumları ekiyorsak, böylece BİRR ve TAKVA dan uzaklaşarak kalbimizi günah kiri ile boyuyorsak, kendimize çok yüklendiğimizi düşünmeyin.
 
Bizim BİRR’imiz ile Rabbimizin BİRR’i bir olmaz ise “Rabbimiz! Biz, ‘Rabbinize iman edin’ diye imana çağıran bir davetçi işittik, hemen iman ettik. Rabbimiz! Günahlarımızı bağışla. Kötülüklerimizi ört. Canımızı iyilerle(BİRR sahipleri EBRAR) beraber al.”[6] Ayeti gereği iyilerle beraber ölemeyiz.
 
Yine bizim BİRR’imiz ile Rabbimizin BİRR’i bir olmaz ise tabiî ki sandıkları gibi değil iyilerin (BİRR sahiplerinin, EBRAR’ın) yazısı “İlliyyûn”dadır.”[7] Hükmü gereği kitabımız İlliyyunda olmayacaktır.
 
Yine bizim BİRR’imiz ile Rabbimizin BİRR’i bir olmaz ise “Şüphesiz iyi kimseler (BİRR sahipleri, EBRAR), Naîm cennetindedirler” [8]ayetinin müjdesi ile müjdelenemeyiz.
 
Yine bizim BİRR’imiz ile Rabbimizin BİRR’i bir olmaz ise “İyiler (BİRR sahipleri, EBRAR) ise, katkısı kâfur olan içecekler dolu bir kadehten içerler” [9]haberi bizi ilgilendiren bir haber olmaktan uzak olur.
 Velev ki biz bu hayallerle avunsak bile…!                                                                                 Serdar KAYALİ


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


SERDAR KAYALİ Diğer Yazıları

24 Şubat 2015 - İSLAM' DA KEHANET ve BURÇ SAPKINLIĞI
18 Haziran 2014 - Abdulaziz Bayındır Hocanın Kader Çarpıtması
23 Ağustos 2013 - İBN-İ SEBELER VE TESİRLERİ
16 Nisan 2013 - ŞART RÜZGÂRLARI VE ADAMLARI
05 Nisan 2013 - DEĞİŞİM VE MODERNİZM
05 Nisan 2013 - TAŞIN ÜSTÜNE OTURANLAR
04 Nisan 2013 - MESCİDLERİ ALLAH'A BİRAKIN
04 Nisan 2013 - ZİNDANLARIMIZDAN KURTULMAK
04 Nisan 2013 - DAVETLİSİNİZ
04 Nisan 2013 - ÖLÜM
04 Nisan 2013 - ÇOCUK EĞİTİRKEN DUA
03 Nisan 2013 - ŞİRK’İ PAGANLIKLA SINIRLAMAK
En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH