Ana Sayfa > Site Yazarları

Mehmet HATİPOĞLU - hatipoglu69@gmail.com
AYETSİZ DİYANET
18 Temmuz 2013 - 1692 okunma

      Diyanet, yıllardan beri en çok tartışılan kurumlardan biri olagelmiştir, olmaya da devam edecek gibi. Zira yaptığı uygulamalarıyla, fetvalarıyla, başkanlarıyla hep gündemde olmuştur. Birileri çeşitli sebeplere dayanarak Diyanet kurumunun kaldırılması gerektiğini savunurken, birileri din alanında karışıklığın önlenmesi için Diyanet’in olmazsa olmaz bir kurum olduğunu savunmuşturlar.
     
      Ramazan ayının gelmesiyle birlikte imsak konusundaki tartışmalarda Diyanet  tekrar gündeme oturdu. Birtakım hocalar imsak ile ilgili yıllardır yaptığı çalışmaları, bilimsel gözlemleri ayet ve hadislerle destekleyerek Diyanet’in imsak noktasında yanlış yaptığını, insanlara fazladan oruç tutturulduğunu hatta sabah namazlarının geçersiz olacağını belirtiyor. Bu durum karşısında Diyanet yetkililerinin takındığı tavır ve verdikleri cevap ise evlere şenlik. Geçmişteki uygulamaları, teleskobik gözlemleri ve daha bir yığın açıklamaları yapan Diyanetimiz bu cevaplarında ne bir ayet ne de bir tane hadis söylemiş değil. Sizce de garip bir durum değil mi? Güya din adına kurulan Diyanetimiz cevabında dinin temel kaynaklarını kullanmıyor. Neymiş efendim geçmişte böyle uygulanıyormuş, gökyüzünün 400 km üstünde ışık görünüyormuş, falancası böyle söylemiş, filancası böyle uygulamış vesaire. Apaçık ayetler ve hadisler varken bunları es geçip sadece birtakım gözlemlerin ve uygulamaların arkasına sığınarak imsaki açıklamaya kalkmak gerçekten de ancak Diyanet’e yaraşır bir durum olsa gerek.

      İnsan sormadan edemiyor, acaba peygamber efendimiz ve ashabı teleskobik gözlemleri kullanarak mı oruca ve namaza başlıyordu, gökyüzünün 400 km üstündeki ışık hareketliliğini nasıl gözlemliyorlardı? Gerçekten Diyanet yetkililerinin acınacak bir durumu var. Ayet nerde diyanet nerde?

      Acaba Diyanet yetkilileri içinde bulundukları durumun farkında değiller mi? Bence farkındalar ama Diyanet yanlış yaptı dememek için bin dereden su getiriyorlar. Devlette devamlılık esastır ya, Diyanet de devlettir ya, yanlış da olsa yapılan uygulamanın arkasında durulacaktır. Milletin namazına da mal olsa ölmek var dönmek yoktur. Aslında yapılan uygulamanın yanlışlığının farkında olmasalar sabah ezanı okunduktan bir saat sonra camilerde namaz kılınmasını telkin etmezdiler.

      Kendi namazlarını garanti altına alan Diyanet yetkilileri milletin namazını riske sokmaktadır. Diyanet gerçekten samimi olduğunu söylüyorsa bunu uygulamaları ve verdiği cevaplarıyla ispatlamalıdır. Din kurumu olduğunu iddia edip de ayetleri ve hadisleri kullanmamak samimiyetin değil samimiyetsizliğin göstergesidir. Gerçekten Allah(c.c.)tan korkuyorlarsa yapılan eleştirileri ve delilleri dikkate alıp önce ayet ve hadisleri gündemlerine alarak daha sonra da ayet ve hadisler ışığında çeşitli yöntem ve gözlemler kullanılarak bu karmaşaya son vermek gerekmektedir. Aksi takdirde ümmetin içindeki bu ihtilaf giderek büyüyecek ve Ramazan ayı insanlara zehir olacaktır.

      Yazımı bitirirken imsakle ilgili meşhur ayetin mealini vereceğim. Dikkat edin meal Diyanetin mealidir. Bakalım ayette bir belirsizlik var mı?
      “Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helâl kılındı. Onlar, size örtüdürler, siz de onlara örtüsünüz. Allah, (Ramazan gecelerinde hanımlarınıza yaklaşarak) kendinize zulmetmekte olduğunuzu bildi de tövbenizi kabul edip sizi affetti. Artık eşlerinize yaklaşın ve Allah’ın sizin için yazıp takdir etmiş olduğu şeyi arayın. Şafağın aydınlığı gecenin karanlığından ayırt edilinceye (tan yeri ağarıncaya) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar orucu tam tutun. Bununla birlikte siz mescitlerde itikâfta iken eşlerinize yaklaşmayın. Bunlar, Allah’ın koyduğu sınırlardır. Bu sınırlara yaklaşmayın. Allah, kendine karşı gelmekten sakınsınlar diye, âyetlerini insanlara böylece açıklar.”(Bakara-187)

Ramazan ayınız mübarek olsun.

Selam ve dua ile…

Mehmet HATİPOĞLU
Temmuz-2013

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Mehmet HATİPOĞLU Diğer Yazıları

24 Haziran 2017 - Haccı Protesto Etmek; Allah'ı Protesto Etmektir!
02 Ocak 2015 - MÜBAREK MEVLİD (NOEL) KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN!
14 Aralık 2013 - İSLAMIN TRUVA ATI: “MEVLANA VE MESNEVİ”
10 Mayıs 2013 - MÜBAREK 12 AYLAR
17 Nisan 2013 - SERTLİK Mİ, NETLİK Mİ?
03 Nisan 2013 - Hz. Lut ve Lutîlik Kavramı
En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH