Ana Sayfa > Site Yazarları

Naci Kayalı - admin
ALLAH'A İNANMAK AMA NASIL
05 Ağustos 2013 - 1476 okunma

                  Öncelikle bilinmesi gereken şey Peygamberimiz zamanında MEKKE MÜŞRİKLERİ ALLAH'a inanıyorlardı. (başka bir ALLAH'A değil kendilerini de bizi de yaratan Allah'a) Oysa biz sanki onların tahtadan helvadan yaptıkları putları haşa ALLAH yerine koyarak tapındıklarını sanıyoruz. Önce bunu düzeltelim. Çünkü bunların Allah'a iman ettikleri hem kuranı kerimle ve hemde bu işle uğraşan islam alimlerinin ittikafıyla sabittir. Onların İbrahim peygamberi bizden iyi biliyorlardı ve kabeyi koruyup hac esnasında insanlara ikramda bulunurlardı.
                    Şöyle bir soru gelebilir. ALLAH Kuranda ONLARA SORSAN YERLERİ VE GÖKLERİ KİM YARATTI DİYECEKLER ALLAH" ayeti ile dünyaya gelmiş geçmiş herkesin ALLAH'a inandığını söylüyor. Ateistlerin varlığını bile dikkate almıyor çünkü bir şeyin yok olduğunu ispat zaten varlığına delildir. Peki o zaman madem ALLAH'a inanıyorlardı neden Muhammed (S.A.V) e karşı geldiler. Problem neydi o halde. Bu soruyu sormayı düşünen kardeşim cevabıda bulmuş sayılır. Ama yine biz verelim.
               Mekke müşrikleri Hz.Muhammed (S.A.V) efendimizin getirdiği ayetler ve yoldan önce inançları şöyleydi. Eskiden büyük insanlara (alim veya gün görmüş) büyük sevgi gösteriyorlardı ve bunların ALLAH katında değerli olduklarını düşünüyorlardı. Bu nedenle Allaha ait olan bir takım sıfatların ALLAH'tan başka varlıklarda da olduğunu düşünüyorlardı ve böyle inanıyorlardı. Onlar ALLAH ile aralarını düzenlediğini sandığı bu kişilere acayip saygı gösterir ve onlardan bir takım beklentileri olurdu. Rızkımızı verir, Allah ile aramızda aracı olur, bizi kurtarır azaptan, bizi gözetler, yağmur yağdırır vs. gibi.
                   HZ.Peygamberimiz onlara sadece BİLDİKLERİ ancak yanlış uyguladıkları, katıp karıştırdıkları, yanlış anladıkları ve yanlış yaşadıkları DİNLERİNİN DOĞRUSUNU geri getirdi. Sadece ALLAH'tan aldığı ayetlerde yazılı İNANMA VE YAŞAM şeklini KENDİ YAŞAYARAK TAKİPÇİLERİNE gösterdi. ALLAH'ın kendisine inanılmasını YİNE KENDİ İSTEDİĞİ ŞEKİLDE OLMASI GEREKTİĞİNİ tebliğ etti. Kafalarına göre değil, ayetlerde olduğu gibi.
                Bu gelen mekke müşriklerin bildikleri ancak işlerine gelmediği işler, yaşam tarzı, inanma olduğu için Peygamberimizi kabul etmediler. (Tabii ilk zamanlar)
                   PEKİ, Biz ALLAH'a istediği gibi mi yoksa kendi istediğimiz gibimi, yoksa kulaktan dolma dini bilgilerle mi inanıyoruz. 
             Acaba bizde ALLAH inancını ALLAH'a inanmayı oluşturan etken ne?  Nedir ALLAH, nasıl bilmeli ve nasıl inanmalıyım. Neye ALLAH diyorum. ALLAH var deyince her şey tamam oluyor mu?
             Bende olan ALLAH ve ALLAH inancını nasıl kazandım. Kendim mi?, ailem mi? çevrem mi? cami imamı mı? eşim mi?, arkadaşım mı?. yoksa ALLAH'ın kitabından mı? Gerçekten bu soruya vereceğin cevap önemli. 
             Eğer bu soruya vereceğin cevap ALLAH kitabı ise o zaman şükredelim. Aksi takdirde gerçekten tehlike içindeyiz . Gelin ALLAH'ın kitabını okuyarak ALLAH'a nasıl inanılması gerektiğini yine ALLAH'tan öğrenelim. 
            "O GÖKLERİN, YERİN VE O İKİSİNİN ARASINDA OLAN HER ŞEYİN RABBİDİR. ÖYLEYSE YANLIZ O'NA KULLUK ET. O'NA İBADETİNDE SABIR VE SEBAT GÖSTER. ONA DENK VE ADAŞ OLACAK HİÇ KİMSE BİLİRMİSİN?" (Meryem suresi 65.Ayet)

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Naci Kayalı Diğer Yazıları

10 Ekim 2017 - NEDEN KAPALI AYETLER BİZE!
26 Haziran 2014 - KANAYAN YARA TASAVVUF
08 Haziran 2014 - KAİNAT HİÇ KİMSENİN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE YARATILMADI
30 Nisan 2014 - HAYATIMIZDAKİ KISSALAR
27 Ekim 2013 - PEYGAMBERİMİZ GERİ GELSEYDİ!!
24 Ağustos 2013 - KABUL EDİLMEYEN AMELLER
25 Temmuz 2013 - ŞEFAAT GERÇEĞİ
10 Nisan 2013 - GELİN KUR’AN’LA TANIŞALIM
En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH