Ana Sayfa > Hakkımızda

Hamd, Alemlerin Rabbi, merhameti sınırsız, din gününün maliki, yalnız kendisinden yardım istenilen, kullarının üstünde yegane tasarruf sahibi, Allah’a(c.c.) mahsustur.

           
Salât ve Selam bu ve Kuran’ın bildirdiği diğer gerçekleri Allah’ın (c.c.) kullarına bütünüyle tebyin eden, âlemlere rahmet olarak gönderilen, Muhammed (s.a.v.)’e onun ashabına ve onun yolundan giden, bu uğurda kınayıcıların kınamasından korkmayan, Muvahhitlerin üzerlerine olsun. 
 
BAŞLANGIÇ
 
Bayburt ilinde 1999 yılında birkaç Müslüman kardeşimiz her Cuma gecesi bir araya gelerek Kur’an’ı anlama çalışmaları yapmaya başlamaları, Allah’ın ikramı ile bu çalışmaların sayısının fazlalaşması, katılımların artması gibi nedenlere bağlı olarak 2007 yılında İlim ve Kültür Yaşatma Derneği kurulmuştur. Dernek çatısı altında sekteye uğratılmaksızın Kuran’ı anlama çalışmalarına devam edilmiştir. Ayrıca haftanın diğer günlerinde Fıkıh, Hadis, Kelam, Siyer, İslam Tarihi gibi dersler halinde devam eden diğer çalışmalar bu tarihinden itibaren başlamıştır. 2010 yılında derneğimizin isminin değiştirilmesi istişare edilmiş ve HİCRET DER olarak değiştirilmiştir.  
 
ÇALIŞMALARDA İZLENİLEN METOD
           
Tefsir Çalışmaları 
            Çalışmalarımız bağımsız tefsir çalışması halinde olmamıştır. Tefsir okumak şeklinde de gerçekleşmemiştir. 25’e yakın kaynak tefsirden faydalanılmış, önceden tespit edilen sure, ayet sırasına göre müktesebattan faydalanılarak sohbet halinde konuşulmuştur. Bununla yetinilmeyip günümüz açısından ayetlerin Kuran-i bütünlüğe bağlı kalınarak nasıl değerlendirilebileceği tespitleri yapılmaya çalışılmıştır.  
 Diğer Çalışmalar 
            Fıkıh, Hadis, Kelam, Siyer, İslam Tarihi gibi dersler halinde devam eden diğer çalışmalar, dersi anlatacak arkadaşlarımız tarafından önceden çalışılarak hazırlanılan ve sunulan anlatılar olarak gerçekleşmiştir.
 
MAKSADIMIZ
 
            İlk maksadımız da son maksadımız da Allah hoşnutluğunu kazanmaktır.
           
Günümüzde gerek medyada gerek din adına toplanılan mekânların çoğunda anlatılanların saf İslam olmadığı gerçeği karşısında yapılması gerekli şeyleri yapmayı istedik. Allah (c.c.) ın dilediği kadar yaptık. Dilediği kadar da yapacağız!  
           
            İslam adına toplanılan yerlerde (karşılaştığımız bazı camiler de dahil ) Allah’ın kitabı ve Allah Resulü’ nün sahih sünneti yerine intisap edilen kişilerin kitaplarının veya anlatılarının veya bir takım felsefi ve ideolojik yamaların din olarak sunulması, Allah’ın övülmesi yerine, adam övülmelerinin öne çıkartılması, İslam yerine bir takım doğru-yanlış felsefe ve meşreplerin merkezîleştirilmesi ve onlara çağrılması gibi bir çok sapkınlık belirtileri yaygınlaşınca böyle bir çalışmanın devamının gerekli olduğu kanaatine varılmıştır.
 
Ne yazık ki bu gerçekleri görmek ve anlamak açısından problem çeken büyük bir insan kitlesine rağmen bu mücadeleyi devam ettirmek maksatlarımızdandır.
 
Daha İslam’ın yapısını ve maksadını içlerinde oturtturamayan bazen medya bazen de tescilli meddahlar tarafından bir takım şişirilmiş isimlerin, bihaber âlimlerin, sahte velilerin, güya düşünürlerin, ellerinden kendimizi kurtarmak, böylece küçük beldemizde en azından çocuklarımıza daha az sarsılacakları bir miras bırakmak maksatlarımızdandır. 
 
Çağrıları kendilerine değil Allah’a, onun dini İslam’a, onun kitabı Kuran’a, olan, model olarak gösterdiği Allah’ın Peygamberi (s.a.v.) olan, kendisini sunmayan, bu doğrultuda tabii ki kendisi de model olan muhakkik âlimlere, gerçek velilere, müdekkik düşünürlere destek olmak, onların sırtlarındaki bu büyük yüke karınca misali yardım etmek maksatlarımızdandır.
 
Allah Yardımcımız Olsun.

En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH