Ana Sayfa > ETKİNLİKLER

Türkiye her yerde MAVİ MARMARA şehitlerini andı
01 Haziran 2013
Bu haber 1617 kez okundu
İsrail'in Mavi Marmara'ya saldırısının 3. yılında anma programı düzenlendi. İHH Başkanı Yıldırım, 'Mavi Marmara denizde değil karada yürüyor, sırası gelince tekrar Akdeniz'e açılır' dedi.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
İsrail'in, Gazze'ye insani yardım götürmek için yola çıkan özgürlük filosuna saldırısının 3. yılı dolayısıyla Mavi Marmara gemisinin bağlı bulunduğu Kasımpaşa'daki Camialtı Tersanesi'nde anma programı düzenlendi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Mavi Marmara Belgeseli, Filistin direnişinin sembol isimlerinden Şeyh Ahmed Yasin'in mektubunu içeren sinevizyon filmi ve çeşitli ezgilerin seslendirilmesiyle devam etti.

MAVİ MARMARA FİLİSTİN SEVGİSİNİN SEMBOLÜ

Programa katılan Filistin Adalet Bakanı Atallah Ebu Sibah, etkinlik için hazırlanan platformda yaptığı konuşmada, Türkiye'de Filistin'e yönelik büyük bir sevgi gördüğünü, "Mavi Marmara'nın da bu sevginini sembolü haline geldiğini" söyledi.

Dikatatörlerin yok olma sürecinin başladığını ifade eden Sibah, "İslam dünyasındaki diktatörler yavaş yavaş çökmeye başladı. Zeynel Abidin Bin Ali, Muammer Kaddafi, Hüsnü Mübarek gitti. Halkını katletmekten geri durmayan Beşşar Esed de onun yanında duran Nasrallah da devrilecek" dedi.

MESCİD-İ AKSA'YA YAPILAN SALDIRILAR İSTANBUL'A YAPILMIŞTIR

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım ise Mavi Marmara gemisinin tamir edildiğini ve yolculuğa hazır halde beklediğini dile getirerek, "Mavi Marmara denizde değil karada yürüyor, sırası gelince tekrar Akdeniz'e açılır" diye konuştu.
Dünya liderlerini Filistin sorununun çözümüne katkıda bulunmaya çağıran Yıldırım, "Kudüs tekrar özgürleştirilmezse binlerce Mavi Marmara olacak" ifadesini kullandı.

"Şehit edilen 9 gemi yolcusuyla Filistin'deki şehitlerin arasında bir fark bulunmadığını" dile getiren Yıldırım, şöyle devam etti:
"Mesicid-i Aksa'ya yapılan saldırılar İstanbul'a, Diyarbakır'a, Ankara'ya, Irak'a, Suriye'ye, Tunus'a, Mısır'a yapılmıştır. Biz de bütün ümmet olarak hep birlikte İsrail'e karşı duracağız ve Filistinlilerin yanında olmaya devam edeceğiz."

Etkinliğe katılan geminin yolcularından araştırmacı yazar Ramazan Kayan da saldırıdan sonra gelişen hukuki süreci anlatarak, açılan davalarla İsrailli yetkililerin yargı karşısına çıkarılacağını ifade etti.

Öte yandan, sabah namazına kadar ziyarete açık kalacak Mavi Marmara gemisini yüzlerce kişi gezdi.

Özgürlük filosunun katılımcıları, şehit aileleri ve yakınları ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu yetkilisinin katıldığı anma etkinliği, okunan ezgi ve marşların ardından edilen dualarla son buldu.

Mavi Marmara saldırısının 3. yılı dolayısıyla bugün İstanbul'da saat 17.00'da yürüyüş düzenlenecek. Fatih Camisi'nden başlayacak "Mescid-i Aksa veMavi Marmara Yürüyüşü", Edirnekapı Şehitliği'nde son bulacak

Mavi Marmara şehitleri Bitlis'te anıldı

Bitlis Halk Eğitim Merkezinde, Ertan Ay’ın sunuculuğunu yaptığı Mavi Marmara şehitlerini anma programı, saat 20.00'de halkın yoğun katılımıyla gerçekleşti. Program Enes Aksu Hocanın Kur’an tilavetiyle başladı. BEST-DER Eğitim Komisyonu Başkanı Bülent Kıyağan’ın selamlama konuşmasının ardından sahneye çıkan Özlem Ajans sanatçılarından Mustafa Altıntop’un şehitlere atfen seslendirdiği ilahi ve ezgiler katılımcılara duygulu anlar yaşattı.

"Mavi Marmara şehitlerinin kanı ümmetin uyanışına vesile oldu"

Programa konuşmacı olarak katılan Doğruhaber Gazetesi Yayın Yönetmeni İlahiyatçı Yazar Mehmet Göktaş, Mavi Marmara şehitlerinin kanının ümmetin uyanışına vesile olduğunu belirterek, “Allah yolunda malını verenlere Allah bire bin vererek bunu daha da katlayarak vermektedir. Fakat bu yolda hem malını hem de canını verenlere Allah’ın verdiği mükâfatların hadi hesabı yoktur. Sırf Allah rızası için silahsız bir şekilde mazlum insanlara yardım götürürken masumca öldürülenlerin mükâfatı hesaplanamaz. Mavi Marmara’nın getirisini tarih yazacaktır.

"Şehitlerin kanı firavunların sonu oldu"

Bunun birinci getirisi Mısır olmuştur, Tunus olmuştur, bugün Arap baharı adı altında başlatılan mücadelenin temelinde Mavi Marmara şehitlerinin kanı vardır. Mısır Firavunları Gazze’ye kapılarını kapattığında artık o halk yeter dedi ve direnerek bu firavunları devirdi. Bu da Türkiye'den hareket ederek Gazze’ye ulaşmaya çalışırken Siyonistler tarafından hunharca katledilen şehitlerin kanının cesaret vermesiyle oldu.

"Selahattin’in torunları yeniden Filistin’e ve Kudüs’e el atmıştır"

Mavi Marmara şehitlerinden 6'sının Kürt olduğuna dikkat çeken Göktaş Hoca, “Burada ırkçılık yapmıyorum, bu kardeşlerimizden 6’sının Kürt olması gösteriyor ki, Selahattin’in torunları yeniden Filistin’e ve Kudüs’e el atarak, ümmetin imdadına yetişmiştir. Allah yeniden doğulu Müslüman Kürt evladının eliyle İslam’ı batıya taşıyacaktır. Avrupa’ya, Amerika’ya dünyanın her yerine Selahattin’i Eyübi’nin torunları bu dini götüreceklerdir. Çünkü bu ümmetin peygamberi ölüm döşeğinde dahi birilerinin dediği gibi sadece ümmeti ümmeti dememiş, Usame bin Zeyd’in ordusunu Bizans’a ve Avrupa’ya göndermiştir.

"Allah bu dinin batıya özelikle de Hıristiyan âlemine gitmesini istiyor"

Bu da gösteriyor ki, Allah bu dinin batıya özelikle de Hıristiyan alemine gitmesini istiyor. Nasıl ki, Ömerler, Ebubekirler ve Osmanlar varken, bir kölenin oğlu olan Usame bu dini Avrupa’ya götürmüşse, bugünün Usameleri olan mazlum ve mustazaf olan doğunun çocukları Selahattin’i Eyübinin torunlarını göreceksiniz ki, İstanbul’a, İzmir’e, Antalya’ya, Alanya’ya İslam’ın rengini vuracaklar ve vurmuşlarda. Bundan sonra Avrupa’nın kokuşmuş kıyılarını, İslam'dan uzaklaşmış insan sürülerini Allah'ın dinine kaydıracak olan Selahattin Eyübi'nin torunları olacaktır” dedi.

"Filistin, dünya mazlumları ile dünya müstekbirlerinin maç yaptığı yerdir"

Filistin’in ve Gazze’nin ayrı bir yere sahip olduğunu belirten Göktaş Hoca, sözlerini şöyle sürdürdü: “Filistin dünya mazlumları ile dünya müstekbirlerinin maç yaptığı yerdir. Hak ile batılın kapıştığı ringdir. Eğer bu ringde Filistin Müslümanları galip gelirse, zannetmeyiniz ki, bu 6 milyon İsrail’le karşı galip gelmiştir. Bu galibiyet Avrupa’ya, Amerika’ya, bütün dünya emperyalistlerine ve Siyonizm’e karşı hükmen kazanılan bir galibiyettir” ifadesini kullandı.

"Artık İslam’a sarılmaktan başka çare kalmadı"

Artık insanların İslam’a sarılmaktan başka bir çarelerinin kalmadığını anladıklarını vurgulayan Göktaş Hoca, bugüne kadar sadece başörtülülerin tekbirlerine şahit olmuştuk. Ama şimdi başı açık ve kot pantolonlu kızlarımızın da getirdiği tekbirler bir başka oluyor. Dün emperyalizm, sosyalizm adına slogan atanlar bugün İslam adına tekbir getiriyorlar. Ağzında bira kokusu gelenler dahi artık kurtuluşun İslam'da ve Hz. Muhammed’in (sav) getirilerine sımsıkı bağlanmakta olduğunu anladılar.

"Bugün Allah yolunda bedeller ödeniyor"

Allah yolunda bedeller ödendiği müddetçe ümitsizliğe kapılmamak gerektiğinin altını çizen Göktaş Hoca, sözlerine şöyle son verdi: “Allah insanların canını ve malını cennet karşılığında satın almıştır. Ve bu kullarıyla yapmış olduğu çok kazançlı bir alışveriştir. Eğer bugün Allah yolunda bedeller ödeniyorsa ümitsizliğe kapılmayın. Ne zaman ki Allah yolunda bedeller ödenmezse işte o zaman, kıyametin yaklaştığının göstergesi ve insanların ümitsizliğe düşmesidir. Biz inanıyoruz ki, bu gün bu dava uğrana malıyla ve canıyla bedel ödeyenler var. İnanıyoruz ki yine bu davayı batıya taşıyacak olan kızlarımız ve bacılarımızdır. Onların o mübarek örtüleri, Hayalları, edepleri, Allah'ın dinini batıya götürecek olan en büyük vahyin taşıyıcılarıdır” şeklinde konuştu.

Urfa'dan Onurlu Mavi Marmara Yürüyüşüne 100 Kişilik Destek

İstanbul’da düzenlenecek olan Mescid-i Aksa ve Mavi Marmara’nın Onurlu Yürüyüşü mitingine Şanlıurfa’dan iki otobüsle 100 kişilik destek. Basın açıklamasının ardından gönüllüleri taşıyan otobüsler yola çıktı.

31 Mayıs 2010 yılında İsrail komandolarının Gazze’ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine silahlı baskın düzenlemesi sonucu 9 kişi yaşamını yitirdi.

Kanlı olayın 3. yıldönümünde İnsani Yardım Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı Behçet Atilla tarafından basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya Eğitim Sen, Mustazaflar Cemiyeti ve Köklü değişim Dergisi de destek verdi.

Uluslararası sularda saldırıya uğrayan Mavi Marmara olayının yıldönümü münasebetiyle gönüllüler ve STK’ların katılımıyla toplandıklarını belirten Behçet Atilla, “ Yarın saat 17.00’de İstanbul Fatih’ten Edirne Kapı Şehitliği’ne doğru yürüyüşe çıkacağız. Tüm İnsani Yardım gönüllüleri ve duyarlı Müslümanları oraya bekliyoruz. Bizler de orada olacağız. Oradan yürüyüşü başlatacağız ve İsrail’e ders vereceğiz, İnşallah” dedi.

“Kahrolsun İsrail” ve “Mescid-i Aksa” Onurumuzdur sloganlarının atıldığı açıklamada gönüllüler ellerinde, “Urfa’dan Gazze’ye Selam Direnişe Devam, Ölen Kardeşin Vurulan Sensin, Mescid-i Aksa Onurumuzdur Koruyacağızdır” yazılı döviz ve pankartlar taşıdı.

Gönüllülerden 19 yaşındaki bir genç, “Elhamdulillah çok güzel. İnşallah bir Mavi Marmara daha çıkar da Gazze’ye de gideriz” dedi.

Yola çıkan gönüllülerin bir hayli duygulandıkları gözlemlendi. Yarın, İstanbul Fatih’te saat 17.00’de başlayacak olan yürüyüşe ulusal ve uluslararası basının da yoğun ilgi göstereceği tahmin ediliyor.

Gazze'de Mavi Marmara Şehitleri anıldı

Öte yandan; İsrail'in, Gazze'ye yönelik ablukayı kırmak için insani yardım malzemeleri götüren Mavi Marmara gemisine saldırısının 3. yıl dönümünde, Gazze limanında şehitleri anma töreni düzenlendi. İHH Temsilciliği ve Filistin'deki Gazze Hükümeti Dışişleri Bakanlığınca, Mavi Marmara Anıtı'nın bulunduğu alanda gerçekleştirilen tören Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Törende bir konuşma yapan AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, dün AA Gazze Bürosunun açılışın yaptıklarını hatırlattı. Bu vesileyle kentte bulunduğunu aktaran Öztürk, Mavi Marmara saldırısının Türkiye'nin en büyük hüzünlerinden biri olarak tarihe geçtiğini ifade etti. Mavi Marmara gemisinde 9 kişinin şehit olduğunu, onlarca kişinin yaralandığını aktaran Öztürk, kendisinin de Gazze'ye son saldırıda kentte olduğunu ve drama yakından şahitlik ettiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: “Filistin'in kahraman çocuklarına bir şey söylemek istiyorum. Filistin davası bütün İslam ümmetinin davasıdır. Ve İslam ümmeti sizden bir şey bekliyor. Birbiriyle konuşmayan, Filistinli kardeşlerin barışmasını istiyor. Ve inşallah, Filistinli kardeşlerimizin barıştığı müjdeli haberi ilk biz veririz.”

İHH Gazze Temsilcisi Mehmet Kaya da Mavi Marmara şehitlerinin Gazze'ye insani bir amaçla geldiğini ve sonrasında yaşanan saldırıyı hatırlattı.

Şehitlere rahmet dileyen Kaya, İHH'nın her zaman tüm mazlumların yanında olduğunu belirterek, “Türkiyeli Müslümanlar her zaman sizinle birlikteyiz ve inşallah Filistin tamamen özgür oluncaya kadar, sizinle olacağız'' dedi.
timeturk


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer ETKİNLİKLER Haberleri

Başlık Tarih
 
Cezaevinde Kuran-ı Kerim okuma yarışması! 26 Şubat 2016
Peygamber sevdası yaş sınırı tanımadı01 Şubat 2016
Suriye’ye Acil Ambulans Kampanyası12 Ocak 2016
Erzurum’da “Vahdetin Önündeki Engeller” Konuşuldu21 Aralık 2015
Un Kampanyasında İlk TIR Suriye'ye Ulaştı (FOTO)24 Kasım 2015
Her Gün Bir Ayet Bir Hadis30 Ekim 2015
YYÜ’de Diyarbakır'daki Karikatür Afişi Protesto Edildi21 Ekim 2015
ASIMIN NESLİ'NDEN RAKI FESTİVALİ İÇİN İMZA KAMPANYASI13 Ekim 2015
Suriye için yardım kampanyası "Üşüyorum Yardım Edin"12 Ekim 2015
Diyarbakır’da PKK’ya Silah Bırakma Çağrısı Yapılacak!14 Eylül 2015
Bir Ayet Bir Hadis09 Eylül 2015
Bir Ayet Bir Hadis07 Eylül 2015
'Dünyayı Uyanmaya Davet Ediyoruz'04 Eylül 2015
Karma eğitim ideolojik bir dayatmanın sonucudur13 Ağustos 2015
ABD’nin Suriye Katliamları Protesto Edilecek10 Temmuz 2015
İmam Hatipliler Mısır İçin Tek Yürek Olacak10 Temmuz 2015
BASIN AÇIKLAMASI TÜRKİSTAN iFTARI06 Temmuz 2015
Sapancalı Müslümanlar Çin Emperyalizmini Protesto Etti03 Temmuz 2015
Çin'in Doğu Türkistan'daki Müslümanlara Saldırılarına Protesto02 Temmuz 2015
Mavi Marmara Şehidi Bilgen Anısına 2 Bin Kişiye İftar29 Haziran 2015
Ellerimizi Kaldırıyoruz....20 Mayıs 2015
BARIŞ ADALET VE KARDEŞLİK BULUŞMALARI'NA DAVET20 Mayıs 2015
Müslümanlar Sahipsiz Türkistan'a Sahip Çıktı11 Mayıs 2015
DÜ' de 'Aile' konulu konferans düzenlendi27 Mart 2015
Bursa Müftülüğü'nden Örnek Uygulama06 Mart 2015
İstanbul'da Demokratik Başkanlık Modeli mi, Raşid-i Hilafet mi? konferansı05 Mart 2015
İHH katliamın 23. yıldönümünde 'Hocalı Sempozyumu' düzenledi24 Şubat 2015
Neden Hocalı Sempozyumu?17 Şubat 2015
Savaşın Çocukları Belgeseli (VİDEO)09 Ocak 2015
"Muhacir Kardeşlerimiz Sınırdışı Edilmesin"09 Ocak 2015
Uygur Türklerine Yapılan Zulme Kayıtsız Kalmadılar!04 Ocak 2015
Tevhide Aykırı Üretilmiş Bütün Gelenekleri Reddediyoruz!27 Aralık 2014
'Sabah namazı devrimi' ülke genelinde yayılıyor25 Aralık 2014
"Müslümanlar; Muhalif Tutumdan, Devleti Sahiplenmeye mi?"16 Aralık 2014
Sende mi kutlayacaksın yılbaşını?15 Aralık 2014
Her Müslüman genç, İslam davetçisidir`08 Aralık 2014
Kâfirler Müslümanların bilgilerine format attı08 Aralık 2014
“Gençliğin Değer Algıları ve Kimlik Arayışı”08 Aralık 2014
Sosyal Medyada "Haçlı Koalisyonuna Hayır" Kampanyası 02 Ekim 2014
“Kardeşime Dokunma” Eylemine Davet23 Ağustos 2014
Dünya Rabia Günü’nde Türkiye meydanlarda15 Ağustos 2014
‘Gazze’ye Hayat Olalım’13 Ağustos 2014
AGD'den Kudüs Günü programı: 'Bu Gün Erbakan'ın, Humeyni'nin Günüdür' 27 Temmuz 2014
İsrail'e gece yarısı büyük protesto!18 Temmuz 2014
Şehzadebaşı'ndan Beyazıt'a Mısır İçin Yürüyüş Yapıldı03 Mayıs 2014
Erzurum'da Cuntanın İdam Kararlarına Protesto27 Nisan 2014
"Sünnet Anlayışımızı Kur’an’la Ölçülendirmek"15 Nisan 2014
529 İdam Kararına Karşı İL İL EYLEM TAKVİMİ09 Nisan 2014
Sakaryalı Öğencilerden Suriye Halkı İçin Örnek Dayanışma09 Nisan 2014
İHH’dan yetimler için 350 proje02 Nisan 2014
4. Yılında Suriye İntifadasına Bin Selam!15 Mart 2014
"İslam Dünyasında Vesayet, Vahdet Bilinci ve Suriye"11 Mart 2014
Prof. Dr. Yasin AKTAY Bayburt Üniversitesinin konuğuydu.28 Kasım 2013
Yeni Ortadoğu Ekseninde Mısır ve Suriye (Konferans)19 Kasım 2013
Çağlayan'da 28 Şubat Protestosu28 Eylül 2013
Çocuklarımızı Misyonerlerin Tehdidinden Kurtaralım16 Temmuz 2013
Ramazan KAYAN Hoca bu hafta Bayburt Üniversitesinin konuğuydu.22 Mayıs 2013
Üsküdar’da Özgür Özbekistan Konferansı12 Mayıs 2013
Vahyin İnşa Ettiği Gençlik (Konferans)09 Mayıs 2013
Afrika Kuran-ı Kerim Dağıtımı Projesi devam ediyor27 Mayıs 2013
“Modern İnsanın Çıkmazı ve İslam’ın Cevabı”03 Nisan 2013
(BayDer) Bayburt Tarih Kültür ve Edebiyat Derneği, “7′den 70′e Şiirler Yarışıyor” adıyla ödüllü şiir yarışması organizasyonu düzenliyor.03 Nisan 2013
Hicretder, Suriye haftası etkinlikleri çerçevesinde fotoğraf sergisi düzenledi.03 Nisan 2013

En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH