Ana Sayfa > BELGESEL

Şehadetinin 50. yılında "Niçin Seyyid Kutub?"
04 Eylül 2016
Bu haber 1228 kez okundu
Bugün, İslâm dünyasının yetiştirdiği en önemli âlimlerden Seyyid Kutub'un şehadetinin 50. yılı. Kutub, Yoldaki İşaretler kitabı sebebiyle Mısır Firavunu Nasır tarafından 29 Ağustos 1966 tarihinde idam edilmişti.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Bugün İslâm dünyasının yetiştirdiği en önemli âlimlerden Seyyid Kutub'un şehadetinin 50. yılı. Kutub, Yoldaki İşaretler kitabı sebebiyle Mısır Firavunu Nasır tarafından 29 Ağustos 1966 tarihinde idam edilmişti.
 
Bu vesileyle, sitemizde yayına koyduğumuz "Yeniden Seyyid Kutub" bölümünü yayına başlatırken yazıp yayınladığımız "Niçin Seyyid Kutub?" başlıklı sunuşu bir kez daha dikkatlerinize sunmak istiyoruz:
 
Şüphesiz ki Seyyid Kutub (Rabbimizin rahmeti üzerine olsun), ortaya yeni bir düşünce sistemi veya hayat nizamı atan bir filozof değildi. O, yol ve yöntem üreten bir ideolog değil, Âlemlerin Rabbi'nin belirlediği ve Muhammed (a.s.) ile insanlara bildirdiği yol ve hayat nizamının yeniden hatırlanması ve gündem olması konusunda çaba gösteren duyarlı, gayretli, yürekli bir mü'mindi.  
 
O, seküler/laik ideolojilerin yeryüzünde galebe çaldığı, yegane hak din olan İslam'ın hayat alanlarından koparılarak büyük ölçüde vicdanlara ve mabetlere hapsedildiği (ki mabetlerde dahi vesayet altında tutulduğu) bir zaman diliminde yaşamış bir mü'min olarak, Allah'ın dininin maruz bırakıldığı bu kuşatmaya ve bu kuşatmayı da kolaylaştıran temel faktör olarak asırlara dayalı Kur'an'dan uzaklaşma sürecine itiraz etmiş ve yeniden Kur'an'a dönüş çağrısını yükseltmiştir.
 
Bir kısım Müslümanların "ümmet birliği"nden söz ettiği bir vasatta O, doğru bir tesbit ve teşhisle "ümmetin yeniden inşası"na vurgu yapmış, geleneksel ve modern cahiliyeyi sorgulamaktan ve İslam'ı öncelikle ilk neslin anladığı kaynaktan, Kur'an'dan öğrenmekten söz etmiş, "cahiliyeden ilkesel kopuş" ve "İslam - cahiliye uzlaşmazlığı" vurgularıyla Kur'ani-Nebevi hareket çizgisini yeniden Müslümanların gündemine taşımıştır.
 
Bugün içimizden kimileri Kutub'un eserlerini kastederek "O gün için okunmasında fayda bulunan eserlerdi" gibi ifadelerle Kutub'a ve eserlerine müzelik muamelesi yapsa da, bizler Kutub'un Kur'an ve ondan neşet eden Nebevi sünneti esas alan temel tesbitlerinin, İslam'ın evrensel ilkelerinin o güne ve bugüne tercümesinden ibaret olduğunu görüyor ve şayet Seyyid Kutub'un aşılması gereğinden söz edilecekse (ki evet Kur'ani-Nebevi ilkelerin bugüne tercüme edilmesi anlamında aşılmalı, onun yeniden söz konusu ettiği temel ilkelerin hayatla buluşturulmasına yönelik çözümler üretilmeli),  bu Kutub'un altını çizdiği temel Kur'ani-Nebevi ilkelerimizden geriye dönüşü değil, bu ilkeler üzerinde sebat edip yeni sözler ve eylemlilikler üreten bir cehdi ifade etmeli. (İslam ve Hayat)

Seyyid Kutub'un Hayatı - Belgesel:

Seyyid Kutub'un Mahkeme Konuşması:Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer BELGESEL Haberleri

Başlık Tarih
 
Elazığ halkına İncil diye Kuran-ı Kerim okutulursa... (Video)11 Haziran 2016
Çeviri Belgesel- Myanmar'dan Kaçış 2. Bölüm20 Şubat 2016
Pyd'nin savaş suçları (BELGESEL)14 Ekim 2015

En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH