Ana Sayfa > DERNEKTEN HABERLER

Muhacirlere Yapılan Hukuksuzluklar Son Bulsun!
27 Ekim 2015
Bu haber 1036 kez okundu
Uluslararası Adalet Platformu / Türkistan Birliği / Muhacirler Platformu Pendik'te IŞİD operasyonu yapılan adreste "Muhacir ve Ensar Kardeşlik Günü" etkinliği düzenledi.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Uluslararası Adalet Platformu / Türkistan Birliği / Muhacirler Platformu tarafından yayınlanan basın açıklamasının tam metni:

Türkiye'de yaşayan Türkistanlı mültecilerin sıkıntıları her gün artarak devam ediyor. Orta Asya'da yer alan Türki cumhuriyetlerin başlarında bulunan idareciler, Arap Baharı ile devrilen diktatörleri dahi aratır uygulamalara imza atıyorlar. Uluslararası toplum ise reel politik gereği bu coğrafyaya sırtını dönmüş durumda. Sesini dünyaya duyuramayan Türkistanlı Müslümanlar ise çareyi ülkelerini terk etmekte buluyorlar. Dinlerini daha rahat yaşayabilmek için ülkelerini terk eden bu kişilerin en çok sığındıkları ülke Türkiye. Bu nedenle Türkiye'ye sığınan 60.000'den fazla Türkistanlı mülteci bulunmaktadır. Mevcut hükümetin yanlış ve yetersiz politikaları nedeniyle bu mülteciler uzun zamandır Türkiye'de oturum izni olmadan (kaçak) olarak yaşamaktadırlar.

Oturum izni olmayan bu mültecilerin çalışma izinleri de bulunmamaktadır. Temel insani ihtiyaç olan sağlık ve eğitim hizmetlerinden dahi faydalanamamaktadırlar. Türkiye'de faaliyet gösteren bazı yardım kuruluşlarının ve duyarlı vatandaşların yardımları ile geçimlerini sağlayan bu mülteciler, birçok konuda mağduriyet yaşamaktadırlar.

Çocuklarını resmi okullara gönderemeyen Türkistanlı mülteciler, kendi imkânları ile muhacir okulları açmakta ve çocukların eğitim almalarını sağlamaktadırlar. Özellikle Suriyeli mültecilerin Türkiye'ye gelmeleri ile bu tarz eğitim mekânları başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin birçok şehrinde açılmıştır.

17 Ekim Cumartesi gecesi İstanbul/Pendik'te IŞİD operasyonu adı altında basılan 3 adres de yukarıda bahsettiğimiz gaye doğrultusunda açılmış 3 muhacir okuludur. Bu okullarda 7 ile 18 yaş arası çocuklar Anlayarak Kuran'ı Kerim okumakta ve ezberi yapmakta, Arapça ve İslami İlimler (fıkıh, hadis, siyer vb.) öğrenmektedirler. Pendik Belediyesi ve o çevrede bulunan muhtarlıklar bu okulların varlığını bilmektedirler. Özel harekât polisleri tarafından basılan bu 3 mekana daha önce defalarca polisler gelmiş ve bu mekanların IŞİD vb. herhangi bir grupla ile örgütsel veya fikirsel bir bağının olmadığını görmüşlerdir.

Tüm bunlara rağmen bu 3 mekan, helikopter desteği ile düzenlenen operasyonda kapıları kırılarak basılmış, 9 yaşındaki çocuklar IŞİD suçlaması ile gözaltına alınarak karakola götürülmüştür. Operasyon sonrası yapılan hatayı polis de fark etmiş ve avukatların yardımı ile 18 yaşın altında olan mülteci çocuklar serbest bırakılmıştır.

Operasyon gecesi Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sağlık kontrolüne götürülen bazı mültecilere polis tarafından sert davranılmıştır. Aynı saatlerde hastanede bulunan vatandaşlar, polisin saldırgan tutumlarına ve "Bunlara dayak atmalı, bunlar bu dilden anlıyor" sözlerine şahit olmuşlardır.

Türkistanlı mültecilerin yalnız olduğunu düşünenler yanılıyorlar. Avukat arkadaşlarımızın yapılan bu hukuksuz operasyon ve tutumları takip edeceğini ve gerekli davaları açacağını buradan duyuruyoruz. Aynı şekilde iftara haber hazırlayarak mültecileri mağdur eden ve PKK vb. terör örgütlerine hedef gösteren ve hatalarını fark ettikleri halde düzeltme yapmayan basın kuruluşları hakkında gerekli hukuki işlemlerin başlatılacağını belirtmek istiyoruz.

1) 17 Ekim günü yapılan operasyonda gözaltına alınanların tamamı savcılık tarafından serbest bırakılmıştır. Türkiye’de oturum izni olmadıkları gerekçesi ile Kumkapı Yabancı Şube'ye götürülen mülteciler bir an önce serbest bırakılmalıdır. Polislerin mültecilere yönelttiği tehditler ve baskılar sona ermelidir.

2) Türkistanlı mültecileri mağdur eden ve İslam düşmanı basına malzeme olarak sunan bu operasyona izin veren yetkililer görevlerinden alınmalı ve haklarında soruşturma açılmalıdır.

3) Yalan haberler ile Türkistanlı mültecilere iftira atarak karalama kampanyası yürüten basın organları ortaya çıkan gerçekleri de haber yaparak, tekzip yayımlamalıdırlar.

4) Türkistanlı mültecilerin Türkiye'deki konumları yeniden değerlendirilmeli ve oturum izni almaları için gerekli çalışmalar başlatılmalıdır.
25 Ekim Pazar günü Türkistanlı mülteciler Pendik'te IŞİD operasyonu yapılan bu adreste "Muhacir ve Ensar Kardeşlik Günü" etkinliği düzenlemiştir. İstanbul’un çeşitli semtlerinden ve komşulardan gelen misafirlere Özbek pilavı ikram edilmiştir.
haksözhaber.netFacebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer DERNEKTEN HABERLER Haberleri

Başlık Tarih
 
İHH'dan Teşekkür Ziyareti ve Plaket Takdimi14 Mart 2017
Darbe girişimi gecesi CIA'in gizli adamı İstanbul'daydı26 Temmuz 2016
Ayasofya Camii'sinde Kur'an-ı Kerim ziyafeti!02 Haziran 2016
Türkiye'den YPG'ye operasyon sinyali11 Şubat 2016
"Gülen Şefaat Edecek Diye Alkol Alıp Namaz Kılmıyorduk"28 Aralık 2015
Çelik: İsrail devleti ve halkı Türkiye'nin dostudur21 Aralık 2015
Suriyeli çocuklar korku ve stres altında09 Kasım 2015
Haksız Gözaltılar Sona Erdi22 Ekim 2015
'Başörtülülerden Özür Dilemem' Dedi, Salon Boşaldı17 Ekim 2015
DİYANET-SEN KREDİ HABERİNİ YAPANLAR İÇİN “FASIK“ DEDİ17 Ekim 2015
YDG-H'nin Siirt Sorumlusu Yakalandı09 Ekim 2015
İkinci yasaktan önce Cizre halkı evlerini terk etti14 Eylül 2015
PKK Saldırıları Sağlık Hizmetlerine Engel Oluyor08 Eylül 2015
Zaman Eriyor!08 Eylül 2015
Sivil Araca Bomba Koyup Tehditle Karakola Sürdüler14 Ağustos 2015
HPG Türkiye'de ki tüm terör saldırılarını üstlendi30 Temmuz 2015
Edirne İslam Gençliği'nin Basın Açıklaması22 Temmuz 2015
İhya-Der Başkanı öldürüldü09 Haziran 2015
Çad'da Su Kuyumuz açıldı02 Nisan 2014
Bayburt'ta Suriye İçin Toplanan Yardımlar Yerine Ulaştı14 Mart 2014
HİCRETDER HAKKINDA YAYILAN YANLIŞ ANLAŞILMA VE İFTİRALARA CEVAPLAR16 Aralık 2013
Bayburt Üniversitesi gençliği Bayburt Hicret-der'in düzenlediği yemekte buluştu.07 Ekim 2013
Derneğimiz İle AÖB Piknikte buluştu.30 Haziran 2013
Köse İlçesinde Kardeşlik Pekiştirildi.26 Haziran 2013
Derneğimiz Piknikte Buluştu.24 Haziran 2013
HABERLER HAKKINDA AÇIKLAMA!!07 Haziran 2013
DERNEK DERSLERİ (HİCR SURESİ Ayet 57-58-59-60)25 Nisan 2013
DERNEK DERSLERİ ( BURUC SURESİ Ayet 2)25 Nisan 2013
DERNEK DERSLERİ (HİCR SURESİ Ayet 54-55-56)17 Nisan 2013
DERNEK DERSLERİ ( BURUC SURESİ Ayet 1)17 Nisan 2013
DİKKAT İslam'a Bulaşmış Kanser Hücreleri10 Nisan 2013
HİCR Suresine devam ediyoruz. 09 Nisan 2013
Zonglayan, delip geçen yıldız Tarık 09 Nisan 2013
ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE DUYURU04 Nisan 2013

En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH