Ana Sayfa > GÜNDEM

'İslam'dan midem bulanıyor' dedi, daha sonra Müslüman oldu!
28 Ocak 2016
Bu haber 1133 kez okundu
ABD eski başkanlarından Nixon’un danışmanı Robert Dickson Crane’ın İslâmı seçmesinin çok ilginç bir hikâyesi olduğu öğrenildi. İşte ayrıntılar...
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Beyaz Saray’dan bir mühtedi: Robert D. Crane 

Günümüzde neredeyse tüm İslam âleminin öyle veya böyle “büyük şeytan” olarak gördüğü ABD’nin kalbi olan Beyaz Saray ile ihtida kavramlarının bir araya getirilmesi iddialı bir başlık olsa gerek. Aslında Beyaz Saray, Müslümanlar’a çok da uzak bir yer değil, herhalde bir ay içerisinde birçok Müslüman -veya mühtedi Müslüman- Beyaz Saray koridorlarında dolaşıyordur. Ancak ufak bir ekleme yapıp olayı “Beyaz Saray’dan” olarak ortaya koyarsak biraz rastlanmadık bir tablo ortaya çıkmaya başlıyor. Velhasıl iddialı bir başlıkla yazıya girdiğimin farkındayım ancak tamı tamına bu başlığın ilgi çekiciliğini karşılayacak bir figürden bahsedeceğim bu yazıda: Robert Dickson Crane. Nam-ı diğer Faruk Abdulhak. 

Robert Dickson Crane gibi sıradışı bir figür geçenlerde yabancı basından çevirdiğim bir köşe yazısında ufacık bir bölümde adı zikredilen Robert Crane’in sıfatı, “ilk Müslüman ABD büyükelçisi” olmasıydı. Biraz ilgimi çekip adını Google’a yazınca o sıfatın sadece buzdağının görünen kısmı olduğunu anladım. Kendisi Beyaz Saray’da en üst düzeyde çalışmış bir diplomattı ve daha da ötesinde ABD Başkan Danışmanlığı yapmıştı. Aynı zamanda bir mühtediydi. O anda Crane’in incelemeye değer bir öyküsü olduğuna karar verdim. 

Devlet adamı, akademisyen, fütürolog, yazar ve aktivist

1929 doğumlu olan Robert Dickson Crane’in sahip olduğu en önemli titr, ABD eski başkanlarından Nixon’un (ABD siyasetinin en netameli dönemlerinden birinde) danışmanı olması. Aslında en önemli iki titrden biri diyelim, çünkü orijinal ismi “Deputy Director of US Security Council” olan Birleşik Devletler Güvenlik Konseyi Başkan Vekilliği görevini de Nixon’ın başkan seçilmesinden sonra yürütüp, en az danışmanlık kadar etkili bir başka konumda da bulunmuş. Bunlara eklenebilecek daha birçok üst düzey devlet görevinin yanı sıra kendisi aynı zamanda farklı alanlarda çalışmalar yapmış bir akademisyen, think thank geçmişini baz alırsak bir nevi füturolog ve ihtida edişinden sonraki dönemi baz alırsak birçok esere sahip bir yazar ve aktivist. 

16 yaşında Harvard Üniversitesi’nde Rusça bölümüne giren Crane, bundan 3 yıl sonra, 1948’de, o dönemler 2. Dünya Savaşı sonrası işgal altında olan Almanya’daki Münih Üniversitesi’nden kabul alır. İşgal altındaki Almanya’ya kabul edilen ilk Amerikan üniversite öğrencisidir aynı zamanda. Münih’ten sonra ABD’ye dönen Crane, akademiye devam eder ve hukuk alanına merak salar. Bu alanda öğretimine devam ederken ilk büyük girişimlerini yapar ve Harvard Üniversitesi’nde Uluslararası Hukuk Topluluğu’nun (Harvard Uni. International Law Society) kurucuları arasında yer alır ve uluslararası hukuka dair üniversite yayınının (Harvard Uni. International Law Journal) çıkarılmasına öncülük yapar. 

1962’de Center for Strategy and International Studies adlı düşünce kuruluşunun 4 kurucusundan biri olur ve 1966’da da dönemin ünlü düşünce kuruluşlarından Hudson Enstitüsü’nde çalışmaya başlar. Hudson, Crane’in fütürolog bir analist olmaya başladığı yer olsa gerek diye düşünüyorum zira o enstitü bu tip çalışmaları ile ün kazanmıştı. Düşünce kuruluşlarında görev yaptığı dönem ile ABD Başkanı Nixon’ın danışmanlığını yaptığı dönem birbirine denktir. 1967’de zaferle sonuçlanan seçime kadar 5 yıl boyunca Nixon’ın yanında kalan Crane, daha sonra Beyaz Saray’daki görevine atanmıştır. 1974’e kadar aktif siyasetin içinde kalan Crane, bu tarihte Beyaz Saray'dan ayrılıp önce banka sektöründe çalışmış, 1975 yılında ise kendi danışmanlık firmasını kurmuştur. Bu noktaya kadar sıradan bir yüksek kademe diplomatın/ siyasetçinin kariyeri olarak devam eden hikayede ilk kırılma noktalarından biri bir sonraki sene yaşanacaktır. 1976 yılında tekrar diplomasi koridorlarına davet edilen Crane, ABD’deki dönemin hükümeti tarafından yapılan rica sonrası Bahreyn’in Finans Bakanı’na danışmanlık yapmayı kabul eder ve Arap Yarımadası’nın yolunu tutar. Bahreyn’in 5 yıllık kalkınma planının hazırlanmasında yardımcı olacaktır. 

1980'de bir Cuma günü

Bahreyn’deki görev yıllarında bir gün karısı, Crane’i eski bir sarayın etrafını keşfe çıkarmak üzere ikna eder. Kaotik yollarla ulaşılan bu sarayın bulunduğu kent, dendiği kadarıyla dünyanın ilk ticaret merkezidir. Buraya doğru yola çıkan çift zorlu ve karışık yollarda kaybolurlar. Tam her şeyin karmakarışık geldiği ve sıcağın şiddetli şekilde bastırdığı bir anda Bahreynli bir adam karşılarına çıkar. Durumlarını anladığı için onları evine davet eder. Adam, Crane ve eşini çok iyi ağırlar. Gördükleri ihtimam Crane’i şaşırtır, çünkü kendince ilk defa bu kadar iyi bir “Müslüman” görmüştür. Daha sonra sohbet etmeye başlarlar. Crane’in dediğine göre doğrudan İslamiyet’ten hiç bahsetmezler. Dünyada neyin iyi ve kötü olduğu, Tanrı’nın rolü gibi derin mevzular hakkında konuşurlar. Bu gizemli ziyaret ve ilgi çekici sohbetler onu derinden etkilemiştir, kalan günlerini o evde geçirirler ve sonrasında Crane için İslam’ı araştırma ilhamı doğmuştur, kendince bir şeyleri “keşfetmeye” çıkmalıdır. Bu keşiften ve ilhamdan önce ise Crane, sonradan Müslüman olan Mekkeli müşrikleri hatırlatırcasına İslam’a oldukça soğuktur. Hatta kendi demecinde şöyle demiştir vaktinde: “Bu dinden midem bulanıyordu ve hiçbir zaman bu dini öğrenmeyi aklımdan dahi geçirmedim. Bu din çok ilkel. Nixon’a İslam’ı komünizme karşı bir ittifak olarak önerdim. Mide bulandırıcı olsa dahi komünizme karşı kullanışlıydı.” 

Bahreyn’deki gizemli macerasında içine düşen tohumun filizlenmesi ise 1980 yılında kendi memleketinde olacaktır. İslam’ı öğrenme konusunda büyük bir ilgiyle çabalamaya devam eden Crane, 1980 yılında ABD-New Hampshire’daki büyük bir konferansa katılır. Adeta o günlerdeki arayışına ilaç olacak şekilde dünyanın farklı bölgelerindeki büyük Müslüman kanaat önderlerinin ve düşünürlerin toplandığı bir konferans ABD’de düzenlenmektedir ve Crane mutlaka bu tevafukun hakkını vermelidir. Amacı sadece anlatılanları dinlemek değil, gözüne kestirdiği kimselerin peşine takılıp molalarda onlardan öğrenebildiği kadar şey öğrenmektir. İlk öğlen arasında hemen harekete geçer.

Tüm katılımcılar bir yere doğru gidiyordur, onları takip eder. Öğlen yemeğinde istediklerini sorma imkanına sahip olmanın heyecanı içindedir. Fakat işler umduğu gibi olmaz, insanlar öğlen yemeği için toplanmamıştır. O gün Cuma’dır ve herkes Cuma namazını beraber kılmak için bu halılarla kaplı odaya gelmiştir. Hayal kırıklığına uğrar, önemli bir fırsatı kaçıracaktır. Ancak etrafındakileri gücendirir diye kalabalıktan sıyrılıp geri çıkmak istemez ve namaz bitene kadar odada kalmaya karar verir. Namaz başladığında ise bir secde sahnesi Crane’i beyninden vurulmuşa döndürür. Sanki bir anda parçalar beyninde birleşmiştir. 

Secdeye giden kişi dönemin Sudan İslami Hareketi’nin lideri, meşhur âlim Hasan el Turabi’dir. “Onun (Turabi’nin) Allah karşısında eğildiğini idrak ettim. O zaman Tanrı karşısında eğilen bu kişi benden on kat daha iyi biridir diye düşündüm.” diyor Crane o an'ı anlatırken. Sonra ise yapamadığı sohbetlerden beklediği cevaplardan çok daha fazlası onun olmuş. Kendisinin de diz çökmesi gerektiğini hissetmiş. Ve o Cuma öğleninde ilk secdesini yapmış… 

Böylece 1980 yılında Müslüman olan Crane şöyle diyor: “Aslında Allah beni 5 yaşında ve daha sonra 21 yaşında yaşadığım bazı tecrübelerle İslam’a yöneltti. Ama bana gösterilen şeyleri gören başkaları da olduğunu da çok sonraları, taptığımın 'Allah' olduğunu söyleyen o Bahreynli adamla tanışana kadar bilmiyordum. 50 yaşında idrakine vardım.”

Kissinger’ın talimatı ile işinden atılmış

Bilhassa Ayet-el Kürsi’den etkilendiğini söyleyen Crane, Müslüman olduğu 1980’den beri hız kesmeyen bir aktivist hâline geliyor. Ancak bu aktivitelerinden evvel belirtmek gerekir ki aynı yıllarda yeni devlet görevlerine de atanıyor. Müslümanlığı seçmiş olması onu devletteki konumundan beri kılmadığı gibi, bu özelliği o dönem bir yol ayrımında olan ABD dış politikası için kullanışlı hâle gelmiş de denebilir. 1981 Eylül’ünde Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi olarak atanıyor Başkan Reagan tarafından. “Two track diplomasi” denen ve o dönemler için yeni ortaya çıkan bir diplomasi biçimini yürütmesi de isteniyor. O döneme kadar resmi aktörlerle yani devlet ve uzantısı olan aktörlerle diplomasi yapılacağına dair genel kabulün o dönemin konjonktürü ile değiştiği yıllarda ortaya çıkan two track diplomasi artık devletdışı grupların, örgütlerin, bireylerin diplomaside muhatap alınması olarak özetlenebilir. Müslüman olan Crane’in, Ortadoğu ve Mağrib bölgelerindeki İslami hareketlerle bu işlevi görebileceği düşünülüyor. 

Aslında bu döneme dair ABD politikasında yapılan seçimlerin Crane’in faaliyetleri özelinde birçok yansıması olduğu görülebilir. Nitekim bu konuda oldukça ilgi çekici teoriler ve komplolar mevcut. Ancak bu ayrıca sayfalarca sürebilecek bir yazıya konu olabileceği için çok temel bir iki şeyden bahsetmekle yetinelim: Söylendiği kadarıyla Robert Crane o yıllarda ABD’nin, İsrail yanlısı tutumunu bırakıp Filistin ve Kral Faysal’ın yanında saf tutması gerektiğini düşünmektedir. ABD’yi –komünizme de karşı olmak üzere- Müslümanlar ile işbirliğine yöneltmektedir. Hatta onun o dönemki fikirlerine yakın bir politikanın uygulandığı Afgan direnişi sırasında Crane’in Müslüman gruplarla olan iyi ilişkilerinin kullanılması planlanır ama bu fikir uygulamaya geçmez. Çünkü Crane’in dış politika önerileri ve tutumu daha tepedeki başka isimlerin hoşuna gitmez. Yine söylendiği kadarıyla dönemin yıldızı parlak Dışişleri Bakanı Kissinger’ın talimatı ile işinden atılır.

Dünyanın en etkili 500 Müslümanı listesinde

Yazı iyice uzadığı için '80 sonrası İslami aktivizm faaliyetlerini bir paragrafta toparlamaya çalışacağım. 1983-86 yılları arası Da’wa Islamic Center on Massachusetts Avenue in DC’de direktörlük görevini yürütür. Bu yıldan itibaren ise Müslüman camianın daha da içine girer ve International Institute of Islamic Thought’ta yayın direktörlüğü yapar, aynı zamanda American Muslim Council’in çalışmalarına yardım eder. Bu iki kurum da ABD’de etkili kurumlardır ve Müslüman Kardeşler’in öncülüğünde kurulmuştur. Bu kurumlarla bağını hep sürdüren Crane, 1994’te ise Santa Fe’de Center for Civilazional Renewal adlı kendi düşünce kuruluşunu açar. 2011 yılında Qatar Foundation tarafından çağırılır ve Washington’da politikanın nasıl yapıldığına dair dersler vermek üzere Katar’a gider. Daha sonrasında ise orada kalır ve Hamad bin Khalif Üniversitesi’ndeki büyük bir araştırma merkezinde kendine önemli bir yer edinir. 

Crane’in yakın geçmişteki en önemli aktiviteleri arasında 11 Eylül sonrası kargaşada Müslümanlar ile beraber saf tutması da sayılmalıdır. Hem yayınlarında hem demeçlerinde İslamofobi’ye karşı durur ve hatta 11 Eylül sonrası İslam’ın ana gündem olmasıyla birçok insanın bu dini hakiki şekilde tanıdığını ve Müslüman olduğunu iddia eder. Kardeşi de İslam’ı seçmiştir. Rastladığım kadarıyla Crane, bu duruşu ve savunuları sebebiyle belli hücumlara da maruz kalır. 

Crane’in çok sayıda kitabı ve yayını da bulunmaktadır ve eserleri, onun hayatını yansıtacak şekilde, çok geniş bir konu yelpazesine sahiptir. Dini çoğulculuk, dinlerarası meseleler, İslami sosyal bilimler, İslam’da insan hakları, Müslümanlar’ın Amerika’da ve dünyada yaşadığı zorluklar, Amerika’nın dış politikasında Müslümanların rolü gibi genel meselelerden Suudi Arabistan’ın geleceği, Müslüman Kardeşler’in bölgedeki yayılımı (2013-2014 tarihli Arap Baharı sonrası), Kosova ve Çeçenistan meseleleri gibi spesifik meselelere kadar birçok konuda yazdığı eserler mevcuttur. Müslüman coğrafyadaki gündemi takip etmekte ve politik/ diplomatik birikimi ile Müslüman kimliğini birleştirecek şekilde gündeme dair üretmeyi sürdürmektedir. Örneğin 2016’da çıkan son kitabı “Kurdistan: Pivot of West Asia?” adını taşımaktadır. 

İlgi çekici öyküsünü özetlemeye çalıştığım Crane’in şu an dünyanın en etkili 500 Müslümanı listesinde de kendine yer bulduğunu belirterek yazıyı kapatalım.

Kaynak : Deniz Baran / Dünya Bizim

islahhaberFacebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer GÜNDEM Haberleri

Başlık Tarih
 
Kabe İmamı Sudeysi: Allah'a hamd olsun ki Amerika ile birlikte dünyayı yönetiyoruz25 Eylül 2017
28 Şubat’ın Zorbaları Müfettiş mi Oluyor?14 Mart 2017
İstanbulda 150 Muhacir Özbek Müslüman gözaltına alındı.. Gönderirlerse ölüm ve işkence demek !14 Mart 2017
Camideki hırsıza cemaatten dayak14 Mart 2017
Çeşitli Müslüman kesimlere yönelik artan baskılar konusunda açıklama13 Mart 2017
İLKAV Başkanı Mehmet Pamak Gözaltına Alındı13 Mart 2017
Okullarda tören adıyla işlenen putperestlik10 Kasım 2016
AKP Kadın Kolları Başkanı: Laiklik ülke için teminat; AK Parti iktidarlarının başlangıcında herkes çok önyargılıydı19 Eylül 2016
Haç işaretine benzeyen Mihrap nihayet değiştirildi!18 Ağustos 2016
İsrail'le anlaşmada ambargoyla ilgili ibare yok18 Ağustos 2016
TUrkIye-İsrail anlaşmasına onay18 Ağustos 2016
PKK-PYD'den İslam düşmanlığı15 Ağustos 2016
FETÖ, Kur'an'ı da tahrif etmiş! Ayetin mealini değiştirmişler11 Ağustos 2016
PKK’dan Diyarbakır ve Mardin’de Alçak Saldırı11 Ağustos 2016
28 Şubat Mağdurları İçin de Yeniden Yargılama Yolu Açılmalıdır!09 Ağustos 2016
Korkunç iddia! Mültecileri vuracaklar...09 Ağustos 2016
Oflu Hoca geri dönüyor!08 Ağustos 2016
Sedef Kabaş'tan Kelime-i Tevhid Bayrağına Hakaret!08 Ağustos 2016
Suriyeli çocuk kaldırımda elleri ve gözleri bağlı halde bulundu04 Ağustos 2016
"Hâkimiyet Yalnız Allah'ındır, Sefer Milletindir"03 Ağustos 2016
Bir Müslüman Bir Ümmettir Platformu'ndan Ümmete Çağrı02 Ağustos 2016
‘Vatanıma feda olsun’01 Ağustos 2016
Adana'da binlerce kişi İncirlik'e yürüdü; 'İslam Dünyasının bağrına saplanmış bu hançeri söküp atın'29 Temmuz 2016
Çocuğu Çizgi Film izleyen ebeveynler bu habere dikkat! İtfayeci Sam Çizgi Filminde Kur'an-ı Kerim'e saygısızlık29 Temmuz 2016
FETÖ'ye ait bütün medya organları kapatıldı28 Temmuz 2016
Darbecilerin korkunç B planı !26 Temmuz 2016
DURUŞ19 Temmuz 2016
ABD Gülen'in iadesi için Türkiye'den talep bekliyor19 Temmuz 2016
İzmir’de müezzini dövenler gözaltına alındı19 Temmuz 2016
Misyonerlik faaliyetleri hız kesmeden devam ediyor13 Temmuz 2016
Aytaç Baran'ın Katil Zanlısına Beraat13 Temmuz 2016
Büyük Komutan Şehid Şamil Basayev'i rahmetle anıyoruz11 Temmuz 2016
Srebrenitsa kurbanları anılıyor11 Temmuz 2016
Şimdi IHH'ya sahip çıkma zamanı30 Haziran 2016
Erdoğan'dan İHH'ya: "Benden izin mi aldınız?"30 Haziran 2016
Erdoğan'ın açıklamalarının ardından İHH, sosyal medyada 'terör örgütü' ve 'paralel' ilan edildi30 Haziran 2016
Şehid eşi Çiğdem Topçuoğlu'ndan Erdoğan'a cevap: 'Bizim otoritemiz Allah'tır'30 Haziran 2016
Yıldırım; 'Şaşkınız. Abluka kalkmadı, İsrail kazançlı çıktı, Türkiye bir şey almadı'29 Haziran 2016
Mavi Marmara Mağdurları Anlaşmayı Reddediyor29 Haziran 2016
Cemil Barlas, İHH'yı hedef aldı; 'İHH yerli mi değil mi önünüzdeki süreçte göreceğiz...'29 Haziran 2016
Şeyh Said'in mücadelesi Müslümanlar için cesaret kaynağı oldu'29 Haziran 2016
israil ile normalleşme işgali ve gaspı kabullenmektir!'28 Haziran 2016
İHH'dan açıklama: İsrail ile örtünen çıplak kalır28 Haziran 2016
AGD'den Türkiye ile israil anlaşmasına tepki28 Haziran 2016
NEDEN REDDEDİYORUZ? 27 Haziran 2016
Yavru Vatan’da islam düşmanlığı 27 Haziran 2016
Netanyahu: 'Anlaşma İsrail ekonomisi üzerinde muazzam etkiler bırakacak '27 Haziran 2016
Şehid kızı Meryem Songür: Beyler siz kime sordunuz? söz sahibi kan sahipleridir, şehidlerimizin kanı satılık değil!27 Haziran 2016
MAVİ MARMARA GAZİLERİ ANLAŞMAYA TEPKİLİ27 Haziran 2016
İHH'dan açıklama: İsrail ile anlaşmaya karşıyız!27 Haziran 2016
İsrail - Türkiye anlaştı. İşte Anlaşma Maddeleri !..27 Haziran 2016
26 Haziran 1992 Susa Katliamı27 Haziran 2016
Mavi Marmara'dan bu yana ilk defa.. 23 Haziran 2016
Komünistin Namazını Kılmayan İmam Görevden Alındı!21 Haziran 2016
28 Şubat'ın Acımasız İzleri Hapishanelerden Silinsin20 Haziran 2016
Sol Haber yazarından, Hz. Muhammed ve peygamberlik hakkında alaycı bir yazı!20 Haziran 2016
Bar değil cami kapatıldı!19 Haziran 2016
"Adnan Oktar dini tahrif ediyor" dedi ceza aldı! Peki etmiyor mu? 16 Haziran 2016
Namık Kemal Zeybek’ten Skandal İfadeler16 Haziran 2016
LGBT’nin Yürüyüşüne Tepki Bitmiyor16 Haziran 2016
ÖĞRENCİLERE ‘İNCİL-TEVRAT OKUYUN’ TAVSİYESİ16 Haziran 2016
UĞUR!! (TOTEM) İşe Yaramamış!14 Haziran 2016
Bandırma Cezaevinde kalan mahkûmlara sahur verilmiyor14 Haziran 2016
İmam Hatip Lisesi'nde Şampanya Patlattılar13 Haziran 2016
İBB Zabıtaları Rızkını Arayan Suriyeli Kadını Tartakladı10 Haziran 2016
Suriyeli çocukları tartaklayarak iftar çadırından kovdular!10 Haziran 2016
Akdeniz 10 binden fazla göçmene mezar oldu08 Haziran 2016
İlk teravih namazında camiler doldu taştı06 Haziran 2016
Dışişleri'nden hacı adaylarına çağrı02 Haziran 2016
Muhacirleri Keyfi Kararlarla Sınırdışı Etme Politikanız Zulüm Üretmektedir!”02 Haziran 2016
Rusya ve “İsrail” İle Normalleşmek İhanettir02 Haziran 2016
Örgüt propagandacısı serbest, Müslümanlar ise halen tutuklu!!02 Haziran 2016
'israil ile anlaşmak ümmetin kalbine hançer saplamak gibidir'31 Mayıs 2016
Mavi Marmara’nın 6’ncı yıl dönümünde ‘Özgür Kudüs Yürüyüşü’30 Mayıs 2016
50 bin Müslüman din değiştirdi 30 Mayıs 2016
31 Mayıs Gazze'yle Dayanışma Günü İlan Edildi30 Mayıs 2016
AK Partili Belediyeden Ahlaksız Festivale Ev Sahipliği27 Mayıs 2016
İslam’dan Hıristiyanlığa geçen mülteci sayısı artıyor27 Mayıs 2016
Türkiye’deki muhacirlere zulüm devam ediyor27 Mayıs 2016
Masumların İslami kimliğinden dolayı cezaevinde olması kabul edilemez'25 Mayıs 2016
Diyanet'ten Atatürk iddialarına açıklama25 Mayıs 2016
CHP:"Laikliği korumak için gerekirse kan da dökülür"24 Mayıs 2016
KAFKAS KARDEŞLERİMİZ İKİ AYDIR GÖZALTINDA24 Mayıs 2016
Kadın Aktivistleri Gazze'ye Götürecek Filoya Destek İçin Uluslararası Kampanya20 Mayıs 2016
ODTÜ'de Sol Çetelerin Mescid Hazımsızlığı Sürüyor!17 Mayıs 2016
Laik-Dinsizler Antep’te de Nureddin Yıldız’a Saldırdı16 Mayıs 2016
Muhafazakar Moda Ahlaksızlığı Protesto Edildi!16 Mayıs 2016
İstanbul Vali Yardımcısı, İsrail'in kuruluş yıldönümü etkinliklerine katıldı13 Mayıs 2016
BATIYA KARŞI-BATI TAKLİTÇİLİĞİ!! Kur'an Kursu öğrencilerinin taç giyme heyecanı!!!09 Mayıs 2016
28 Şubat Mağduriyetleri Sürüyor: “Olmayan Eyleme 33 Yıl Hapis”09 Mayıs 2016
Sahte İslam Ordusu Ne İşe Yarar!03 Mayıs 2016
1 MAYIS ‘ın bu yıl ki teması İSLAM DÜŞMANLIĞI02 Mayıs 2016
İslami Gruplardan İstanbul'da 1 Mayıs Yürüyüşü: 'Sermayenin değil, Rabbimizin Kuluyuz'02 Mayıs 2016
Eşcinsel ahlaksızlık, Ramazan'da yine boy gösterecek29 Nisan 2016
Karma halk oyunlarını eleştiren müdür yardımcısına sürgün!29 Nisan 2016
İktidar medyasının "laiklik"le sınavı29 Nisan 2016
PKK Kur'an'ın içine bomba tuzakladı29 Nisan 2016
İslami kesim Kahraman'ın laiklik görüşüne neden sessiz?29 Nisan 2016
Hükümet'in 'Dinlerarası diyalog' çalışmalarına tepki29 Nisan 2016
Mesut Yılmaz 28 Şubat Baskısı Görmemiş22 Nisan 2016
Şehid Rantisi'yi rahmetle anıyoruz! 18 Nisan 2016
Kimi lastik botla, kimi özel yatla.. 15 Nisan 2016
"Ak Parti’ye yönelik en ufak bir eleştiri için bile çarşaf çarşaf gazete ilanları veren STK’lar, İsrail’le anlaşmayı görmüyor"15 Nisan 2016
İktidar ve cemaat medyasının ‘eşcinsel evlilik’ ortaklığı14 Nisan 2016
Gazilerin Şehid Cenazeleri İsyanı14 Nisan 2016
Ayyaş Kahvehaneci Kur’an Kursu’na Saldırdı14 Nisan 2016
İmam Hatiplikten Müezzinliğe! 12 Nisan 2016
Müdür yardımcısı haksız mı?12 Nisan 2016
Misyonerler yine Diyarbakır'da12 Nisan 2016
Kristıne Müslüman oldu11 Nisan 2016
Diyarbakırlı Müslümanlar LGBTİ Sapkınlığına Geçit Vermedi!11 Nisan 2016
HDP'nin Derdi Cinsel Sapkınlığı Gündemleştirmek!08 Nisan 2016
Açlık yüzünden Pide alan Suriyeli çocukları sopayla dövdüler07 Nisan 2016
Kutlu Doğum'da gözaltına alınan Beğen serbest bırakıldı06 Nisan 2016
Türkiye ve İsrail Perşembe günü masaya oturuyor05 Nisan 2016
İlker Başbuğ: Atatürk böyle giderse 21 ve 22'nci yüzyılın da lideri olur05 Nisan 2016
Hüda Par: “Cinsel İstismarlardaki Artış İslami Değerlere Savaş Açmanızdandır”05 Nisan 2016
Rus Pilotu öldüren Alparslan Çelik hakkında yeni gelişme!04 Nisan 2016
Yeter! 'birileri' artık şu reziliğe dur desin!01 Nisan 2016
Erdoğan, amacını 'İsrail'in güvenliğini güvenceye almak' olarak açıklayan Siyonist lobi ile görüştü01 Nisan 2016
PKK Kur'an-ı Kerim'i kullanarak bomba düzeneği hazırladı31 Mart 2016
Sokak köpeğini ağaca astılar30 Mart 2016
Venezuelalı doktor Müslüman oldu30 Mart 2016
Yine kin kustular! 28 Mart 2016
İşte bir Yahudi'nin itirafları! 28 Mart 2016
28 Şubat’ın Yargıdaki Linç Çetesi28 Mart 2016
Hak Yolda Adil Bir Şehit: İskilipli Atıf Efendi 25 Mart 2016
"Sosyal Medya Algı Yönetiminin En Etkili Silahlarından Biridir" 24 Mart 2016
Önce Eşi Orduevine Alınmadı Şimdi de Kartı İptal24 Mart 2016
Şehadetin Kutlu Olsun Ey Şehid 23 Mart 2016
Müslümanları hedef alan, PKK'yi aklayan gazete tamamıyla kapanıyor23 Mart 2016
Sakallı Müslümanları İnternette bekleyen tehlike21 Mart 2016
Komutan Hattab'ı rahmetle anıyoruz...21 Mart 2016
'Zulmün giderilmesi için çaba harcamayanlar zulme ortaktırlar'18 Mart 2016
AGD: Bu coğrafyada meydana gelen tüm terör olaylarının rejisörü Siyonizm’dir17 Mart 2016
Kızılay’daki Provokatör Orjinal Çapulcu Çıktı17 Mart 2016
Sosyal Medyada Çocuklara ‘Mankenlik’ Tuzağı15 Mart 2016
Dini Değerleri Alay Konusu Edinmek, Din Düşmanlığıdır15 Mart 2016
Kürtlerden PKK’nın İslam’a Hakaretine Tepki14 Mart 2016
Atatürk Havalimanı'nda uluorta Yahudi Ayini! 11 Mart 2016
Gündem Gazetesinden Hz. Muhammed'e hakaret10 Mart 2016
Bakan Çavuşoğlu: 'Kaçak göçü engelliyoruz, kontrollü göçü teşvik ediyoruz'09 Mart 2016
Diyanet'ten Camilere Yeni Yapılanma09 Mart 2016
Gazi Mahallesinde Solcu teröristler, 2 sakallı Müslümana linç girişimi09 Mart 2016
Tokat'lı dava08 Mart 2016
Camide kadın ayarı08 Mart 2016
Mülteci dramının en acı karesi07 Mart 2016
DHKP-C'li militanın cenazesini cemevi kabul etmedi07 Mart 2016
Kuytul: Muhalifler Hırsız, Halk ise Esed'e güveniyor! (Video)06 Mart 2016
Cumhuriyet Gazetesi: Başörtülü Bacılar Yerlerde!06 Mart 2016
FETÖ'ye ait Cihan Haber Ajansı ve Zaman sitesi kapatıldı06 Mart 2016
Kadirov'dan Putin itirafı03 Mart 2016
Cumhuriyet'ten PKK provokasyonuna açık destek 02 Mart 2016
MEMLEKETTE İNSAN PAZARLANIYOR01 Mart 2016
Şehid Aytaç Baran’ın Katil Zanlısı Serbest26 Şubat 2016
28 Şubat'ın 19. Yılında Müslüman Tutsaklar Adalet Bekliyor!23 Şubat 2016
Misyonerler okul kantinlerini ve varoşları mesken tuttu23 Şubat 2016
HDP’liler Ankara Bombacısını da Sahiplendi22 Şubat 2016
Uyuşturucu bataklığından, şanlı bir şehadete uzanan hayat 22 Şubat 2016
Medeni Dünya'nın utanç tablosu Antakya Otogarında20 Şubat 2016
Şubat Ayı Şehadet Ayıdır17 Şubat 2016
İHH'dan hükümete uyarı ve hatırlatma: Kabul edilemez! 17 Şubat 2016
28 Şubat’ın Müslümanlarına Bu Nasıl Adalet?16 Şubat 2016
YORUMSUZ15 Şubat 2016
Mustafa İslamoğlu: "Hz. Adem'in babası vardır"15 Şubat 2016
O hain paketlenip Türkiye'ye getirildi!11 Şubat 2016
YPG paralel dergi üzerinden tehdit etti!08 Şubat 2016
"Mülteciler Tarlalarda, Ağaçların Altında Uyumak Zorunda Kalıyor"08 Şubat 2016
Suriyeli bebek, besin yetersizliği ve soğuktan öldü08 Şubat 2016
Mısırlı mülteci Sisi rejimine iade ediliyor!07 Şubat 2016
Bülent Yıldırım: Batının isteği mülteci almak değil07 Şubat 2016
PKK'lılar Aile Sağlığı Merkezine Saldırdı!07 Şubat 2016
Dolaptan izinsiz aldığı poğaçaların parasını bıraktı07 Şubat 2016
28 Şubat Kocaeli'de hortladı06 Şubat 2016
İskilipli Atıf Hoca'nın idam edilmesinin 90. Yıldönümü..04 Şubat 2016
Japon kadın Müslümanlığı seçti04 Şubat 2016
CHP'lilerin Mescide Karşı Laiklik Nöbeti Sürüyor31 Ocak 2016
Din Düşmanı PKK Kur'an'ın içine bomba yerleştirdi 29 Ocak 2016
PKK'dan Cizre ve Sur'a kiralık Sırp sniper28 Ocak 2016
60 yıl sonra fark edildi: Caminin kıblesi yanlış 22 Ocak 2016
"Filistinli bebekleri açlıktan öldüren İsrail'e Kıbrıs üzerinden su vermeyi düşünmek bile Ehl-i Sünnet'e göre haramdır"22 Ocak 2016
28 Şubatçılar İstanbul Üniversitesi'nin Arşivini de Çöpe Atmış!17 Ocak 2016
PKK Silopi'de camileri hedef alıyor15 Ocak 2016
İHH'DAN MADAYA İÇİN ACİL ÇAĞRI13 Ocak 2016
Yazarlar ve Siyasilerden Metin Kaplan Çağrısı13 Ocak 2016
Çevik Bir’den 28 Şubat itirafı12 Ocak 2016
28 Şubatçılar Abdülhamid Han’ın Kütüphanesini Yağmaladı11 Ocak 2016
Diyanet İşleri: Peygamberimiz'in saç ve sakalından şifa umulması...08 Ocak 2016
İsrafın daniskası: Kişi başına kaç M.Kemal heykeli düşüyor?08 Ocak 2016
PKK cami yakar HDP kilise açar!08 Ocak 2016
'Yasin'i binadan atıp vücudunu yaktılar'08 Ocak 2016
Ayvalık'ta bot faciasında ölü sayısı 36'ya yükseldi06 Ocak 2016
Hasan Karakaya toprağa verildi01 Ocak 2016
İlahiyatçılar: Yılbaşı kutlamak haramdır!31 Aralık 2015
KENDİLERİNE MÜSLÜMAN DİYENLER VE YILBAŞI30 Aralık 2015
MÜSLÜMAN YILBAŞI KUTLAMAZ!30 Aralık 2015
İnsanlık Dramı: Ege ve Akdeniz30 Aralık 2015
Tek katkısı günahın ve ahlaksızlığın yaygınlaşması olan bu geceye dikkat! 31 Aralık 2015
“Yılbaşı Kutlamak Haramdır”31 Aralık 2015
Yazarlardan hendekli siyasete tepki28 Aralık 2015
Müslümanın onuru Müslümanın eliyle yok ediliyor' 28 Aralık 2015
PKK'lılar 3 Aylık Bebek Ile Dedesini Öldürdü27 Aralık 2015
M. Kemal'in Cenaze Namazında Sadece 19 Kişi Vardı24 Aralık 2015
'ODTÜ İlkelliğin ve Vandallığın Ürediği Merkez Olmamalıdır'24 Aralık 2015
Diyanet: Milli Piyango Kumardır, Haramdır!24 Aralık 2015
PKK evinin mevzi yapılmasını istemeyen Bozkurt'u öldürdü21 Aralık 2015
Medya Manipülasyonuna Bir Örnek Daha!18 Aralık 2015
İsraili protesto eden dört kişiye 5'er ay hapis cezası18 Aralık 2015
PKK 15 yaşındaki kızı böyle katletti18 Aralık 2015
Özgür-Der ve Islah-Der'den Sur Halkı İçin Yardım Kampanyası16 Aralık 2015
Halk Özyönetimden Kaçıyor16 Aralık 2015
Paralel'in Vatikan ziyaretlerindeki ilginç isimler15 Aralık 2015
Metin Uca İslamiyetle dalga geçti!15 Aralık 2015
Berberoğlu, Soner Yalçın’ın Kirli Çamaşırlarını Ortaya Döktü!14 Aralık 2015
Adana'daki "Rakı Festivali" Rezilliği Protesto Edildi14 Aralık 2015
HDP'nin Kaos Çağrısına Valilik'ten Açıklama Geldi14 Aralık 2015
Sur'daki Son Durum14 Aralık 2015
Suruç Belediye Başkanı için tutuklama kararı14 Aralık 2015
Nükte: Üniversitelerde 10 Maddeyle solculuğa giriş!10 Aralık 2015
Tuncel, KOÇ'ta hendek uzmanı yetiştirecek.09 Aralık 2015
Eşbaşkanlar Neden Bu Kadar Çok Yalan Konuşuyor?09 Aralık 2015
ODTÜ’de İslam'a tepkiler! Mescid İnşaatı tepkilerden ötürü durduruldu!09 Aralık 2015
Eskişehir'de İHH standına saldıran 9 öğrenci gözaltına alındı09 Aralık 2015
Başika'daki o kamp ilk kez görüntülendi07 Aralık 2015
Musul'daki Türk askeri 2 bini bulacak07 Aralık 2015
İstanbul Boğazı'nı geçen Rus savaş gemisinde 'füzeli asker'06 Aralık 2015
RTÜK A Haber'de İslam'a Aykırı Belgesel Yayınladı!04 Aralık 2015
Biri "Esedçi", Biri "Kemalist" İki Yobazın Kur'an Kursu Yorumu04 Aralık 2015
Mardin Derik'te 15 PKK'lı öldürüldü04 Aralık 2015
Ankara Üniversitesi'nde PKK ve Kolektifler başörtülülere saldırdı03 Aralık 2015
Suriyeli Muhacirler: Ensarlığınız İçin Milyonlarca Kere Teşekkür Ederiz!02 Aralık 2015
Türkiye Rus yaptırımlarına karşı atağa geçti01 Aralık 2015
Diyarbakır'da Kur'an Kursunda Yangın: 8 Çocuk Öldü01 Aralık 2015
Suikast timinden Rusya çıktı30 Kasım 2015
İHH'dan bombalanan fırın için açıklama30 Kasım 2015
MİT TIR'ları davasında generaller tutuklandı30 Kasım 2015
"Gasp Serbest, 'Gasp Etti' Demek Yasak"27 Kasım 2015
"MİT tırları" soruşturmasında Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı27 Kasım 2015
Bu Ne Yüzsüzlük! Hala Konuşmaya Utanmıyor musunuz?25 Kasım 2015
Rus pilotların son hamlesi işe yaramadı25 Kasım 2015
"Uzun ve Karmakarışık Bir Savaşta Dünü Unutmamak..."23 Kasım 2015
Bir Kız Çocuğunun Cansız Bedeni Daha Kıyıya Vurdu!23 Kasım 2015
FETÖ: Başınızı açın içkinizi için23 Kasım 2015
Suriyeliler için acil un çağrısı19 Kasım 2015
YARSAV başörtülü hakimden rahatsız oldu13 Kasım 2015
"Paralel Yapı" gözaltısı ve "El Kaide" iddiası suskunluğu13 Kasım 2015
Akit TV'ye sürpriz Atatürk cezası11 Kasım 2015
“Diz Çöküp Atalarından Yardım İstediler”10 Kasım 2015
Sur Halkı Diken Üstünde09 Kasım 2015
Sözde sanat adı altında İslam'a hakaret09 Kasım 2015

En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH