Ana Sayfa > KÜLTÜR SANAT

Evliliğimiz ve düğünlerimiz, Rasulullah'ın sünnetine uygun olsun
09 Şubat 2015
Bu haber 1604 kez okundu
Bismil ilçesinde İslami düğüne katılan Alimler Birliği Başkanı Enver Kılıçaslan Hoca, düğünlerin Müslümanların hayatındaki önemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Bölgenin tanımış âlimlerinden rahmetli mola Ahmedê Ğani El Koğinin oğlu, Alimler cemiyeti üyesi Mehdi Yalçın'ın düğününe katılan Alimler Birliği Başkanı Enver Kılıçaslan, burada yaptığı konuşmada,  düğünlerin Müslümanların hayatındaki önemi ile  ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında Evliliğin Peygamberin sünneti olan İslimi bir şiar olduğunu belirten Enver Kılıçaslan, “ İslam kitaplarına göre kendine hakim olanlar için sünnettir, kendine hakim olamayanlar için ise evlilik farzdır. Peygamberimiz ‘Evlenin, çoğalın, Ahret gününde diğer ümmetlere nazaran sizinle iftihar edeyim.' diye buyuruyor. Evlenmemiz ve çoğalmamız Resulullah'ı sevindirecektir. Peygamberimiz 3 şeyi daha çok sevdiğini buyuyruyor: ‘Bunlardan birincisi güzel koku ikincisi evlilik, üçüncüsü de gözümün nuru namazdır.' İşte bu da gösteriyor ki Resulullah evliliğe çok önem vermiştir. Bizim evliliğimiz, düğünümüz Resulullah'ın razı olduğu bir evlilik olsun. İlerde doğacak çocukların salih evlatlar olması için, düğünümüzün  de Resulullah'ın sünneti çerçevesi içinde yapılmalıdır.” dedi.

Son yıllarda Müslüman Kürt halkını İslam'dan uzaklaştırma çabalarından birinin de gayr-ı İslamî düğünler olduğunu vurgulayan Kılıçaslan,  “Bugün içimize hayâsızlığı ve edepsizliği sokan ve bizi Peygamberimizin sünnetinden uzaklaştıran gayr-ı İslami düğünlerdir. Eskiden haya edep ve terbiye Kürt kadınlarının içinde olduğu kadar, hiçbir milletin kadınında bu kadar haya terbiye ve edep yoktu. İçimize düğünlerde kadın ve erkeklerin el ele vererek düğünlerde oynaması, beraberinde hayasızlığı ve ahlaksızlığı getirdi. Hayasız bir topluluk, beraberinde tüm pislikleri getiriyor. Bir bayanda haya olmazsa, o kadında İslam'dan hiçbir eser kalmaz. Bundan dolayı bizler Hz. Muhammed sünnetini muhafaza etmemiz için, bizim İslami Kürt kimliğimizi muhafaza etmemiz için, atalarımızdan ve alimlerimizden aldığımız o kültürümüzü muhafaza edelim, bırakmayalım. Bu düğünlerde olan Peygamberimizin sünneti bozulmasın ve düğünlerimizde kadın erkek birbirine karışmasın.“ şeklinde konuştu.

Kadının İslam'dan uzaklaşmasıyla hayasının da kaybolduğuna dikkat çeken Kılıçaslan, “6-7 Ekim olaylarında hayâsı kalmayan kadınları gördük, üzerimize saldırdılar, bizim arkadaşlarımız yakılırken zılgıt çektiler. Bunların zihniyeti Yahudi ve Hıristiyanların içindeki vahşileşen insanlardan bir farkları kalmamış. Bunlar komünist zihniyeti kabullenmişler.  Biz Müslümanız Allah'a Kur'an'a ve Peygambere iman getirmişiz. Ahrette bize denilecek ki, ‘Ey insanlar ben sizi insan olarak yarattım. Kâinatı yarattım. Size Peygamber ve Kur'an'ı gönderdim. Size gönderdiğim Peygambere ve kurana itaat edin diye.‘ Bundan dolayı İslam'ın, İslamî  terbiyenin ve İslam ahlakının içimizde silinmesine sebep olacak fitnelere dikkat ederek, bunun üzerinde durmamız gerekmektedir. Özelikle kadınlar,  Yahudi, Hıristiyan ve dinsizler için en önemli bir silahtır. Bunlar sürekli kadınları kullanarak İslam'ı ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Eğer dinimizin, örf ve adetlerimizin kuraları içimizden çıkartırsak, hayasızlık ve edepten mahrum kalırsak, bizler topluluk olarak yok olmaya mahkum olacağız ve başkaların esareti altında yaşamaya mahkum kalacağız. Bizi ayakta tutan dinimiz şerefimiz ve edebimizdir.” (İLKHA)
dogruhaberFacebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer KÜLTÜR SANAT Haberleri

Başlık Tarih
 
Müslüman tutsakların hikâyeleri belgesel oldu04 Eylül 2016
Nida Dergisi 174.Sayısı23 Mart 2016
NİDA DERGİSİ 173.SAYISI 28 Ocak 2016
Televizyonlardaki diziler evlilikleri çatırdatıyor07 Ocak 2016
NİDA DERGİSİ16 Aralık 2015
K.Maraş Bayırbucak’ta Yapılan Saldırıları Lanetledi23 Kasım 2015
Nusret Cephesi'nden "İzzetin Varisleri" Belgeseli07 Temmuz 2015
Nida Dergisi yeni tasarımıyla çıktı…02 Haziran 2015
Gazze'yi Gizlice Çizmek (FOTO)27 Şubat 2015
Evlilikler Azalırken Boşanmalar Artıyor09 Şubat 2015
Noel Baba değil 'Derviş Nicholas'28 Aralık 2014
Alevilik: Değişiyor mu, Kullanılıyor mu, Çözülüyor mu?06 Aralık 2014
'Absürd Bir Tutsaklık Hikayesi'25 Kasım 2014
Nida Dergisi'nin 165. Sayısı çıktı!24 Kasım 2014
VİCTOR HUGO’NUN PEYGAMBERİMİZ İÇİN YAZDIĞI ŞİİR 13 Ağustos 2014
Karikatürler İsrail'i Anlatıyor19 Temmuz 2014
Grup Yürüyüş’ten Soma’ya Ağıt (VİDEO-KLİP)30 Mayıs 2014
“Gülen’in Ağlattığı Müslümanlar”29 Mart 2014
25 Ocak Mısır Devrimi Beyazperdede: “The Square”15 Şubat 2014
Yüksek öğretim öğrencilerine hafızlık eğitimi05 Haziran 2013
Dünyanın en uzun minaresi13 Mayıs 2013
"Akif Meali Sempozyumu" Bu Akşam07 Nisan 2013
Suriye Gerçeği Belgeseli (VİDEO) 03 Nisan 2013

En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH