Ana Sayfa > YORUM-ANALİZ-RÖPORTAJ

''Ergenekon yoktu(r)' demek 28 Şubat süreci yaşanmadı-yalandı demekle eş anlamlı olmaz mı?'
06 Mayıs 2016
Bu haber 1385 kez okundu
Doğru Haber yazarı Yasin Demir, bugün yayımlanan yazısında Ergenekon ve Paralel davalarını, 28 Şubat sürecini ve yargısal adaletsizliği ele aldı.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Doğru Haber yazarı Yasin Demir, bugün yayımlanan yazısında Ergenekon ve Paralel davalarını, 28 Şubat sürecini ve yargısal adaletsizliği ele aldı.

Demir'in söz konusu yazısı şu şekilde:

Türkiye'deki mahkemelerin-yargının, dolayısıyla Hukuk'un nasıl işletildiğinin en yakın ve canlı şahitleri “mahkeme kâtipleri” ve “mübaşirlerdir”.Dün, kendisine; “Yaz kızım… Ergenekon terör örgütü…” diye başlayan karar metni yazdırılan bir mahkeme kâtibesine, bugün, “Yaz kızım, Ergenekon diye bir şey yoktur, olmamıştır, rastlanmamıştır” diye yazdırıldığında o kâtibe ya da kâtip, orada görevli mübaşir ne hissediyorsa bugün Türkiye'de 70 milyon aynı şeyi hisseder.
 
Her şey gelişmeleriyle, gerekçeleriyle, pratikleriyle hatta sonuçlarıyla o kadar âyan-beyan cereyan etti ki tüm Türkiye, hatta sınır ötesi bile olup bitenleri bir mahkeme görevlisi mübaşiri şahitliği gibi yakından müşahede etti, kimi kesimler de yakinen yaşayıp mağdur oldular.
 
Medya organları, medya mensupları bu konuları dün nasıl yazıp eşlediklerini unutturabilirler mi ya da örtebilirler mi? Hatta pek çoğu bu konuda polisten, savcıdan, mahkemelerden iki adım öndeydi. Adeta operasyonları yönlendiriyorlardı. Bugün “paralel” deyip işin içinden sıyrılmak mümkün olabilir mi?! O zaman yönlendiriciler olarak sizler de” paralele dahil olmaz mısınız?
 
Misalen; ilk Ergenekon üzerine kitap yazan Şamil Tayyar'dı. Veli Küçük'ü; Ergenekon davasına konu olan ilişkileri ile ilk deşifre eden, dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Hanefi Avcı'ydı. Susurluk Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış'a verdiği bilgiler ortadadır.
 
Zaten 2007'den 2014'e kadar gün be gün gelişen her şey o kadar âyan beyan -bir zincirin halkaları gibi- cereyan etti ki sonuçları, mağdurları bile davacı olarak müdahil olmak istediler. En önemlisi de 2007'de on beş bölüm halinde medyaya düşen ve Deniz Kuv. Komutanlığına getirilen Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu iddia edilen günlükler olayların fihristi şeklindeydi.
 
Ondan sonra gelişenler sadece arşivlerde değil, tüm Türkiye'nin hafızasında kayıtlıdır.Şu söylenebilir, Ergenekon yargılama sürecinde ilgili olmayan pek çok kişi mağdur edilmiştir. Kurunun yanında yaş da yanmıştır. Yanlışlıklar yapılmıştır. Bu mümkündür. Fakat “Ergenekon bir kumpastır, külliyen yalandır vs.” demek doğru da olmaz inandırıcı da olmaz…
 
ERGENEKON PARALEL KADAR GERÇEKTİR PARALEL DE ERGENEKON KADAR FAAL OLMUŞTUR
 
Ergenekon da, paralel de bu ülkede hâkimiyet mücadelesi yürütmüşlerdir. Filler tepişir, çimenler zarar görür misali, bu mücadelenin de başta dindar kesimler olmak üzere geniş halk kitleleri zarar görmüşlerdir. Yeni yanlışlara kaynaklık teşkil etmemek için şu sınırlar ve tanımlamalar belirlenmelidir.
 
Ne bütün silahlı kuvvetler Ergenekon'la özdeşleştirilip içinden çıkılmaz bir girdaba dönüştürülmeli ne de silahlı kuvvetlerin hürmetine; moral motivasyon bozulmasın adına; bu alana uzamış Ergenekon mensubu ve birimlerine göz yumulmalıdır. Talat Aydemir olayı gibi tekrar sıkıntılar yaşanmamalı, yaşatılmamalıdır.
 
Aynı şekilde öte yandan paralel yapıda, 5-10 yıl sonra Ergenekon için bugün söylenen ve varılan bir noktaya taşınmamalıdır. Her iki kesimin de özellikle “Fırat'ın ötesi” infazları örtülmemelidir.
 
Aslında, Ergenekon ve Paralel yapının mücadelesinin en belirgin sahnesi ve çekişmenin kodlarını üzerinde taşıyan bir olay vardı. Bu olay her şeyi açıklar nitelikte olmasına rağmen bu konuda hiç tahlil edilmedi. Her iki kesimin hem mücadele alanını, hem de faaliyet alan ve birimlerini de ifşa ediyordu.
 
ŞEMDİNLİ UMUT KİTAPEVİ OLAYI YARGILAMASI İKİ KESİMİN ÇEKİŞMESİYDİ
 
2005 yılında Şemdinli'de Pkk'ye müzahir bir kitapevine el bombası atıldı. 1 kişi öldü. Bombayı atan Veysel Ateş'in kaçmaya çalıştığı araç Ali Kaya ve Özcan İldeniz isimli iki askeri birim mensubu şahsa aitti. Veysel Ateş de eski bir Pkk'li itirafçıydı. Araç, içindeki silah ve krokilerle ifşa oldu. (Detayları çoktur.) Şahıslar tutuklandı.
 
Dönemin Genel Kurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın “Tanırım iyi çocuktur” sözünün Umut Kitapevi bombacılarına referans olduğu ve bu yüzden ceza almalarına rağmen cezalarının düşürülüp çıkarıldıkları medyaya düştü. Öte yandan iddianameyi hazırlayan savcı Ferhat Sarıkaya önce görevden alındı sonra HSYK tarafından meslekten ihraç edildi. (2006'da) Van Cumhuriyet Başsavcısı görevden alındı. Ferhat Sarıkaya'ya destek veren Savcı Gültekin Avcı Kars'a gönderildi. Pek çok görev değişiklikleri vs. yapıldı.
 
Daha sonraki HSYK değişikliğinde ise Ferhat Sarıkaya görevine iade edildi. Tersi yönde bazı gelişmeler yaşandı.
 
Buradaki karşı hamle zikzakları, iki tarafın çekişmesiydi. Hem Ali Kaya ve ekibinin bir yargılamada müebbetle yargılanıp diğerinde neredeyse suçsuz bulunması; hem de Ferhat Sarıkaya'nın neredeyse vatan haini ilan edilip görevden alınması, sonradan da adeta onun için Anayasa değiştirilip göreve iade edilmesi normal uygulamalar değildir. Buradaki çekişmelerin arka planları tahlil edildiğinde alan hâkimiyeti çekişmeleri görülür.
 
Ayrıca Sabri Uzun'un (Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı) gündem ettiği, kitabına işlediği Batman'daki Cevzet Soysal'ın infazı da bu kesimlerin alan hâkimiyeti faaliyetlerinin önemli bir delilidir.
 
28 ŞUBAT SÜRECİNİN DEVAM ETMESİ İÇİN ERGENEKON AKTİFLEŞTİ
 
28 Şubat sürecini ve halen sürmekte olan mağduriyetlerini yok saymak, unutmak mümkün müdür? Ergenekon sürecinde yargılanan üst düzey kadroların büyük bir kısmı, bu dönemin uygulamaları nedeniyle sorgulanmışlardır. Hatta tıpkı Balyoz dosyası gibi 28 Şubat süreci için ayrı bir mahkeme dosyası açılmıştır. Hilmi Özkök'ün engel olduğu iddia edilen “Askeri Darbe” temayülü de, 28 Şubat uygulamalarının AK Parti döneminde sekteye uğratılması ile gerekçelendirilmiştir. Ö. Örnek'e atfedilen günlükler bir yana; MİT Müsteşarı'nın bu konuda (Darbe konusunda) Aytaç Yalman şahsında ilgili Kuvvet Komutanlarını uyardığı, bir iddia değildi. Dönemin Hükümet yetkililerinin mektuplarına fazla itimat edilmediği (özellikle “sarıkız darbe planı”) fakat Özden Örnek'e atfedilen günlüklerin ifşasından sonra, mektupların içeriklerinin günlüklerle örtüşmesi üzerine, hükümet ve dönemin yetkililerinin ciddiyetle olayların üzerine gitme kararı aldıkları da pek çok siyasi ve ilgili tarafından ifade edildi.
 
Öte yandan; Cumhuriyet mitingleri ve eş zamanlı hareketlenen üniversiteler, sendikalar, STK'lar, medya organları kâğıt üstü şeyler değildi. Pratikte harekete geçen olgulardı. Ö. Örnek'e atfedilen günlüklerde de yer alıyordu.
 
Ayrıca Batı Çalışma Grubu'nun 28 Şubat sürecinde aldığı kararları AK Parti Hükümeti döneminde sürdürme ve uygulatma sürtüşmeleri; özellikle dönemin Milli Eğitim Bakanları (Erkan Mumcu, Hüseyin Çelik) üzerinde yoğunlaştırılan baskılar;
 
Sauna çetesi olarak bilinen bir organizasyonda, çoğunluğu AK Parti görüntüleri, çetenin bazı üyeleri emniyete kadar uzarken, ilk kez bu olayda Muvazzaf askerlerin tutuklanması, Atabeyler çetesi olarak isimlendirilen organizasyonda, Tayyip Erdoğan ile ilgili toplanmış bilgilerin ele geçmesi ve görevli bir yüzbaşı pilotunun da aralarında bulunduğu askerlerin tutuklanması ki bu halkalar tâ kuvvet komutanları ve İlker Başbuğ'a kadar uzandı…
 
Öte yandan; Cumhuriyet Gazetesi'nin bombalanması, Danıştay cinayeti, Rahip Santoro cinayeti, Malatya Zirve Yayınevi cinayeti, Fırat'ın ötesinde Cemal Temizöz ve ekibi ile benzer birimlerin o gün işlenen ve bu insanların ceza almasına sebep olacak kuvvetlilikte deliller içermesine rağmen bugün bunların yokmuş, olmamış gibi yok sayılması o kadar kolay mı? Halk buna inanır mı ya da inanmış görünse bile yargıya, devlete güven durumu ne olur?
 
2006'daki 27 Nisan bildirisi neyin nesiydi? Mevcut yargıya güven ne ölçüde beklenebilir?
 
Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru tarihinin Ergenekon sanıklarının yargılandığı tarihler esas alınarak ayarlanması zaten “kişiye ve kesime uygun” hukuk uygulamalarının işletileceğinin habercisiydi.
 
YARGISAL ADALETSİZLİK TOPLUM DÜZENİNİN BOZULMASININ BAŞLANGICI OLUR
 
Ergenekon sanıklarına hukuksal ayrıcalığa ilaveten emeklilik ikramiyelerini bile katlayan tazminatlar bu halkın alın teri olan devlet hazinesinden ödenirken, aynı mahkemelerin, yargıladığı gerçek kumpasa düşürülen yüzlerce İslami dava mahkûmları cezaevlerinde 25. (Yirmi beşinci) yıllarını geride bırakıyorlar. Bunların çok büyük bir kısmı 28 Şubat sürecinin gerçek mağdurları ve kurbanlarıdır.
 
Zaten Cumhuriyet tarihi boyunca, yargının kılıcı bir tek dindar kesimlerin boyunlarında ıslandı.
 
Tıpkı Ergenekon, Balyoz, 28 Şubat davası, Sarıkız, Ayışığı dosyaları gibi; geçmişte, Susurluk dosyası, Gazi olayları dosyası, İSKİ skandalı dosyası, Banka hortumcuları dosyalarında da müebbet-ağır müebbet hatta yüzlerce yıl cezaya çarptırılan pek çok kişi önce aklandı. Pek çoğu milletvekili oldu. Hiç kuşku olmasın ki kısa bir süre sonra bugün “paralel” diye alınan kişiler için de şartlar olgunlaştırılır ve uygunlaştırılır. Kamuoyu düzenleme mekânizmaları işletilir. Toplu tahliyeler ve ardından gelen tazminatlarla uğurlanırlar. Fakat İslami davaların yüzlerce mağdurları görmezden gelinir. Üstelik Dünya Müslümanlarına rol model olma iddiası beraberinde…
 
Şu örneğe bakın… İslami Hareket-Hizbullah suçlamasıyla 30 yıl ceza alan Rıdvan Çağırıcı, 29 yıl cezaevinde kaldı. Son bir yıl denetimli serbestlikten çıkması gerekiyordu. Onun bile 6 ayını yatırıp 29,5 yıl yatırdıktan sonra denetimli serbestlik hakkı verdiler. Ayhan Çarkın ise mahkeme mahkeme olaylarını sayıyordu. Birkaç ay yatıp çıktı. Adalet buysa ahirete kalsın…

 

Kaynak : Doğru HaberFacebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer YORUM-ANALİZ-RÖPORTAJ Haberleri

Başlık Tarih
 
İslam yolunun, kralları değil kuralları vardır25 Eylül 2017
BİR TARTIŞMANIN SÖYLEM ÇÖZÜMLEMESİ VE KADİM SORU: TARTIŞMAYI KİM KAZANDI? 12 Ağustos 2017
Haccı Protesto Etmek; Allah'ı Protesto Etmektir!24 Haziran 2017
Yetkililerini Rabb edinenler14 Mart 2017
Kur'an'ı anlamanın yolu, onun hükümlerini yaşamaktan geçer13 Mart 2017
"Kutlu doğum" ne zaman?08 Ocak 2017
Yetkililerini Rabb edinenler08 Ocak 2017
Nazar Boncukları (Günümüzün Putları)05 Aralık 2016
Kur’an da Selamlaşma04 Aralık 2016
Türbe Ziyaretleri ve İsteklerin Yerine Gelmesi…03 Aralık 2016
İlah(lar)ımız…02 Aralık 2016
Boş, Lüzumsuz, Anlamsız Sözlerden Yüz Çevirmek…01 Aralık 2016
Türbeperestler…30 Kasım 2016
Farkında Olmadan Şeytanı Dost Edinmek…29 Kasım 2016
Sünneti Doğru Anlamak28 Kasım 2016
İNANDIK, BİTTİ Mİ?28 Kasım 2016
İlahî Kelam O’nu (s.a.v) Anlatıyor21 Kasım 2016
Allah’a Dini Öğretmek mi; Dini Allah’tan Öğrenmek mi?20 Kasım 2016
Muhteşem Bir Ahlak19 Kasım 2016
Ahlak kahramanları03 Kasım 2016
Dini, Hurâfeler Yığını Haline Getirmek, Yozlaştırmak; Tahrif Çabasıdır18 Kasım 2016
Taklit ve Taklitçilik17 Kasım 2016
Bid’at; Anlam ve Mâhiyeti16 Kasım 2016
Çeşitli Hurâfe ve Bâtıl İnanışlara Örnekler15 Kasım 2016
Muska ve Muskacılık14 Kasım 2016
Bazı Yanlış Kabuller13 Kasım 2016
Gaybdan Haber Vermeye Bağlı Hurâfeler12 Kasım 2016
Günlerle İlgili Hurâfeler11 Kasım 2016
Ölüler ve Kabirlerle/Türbelerle İlgili Hurâfeler10 Kasım 2016
Hurâfe-Atalar Dini İlişkisi09 Kasım 2016
Hurâfe; Anlam ve Mâhiyeti08 Kasım 2016
Atalar Kültü07 Kasım 2016
Atalar Kültü; Sosyal Çevre ve Geleneğin Putlaştırılması06 Kasım 2016
Kur'ân-ı Kerim'de Atalar Yolu İle İlgili Âyetler05 Kasım 2016
Atalar Yolu, Her Dönemdeki Câhiliyyenin Temel Dinidir04 Kasım 2016
Atalar Yolu; Anlam ve Mâhiyeti03 Kasım 2016
Yozlaştırılan Din21 Ekim 2016
Hakkın Dini Ile Halkın Dini.....20 Ekim 2016
Allah’ın Dini Mi, Toplumun Dini Mi?19 Ekim 2016
Heykel Karşısında Saygı Duruşu Ve Atalar Dini18 Ekim 2016
Şamanizm'den gelen Türk adetleri17 Ekim 2016
ÖLMÜŞ İNSANLARDAN YARDIM İSTENİR Mİ?13 Ekim 2016
Cennet Satan Şeyhler ve Papazlar12 Ekim 2016
PEYGAMBERİMİZİ DOĞRU ANLAMAK12 Ekim 2016
EYVAH KEŞKE FALANI DOST EDİNMESEYDİM!11 Ekim 2016
KURAN NASIL TERK EDİLİR?10 Ekim 2016
KURAN ALFABESİ Mİ, AHLAKI MI?09 Ekim 2016
TASAVVUFUN İSLAM’A VERDİĞİ ZARARLAR NELERDİR?08 Ekim 2016
TASAVVUF KİTAPLARINDAKİ UYDURMA HADİSLER07 Ekim 2016
ŞEYH MURİDİ KURTARABİLİR Mİ?06 Ekim 2016
TASAVVUF BU MUDUR?05 Ekim 2016
SÜNNETİ DOĞRU ANLAMAK04 Ekim 2016
HIRKA-İ ŞERİF HURAFESİ03 Ekim 2016
CEVŞEN HURAFESİ02 Ekim 2016
FİLANIN YÜZÜ-SUYU HÜRMETİNE DİYE DUA EDİLİR Mİ?01 Ekim 2016
TÖVBE ALMA VE GÜNAH ÇIKARMAK00 0000
SALAVAT KAMPANYALARI DÜZENLEMEK DOĞRU MU?30 Eylül 2016
KIL TAPINMACILIĞI29 Eylül 2016
CÂMİLERDEKİ BİD’ATLER VE CÂMİLERİN YENİDEN İHYÂYA İHTİYACI28 Eylül 2016
AĞAÇ TAŞ VB. ŞEYLERDEN MEDET UMMAK!27 Eylül 2016
TÜRBE ZİYARETLERİ VE İSTEKLERİN YERİNE GELMESİ!27 Eylül 2016
ŞİFA TANRILARI VE “DİLEK AĞACI”, MÜBAREKLER, TÜRBE, VS26 Eylül 2016
BİD’AT, HURAFE ve XURAFELER26 Eylül 2016
HZ. MUHAMMED VE KUR’AN YERİNE MEVLÂNÂ VE MESNEVÎ19 Eylül 2016
Yusuf Kaplan’dan ‘Kemalist tehlike’ uyarısı: 15 Temmuz’un 2. ve 3. dalgaları geliyor!19 Eylül 2016
TEKKELİ DARBENİN TEOLOJİK-SİYASİ ZİHİN KODLARI23 Ağustos 2016
Cumhuriyet Aydını/Yarım Porsiyon Aydınlık ve Millî İrade23 Ağustos 2016
MEVLÂNÂ’NIN ALLAH DOSTU BİR EVLİYÂ ZANNEDİLMESİ18 Ağustos 2016
Darbe Bildirisinin İdeolojik Dayanağı Atatürkçülük18 Ağustos 2016
MEVLANA’NIN AYKIRI GÖRÜŞLERİ16 Ağustos 2016
Laik Eğitim Olsaymış Darbe Olmazmış!16 Ağustos 2016
HANGİ MEVLANA, GERÇEK MEVLANA?15 Ağustos 2016
Türkiye’de Din Profesyonel Meczupların Elinde12 Ağustos 2016
MEVLANA’NIN GERÇEK YÜZÜ!12 Ağustos 2016
Ve-l Cematten “The Cemaate” Fetullah Gülen Hareketi12 Ağustos 2016
MEHDİ İNANCININ İSLAM’DA OLMADIĞINA DAİR BİLGİLER11 Ağustos 2016
BİR SÖMÜRÜ NESNESİ OLARAK: MEHDİ VE HZ. İSA KONUSU11 Ağustos 2016
ALLAH TARAFINDAN YAZDIRILDIĞI İDDİA EDİLEN KİTAPLAR!11 Ağustos 2016
Emin Güneş: Artık Bu ülkede Allah'tan başkasının adı yüceltilmemeli, Allah'tan başka büyükler tanınmamalıdır08 Ağustos 2016
Demokrasi dininin vurgusu giderek pekişiyor; Laik, batıcı, Kemalist, ırkçı bir yapı...'08 Ağustos 2016
Siz de uyanın: Kürtler, Aleviler, solcular, tarikatlar...05 Ağustos 2016
Sadece FETÖ'cü Değil, Kemalist Darbecilere de Karşı Çıkmalıyız!02 Ağustos 2016
Neden Batı İslam Dünyasında Darbelere Sempati Duyuyor?02 Ağustos 2016
“Dünya, Halep'e Kör ve Sağır"02 Ağustos 2016
Yusuf Kaplan: Fosilleşmiş, kaskatı, militan bir laiklik ve Kemalizm ideolojisi pompalanıyor01 Ağustos 2016
GENÇLER!! Hangi Fethullah Gülen'in gerçek olduğunu biliyor musunuz?29 Temmuz 2016
KUR'AN'IN HAYATI DİZAYN ETMESİ13 Temmuz 2016
HZ. PEYGAMBER’İN MESAJINI DOĞRU ANLAMAK12 Temmuz 2016
DUANIZ OLMASA12 Temmuz 2016
Kemalist Devrimlerin Maksadı Halkı İslam’dan Koparmaktı11 Temmuz 2016
Namaz kanserden koruyor11 Temmuz 2016
İslam'a en büyük zararı onlar verdi11 Temmuz 2016
Sabetayistler rahatsız, İHH'yı hedefe koyacaklar30 Haziran 2016
Genel Özellikleri ile Ramazan-ı Şerif24 Haziran 2016
Hem Müslüman hem "Tüketim çılgını"(!) 23 Haziran 2016
İhsan Süreyya Sırma: Gençler, Barcelona futbol takımını tanıdığı kadar peygamberini ve onun sahabesini tanımıyor23 Haziran 2016
İslami Şahsiyetin,Etkisizleştirilen Yapıtaşları22 Haziran 2016
RAMAZAN ve MÜSLÜMANLAR…22 Haziran 2016
Dine Karşı Din ve İslam’ın Tahrifi21 Haziran 2016
Ramazan'ın Festivalleştirilmesine Karşı Çıkalım14 Haziran 2016
Dava ve Müslümanların Parayla İmtihanı14 Haziran 2016
Akif Emre: Siyonistlerin yeni haritası Kudüs'ün Yahudileştirilmesi stratejisinin artık resmi olarak ilanıdır14 Haziran 2016
RAMAZAN AYINI KUR'ANİ BİR İNKILABIN BAŞLANGICI KILMALIYIZ10 Haziran 2016
RAMAZAN AYI VE BİR FARKINDALIĞI ŞAHİTLİĞE DÖNÜŞTÜRME ZORUNLULUĞUMUZ10 Haziran 2016
Her Eylem, Bir İbadettir -Bilincini Kuşanmak-10 Haziran 2016
Peygamberimiz ve Gençlik…08 Haziran 2016
Ramazan İbadeti08 Haziran 2016
Ramazanda Bunları Tekrar Hatırlayalım08 Haziran 2016
Ramazan yıllık manevi bakım mevsimdir08 Haziran 2016
Kurşun Yemek Orucu Bozar mı?08 Haziran 2016
Ramazan Niçin Zam Ayı Oldu?06 Haziran 2016
Modern Kadınına Ağır Gelen Rabbani Ölçü: Kocaya İtaat02 Haziran 2016
'Tesettür bir kimliğin dışa vurumudur'02 Haziran 2016
'14 senelik Ak Parti iktidarında ‘Atatürkçülük’ söyleminin azalması umulurdu; ancak bu işin önde gideni oldular!'02 Haziran 2016
TÜRKİYE’DE ATALAR DİNİ (Müslümanlık)27 Mayıs 2016
Ramazanla İmar Olmak24 Mayıs 2016
KÜFRÜN İSLAM'A KARŞI BİRLİĞİ24 Mayıs 2016
DEFİLETÜ’L TİCARET CİNAYETÜ’L TESETTÜR23 Mayıs 2016
19 Mayıs Bayramı”nın Hikâyesi ve Bitmeyen Faşizm20 Mayıs 2016
Çıplaklık18 Mayıs 2016
"Emperyalizm Müslümanları birbirine düşürdü; Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın korunması bir başına Filistinlilere bırakıldı"18 Mayıs 2016
Şenlikoğlu: Renklerde İslam bir renk sınırı getirmemiştir 17 Mayıs 2016
Haksal’dan ‘İsrail’le ortaklık’ yazısı: İran’ı, Hamas’ı, Hizbullah’ı bitiririz, İHH da kuzu kuzu oturur sesini çıkar(a)maz!13 Mayıs 2016
KUR’AN’IN MODEL İNSAN TİPİ: MÜ’MİNLER12 Mayıs 2016
KADİM ŞİRK FELSEFESİ: TASAVVUF10 Mayıs 2016
'Türkiye’nin Onayı ile İsrail NATO’da'06 Mayıs 2016
Dersim katliamı emrini Mustafa Kemal mi verdi?06 Mayıs 2016
"Müslüman mıyız, Ehl-i Sünnet mi?"02 Mayıs 2016
'28 Şubat döneminde tutuklanan, zindanlardaki Müslümanları unutmak Gayretullah’a dokunur'02 Mayıs 2016
Laiklik, “tasma”! Özgürlükse, ayartıcı maskesi!29 Nisan 2016
'Resmi bayramlarda eşli danslarla, açık saçık kıyafetlerle çocuklara ahlaksızlık aşılanıyor'29 Nisan 2016
Ali Haydar Haksal: Sanırım ‘paralel’den sonra sıra, çıkar furyasına kapılmayan, derdi ve ideolojisi olan İslamcılarda!28 Nisan 2016
Laiklik: Tartışmak Yasak Benimsemek Mecburi28 Nisan 2016
Peygamberimizin İdrarı Değil İdrakı Şifadır27 Nisan 2016
Müslüman ve laiklik bir arada olur mu? 27 Nisan 2016
İTAAT VE İSYAN YOLUYLA DÜŞÜLEN ŞİRK26 Nisan 2016
“Kutlu Doğum“ Vesilesiyle Peygamberimiz Anlatılacaksa Bu Pasta Kesilerek Değil, Putları Kaldırarak Olmalıdır'25 Nisan 2016
Böyle Buyurdu Kutsal Devlet:Peygamber Kutlaması Bitti,Yerine Atatürk Versek25 Nisan 2016
Ergenekon Çuvalı: Herkes İçeri, Herkes Dışarı!22 Nisan 2016
Akif Emre: Dünya sistemine entegre olmaya razı olanların ahlak ve toplumsal çözülmeden şikâyet etmeye hakları olamaz22 Nisan 2016
Şehadeti'nin 20. Yıl dönümünde Cevher Dudayev'i Rahmetle Anıyoruz..22 Nisan 2016
23 NİSAN HÜZÜN DOLUYOR İNSAN21 Nisan 2016
'Müslümanlar asli bilgilerinden beslenmek yerine, kendilerine empoze edilene itibar ediyorlar'21 Nisan 2016
"Dün ‘Kâbe işgal altında’ diyenler bugün Türkiye ve Suud’un birlikte İslam dünyasını birleştireceğinden söz ediyor"21 Nisan 2016
Cuma Namazı ve Allah’ı Kandırmaya Çalışmak ?22 Nisan 2016
Mü’min’lerin Kur’an da geçen 15 özelliği21 Nisan 2016
Kur’an Müslümanların Hayatlarının Neresinde ?20 Nisan 2016
GÜNÜMÜZ MÜSLÜMAN TİPLERİ20 Nisan 2016
YALANLARIMIZ/ALDANIŞIMIZ19 Nisan 2016
Malı Temizleyen ve artıran ibadet ZEKÂT!19 Nisan 2016
Peygambersiz Din Olur Mu?19 Nisan 2016
NEREDESİN VE NEREYE GİDİYORSUN EY MÜSLÜMAN?18 Nisan 2016
SİZİN DİNİNİZ SİZE, BENİM DİNİM BANA15 Nisan 2016
İslam Ordusu uyduruk bir örgüt15 Nisan 2016
Peygamberimizin Kıyafeti mi Karakteri mi?15 Nisan 2016
Halimize bakılırsa önce Vahyin doğumunu kutlamak gerekmez mi?14 Nisan 2016
Bir Oryantalist Daha!!08 Nisan 2016
"Çocukların genetiğiyle oynanıyor" 06 Nisan 2016
Birikim ekseninden adil bölüşüme 05 Nisan 2016
Abdurrahman Arslan: 30 sene önce Müslümanlar siyasal, sosyal ve dini olanı ayrıştırmazdı, şimdi ayrıştırıyorlar05 Nisan 2016
Akın: Diplomanın bu denli kutsandığı bir dönemde, gençlerin Sezai Karakoç, Cemil Meriç gibi isimleri bilmeleri ne mümkün!05 Nisan 2016
Faruk Beşer: Moda ve gösteriş tarzındaki tesettür modernliğin ve dünyevileşmenin bir tezahürüdür01 Nisan 2016
Televizyonlar üzerinden nesil İslam'dan uzaklaştırılıyor29 Mart 2016
Alpat: Tesettür örtüden ibaret değildir25 Mart 2016
Allah Rasulünü Nasıl Sevmeliyiz?23 Mart 2016
Hz.Peygamber’in (sas) Yahudilerle Mücadelesi21 Mart 2016
Yusuf Kaplan: Türkiye'de genç kuşakların İslâm'la ilişkisi sıfırlanmak üzere!21 Mart 2016
Kemalist Mitolojinin Çanakkale’yi İstilası21 Mart 2016
Hz. Peygamber'in Davasında Ashabın Misyonu18 Mart 2016
'Kürtler için izzet İslam'dadır'18 Mart 2016
Kudüs el birliğiyle alınır18 Mart 2016
İslamı Hayata Taşımada Peygamber Örnekliği17 Mart 2016
O’NU TANIYOR MUYUZ?04 Mart 2016
İSLAMI HAYATA TAŞIMADA PEYGAMBER ÖRNEKLİĞİ04 Mart 2016
FAİZDEN UZAK DURUN!02 Mart 2016
'Cezaevlerinde Kardeşlerimiz Var'01 Mart 2016
Culani: “Bu, Allah ve Resulü’nün Bize Vaadidir!” 01 Mart 2016
YALANI HAYATIMIZDAN ÇIKARMAYA NE DERSİNİZ?29 Şubat 2016
DÜNYA HAYATI BİR İMTİHAN YERİDİR!26 Şubat 2016
'Müslüman laik olmaz, olmak zorunda bırakılamaz'23 Şubat 2016
Ümmeti Kuşatan Fitne Ateşine Düşmeyelim!16 Şubat 2016
Hayatını imanına şahit kılan bir şehid: Hasan el Benna... 15 Şubat 2016
Bayır Bucak bir Kobani olamadı14 Şubat 2016
Obama’nın Temsilcisinin Ardından Gülen Medyası da Kobani’de!08 Şubat 2016
Kur’ân’ın Anlattığı Peygamber05 Şubat 2016
Peygamberimizi Sevmek04 Şubat 2016
CENNET İKRAMI03 Şubat 2016
NAMAZ KILMAMAK - BİR KÖTÜLÜK DEĞİL, BİN KÖTÜLÜKTÜR !02 Şubat 2016
NAMAZA KOŞMAK01 Şubat 2016
SAHABE'NİN NAMAZI29 Ocak 2016
İman Sıdk, Küfür Yalandır!29 Ocak 2016
Flash İddia!! Gaffar Okan’ın ‘İşkence’ Mağdurları Anlatıyor29 Ocak 2016
NAMAZ KILMAYI SEVİYOR MUYUZ?28 Ocak 2016
'İslamofobiyi üretenler ikinci aşamaya geçmek istiyor' 28 Ocak 2016
ANNE - BABA VE NAMAZ26 Ocak 2016
PKK itirafçısı: Örgütün birinci misyonu İslam'ı yok etmek26 Ocak 2016
NAMAZ İÇİN AĞLANIR MI?25 Ocak 2016
Nusra 'Terör Örgütü' mü?25 Ocak 2016
NAMAZ ANNE KUCAĞIDIR22 Ocak 2016
NAMAZ BİR TEVHİD EYLEMİDİR21 Ocak 2016
Şenlikoğlu: Kadını pavyon kadınına dönüştürüyorlar 21 Ocak 2016
Başörtülüler "Hem örtülüyüm hem modernim" imajı oluşturmaya çalışıyor11 Ocak 2016
Bir tarafta gökdelenlerin yükseldiği, diğer tarafta açlığın olduğu bir sistemin ebediyen sürmesi mümkün değil11 Ocak 2016
"Laikçiler Atakta"11 Ocak 2016
Mezhep ateşinin fitilini Rand Corporation yaktı07 Ocak 2016
Silah satmak için mezhep savaşı!06 Ocak 2016
Mezhep Çatışması Filmini Daha Önce Görmedik mi?06 Ocak 2016
Özyönetim Değil, Kürt Halkına Boyun Eğdirmek İstiyorlar28 Aralık 2015
Islahatçı Bir Kur'an Şairi Olarak Mehmet Akif Ersoy28 Aralık 2015
'Mehmet Akif'e Müslüman olduğu için değer vermediler'28 Aralık 2015
"ODTÜ Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği"27 Aralık 2015
"Ümmet Şuuru Nerede Kaldı?"27 Aralık 2015
Menemen’in Yalan Tarihi ve Şeyh Esad Erbili24 Aralık 2015
Selvi: PKK'ya verilen yeni görev...21 Aralık 2015
Esed'e Razı, İsrail'e Mecbur Edebilirler mi?21 Aralık 2015
"Rusya'nın Selameti, Putin'in Zaferi İçin Okunan Hutbeler"14 Aralık 2015
Ey 'Hendeklerden ve Barikatlardan Bildiren' Adam!04 Aralık 2015
PKK Artık Deşifre Olmuştur…03 Aralık 2015
HDP Pişkinliği ya da Hırsızın Hiç mi Suçu Yok?01 Aralık 2015
Ulustan Ümmet’e Yürüyebilmek…25 Kasım 2015
KÜRESEL TERÖRÜN (KAFİRLERİN) HEDEF ALDIĞI DİN: İSLAM 24 Kasım 2015
“HAYATI” KUR’AN’LA ŞEKİLLENDİRMEK Mİ? MUHAFAZAKARLIK’ MI? 30 Kasım 2015
“VAHYİN LİDER’LİĞİNE MUHTACIZ”29 Kasım 2015
RABBİMİZİN LAYIK GÖRDÜĞÜ İLE ANILMAK28 Kasım 2015
“SAĞLAM DİN, LAÇKALAŞMIŞ DİN(Lİ)DARLAR”!27 Kasım 2015
“ŞEHADET/ŞEHİDLİK RAST GELE BİR KAVRAM DEĞİLDİR.”26 Kasım 2015
MODERN ÇAĞLARIN ŞİRKİ25 Kasım 2015
KULLUK MU İDEOLOJİ Mİ?24 Kasım 2015
Bir Mühendislik Projesi Olarak Gülenizm24 Kasım 2015
"Dini İbni Arabi ya da Mevlana Üzerinden Öğrenmek"23 Kasım 2015
Atatürk Kur'an'la ve Peygamberle nasıl alay etti! (Belge)11 Kasım 2015
Kur’an’da “Muhacirler” Lafzı05 Kasım 2015
Irkçılık kanserinin ilacı Malcolm X'in mektubunda05 Kasım 2015
KUR’AN VE TOPLUM ARASINDAKİ DUVARLAR !20 Kasım 2015
İNSANLARDA İLGİ ÇEKME HASTALIĞININ NEDENİ…19 Kasım 2015
İNANÇ SÖMÜRÜSÜNDE SON NOKTA…18 Kasım 2015
GENÇLERE TAVSİYELER17 Kasım 2015
TİŞÖRT YAZILARI ve KÜLTÜR YOZLAŞMASI16 Kasım 2015
MODERN MÜSLÜMAN KADIN15 Kasım 2015
MÜSLÜMAN, PARA ve İKTİDAR14 Kasım 2015
BAŞÖRTÜSÜNÜN DESENLERİ: HİCAP, TEVAZÜ ve RIZA13 Kasım 2015
DİN PAZARINDA “TESBİHAT”12 Kasım 2015
SAHİ! BU DİN KİMİN?11 Kasım 2015
SOSYAL MEDYA KÖLELİĞİ10 Kasım 2015
İNSANLARI DÜŞÜNMEYE DAVET EDEN AYETLER09 Kasım 2015
MODA VE KOZMETİĞİN İĞRENÇ YÜZÜ!08 Kasım 2015
HANIMLAR İNTERNETTEKİ RESİMLERİNİZ KÖTÜYE KULLANILIYOR07 Kasım 2015
SALAVAT DİLENCİLERİ06 Kasım 2015
ÇOCUĞUNUZUN RESMİNİ İNTERNETE KOYMAYIN05 Kasım 2015
ŞİFA TANRILARI VE “DİLEK AĞACI”, MÜBAREKLER, TÜRBE, VS04 Kasım 2015

En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH