Ana Sayfa > YORUM-ANALİZ-RÖPORTAJ

Culani: “Bu, Allah ve Resulü’nün Bize Vaadidir!”
01 Mart 2016
Bu haber 1063 kez okundu
Suriye’de ABD ve Rusya’nın güdümünde kısmi ateşkesin başlamasına saatler kala Nusret Cephesi Emiri Ebu Muhammed Fatih El Culani gündeme dair önemli açıklamalar yaptı. Ateşkesten muaf tutulmalarının kendileri için şeref olduğunu söyleyen Culani, ateşkesin bir aldatmaca olduğunu ve Batı’nın Suriye’deki Sünnilerin ölmesi konusunda hiçbir girişimde bulunmadığını belirtti.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Ümmeti İslam Medya’nın tam metin olarak sunduğu Nusret Cephesi lideri Culani’nin konuşmasının çevirisi:

* * *

Bu, Allah ve Resulü’nün Bize Vaadidir!

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla. Hamd (bütün övgüler) âlemlerin Rabbi olan Allah’adır. Salat ve selam; gönderilen elçilerin en hayırlısı olan Peygamberimiz Muhammed’e ve onun ailesinin ve arkadaşlarının tamamına olsun.

Bu girişten sonra konumuza gelecek olursak; Yüce Allah İbrahim Suresi 46 ve 47. ayetlerinde şöyle buyurdu: “Onlar tuzaklarını kurmuşlardı hâlbuki Allah katında onların tuzağı vardı. Onların tuzağından dolayı dağlar yerinden kalkacak olsa bile. Allah’ın resullerine olan vadinden geri dönecek olduğunu asla ve asla sanma. Şüphesiz Allah azizdir, intikam sahibidir.”

Hakla batıl arasındaki çatışma, Allah’ın kelimesinin üstün olmasına kadar tüm zamanlar boyunca devam edecektir. Yüce Allah, bu ümmete rahmetinden ötürü onlar için haklarını ve dokunulmaz değerlerini, kutsallarını savunmak amacıyla cihat ve savaşı yol olarak belirlemiştir.

“Zulme uğramaları sebebiyle kendileriyle savaşılanlara (savaş için) izin verildi. Ve gerçekten Allah onları desteklemeye ve zafer vermeye muhakkak güç yetirendir.” (Hacc Suresi 39)

Nice batıl vardır ki onu savunan adamlardan dolayı kabarmış ve zafere ulaşmıştır. Yine nice hak vardır ki kendisine hiç destekçi bulunmamasından ötürü yitik bir hale gelmiş, izi silinmiştir. Dolayısıyla hakkın hak olması yetmez, hakkı koruyan ve ondan zararları savan bir gücün bulunması kaçınılmazdır. Hakkın ta kendisi olan Yüce Allah şöyle buyurdu: “Eğer Allah’ın, insanların bir kısmını bir kısmıyla defetmesi olmasaydı, içlerinde Allah’ın adı çok anılan manastırlar, kiliseler, havralar ve mescitler muhakkak yerle bir edilirdi. Şüphesiz ki Allah, kendi dinine yardım edene mutlaka yardım eder. Şüphesiz ki Allah, çok kuvvetlidir, mutlak güç sahibidir.” (Hacc 40- Diyanet Meali)

Hak ve batılın birbirini def etmeye çalışması yaratılanların yaşayışında var olan bir asıl yani temel bir konudur. Bu asıl olmasaydı tağutlar her türlü baskıcılığı yapardı; insanlar köle edinilir, hak ve hukuk yitirilir, prensipler, esaslar çöker ve ırzlar ve dokunulmazlar çiğnenirdi. Kuşkusuz zalim keskin bir kılıç görmedikçe bir sınır tanımaz ve kuşkusuz mazlum celladına karşı koymadıkça sindirilmiş olarak kalır.

****

Aşağılığı zayıf iradeliye bırak ve uykucu olma sakın

Şüphesiz kararlılık uyku halinde değildir.

Savaş, verilmemişse sana bir şey zulümden başka ve alınmışsa zulümle hakkın

Savaşın dolu yağması zulümleri kabul etmekten daha iyidir.

****

Şam ehlinin farklı işkencelere tanık olduğu, çok sayıda katliamın gerçekleştirildiği ve hapishanelerde, tutuklama merkezlerinde gizli kalanların çok daha büyük ve çirkin olduğu bir dönem sonrasında, kırk yıldan fazla süren baskı, sindirme ve zulüm dönemi sonrasında Yüce Allah düşmanlarına ve ona zulmedenlere karşı cihat etmeyi Şam ehline kolaylaştırdı.

Çok geçmeden Şam ehli bu rejimin karşısında siper edilen göğüsler, yüksek sesle haykıran boğazlar ve saygınlık ve izzete ermek amacıyla ölümü tatlı bulan değerli canlarla silkinip ayağa kalktı. Ardından Şam ehli bunun için öldürülme, evsiz bırakılma, hapsedilme ve tutuklanma gibi çok ağır maliyetlere katlandı. Bombardıman ve yıkımın her rengini tattılar. Üzerlerine İran’ın çeteleri ve suçluluk hizipleri hâkim kılındı. Ey Şam ehli! İşte bunlar sebebiyle çarpışmaya razı oldunuz, çatışma sahasına indiniz ve Allah’ın düşmanlarıyla cihat ettiniz. Öyle ki o günleri takip eden günlerde tağut sizlerin darbeleri önünde güçsüzlüğünü, kötü durumunu şikâyet ediyordu. İnsanlar izzetin değerini hissettiler ve hakların nasıl geri alınacağı ve hayatın insanlara nasıl bahşedileceğini öğrendiler.

Şam ehli!  Her bela ve zorluk ile birlikte yolu Allah’ın izniyle zafere kadar sürdürme azminiz ve ısrarınızın gücü artıyor.  Tarih boyunca Şam ehli böyledir, yumuşak oldukları zaman tatlı bir dere gibi, öfkelendikleri zaman hareketli bir volkan gibi olmuşlar, sopalarını yakıcı yıldırımlara, kollarını yıkıcı toplara çevirmişlerdir.

****

Bu Şam ki ovaları sahabenin ve ilk öncülerin kanlarıyla sulanmıştır

Her köşesinde çekinmeyen bölüklerin ardı sıra yürüyen başka bölüklerin tozu vardır.

Her yönünde bir zahidin, bir abidin veya bir âlimin hikayesi

Bu ülke bir manzum kasidedir, içindeki anlamların yüceliklerle bağı vardır.

****

Ey Şam ehli! Ey adamlık, yiğitlik ve şerefli direnişin sahipleri! Ey izzet ve övüncü bulunanlar! Ey iman ehli! Ey toprakları Müminlerin yurdunun merkezi kılınanlar! Ey insanların salih ve doğru yolda olmasının kendilerine, salih ve doğru yolda olmalarına bağlı kılındığı kişiler! Batı’nın ve Amerika’nın hilesinden sakının. Rafızi ve Nusayrilerin tuzağından sakının. Herkes sizleri kâfir ve zalim olan Tağut Beşşar’ın eski devrine dönmeye itiyor. Onun elinin altından kurtulup hürleşmeniz onları mutlu etmedi. Doğu ve Batı sizlerin kurtuluşunun diğer ülkelere uzanmasından korktu. Hâlbuki siz kararınızı ilk günden açıklamıştınız ve o zaman şöyle demiştiniz: “Ucunda ölüm bile olsa zillete hayır!”  Ve sizler Allah’ın dilemesiyle bu sözü doğru çıkarmaya layık, bunu yapabilecek kişilersiniz.

Devriminiz ve cihadınız üzerine girişimler, mühlet tanımalar, barış çabaları peş peşe geldi ve bunların neticesinde Humus’ta savaşı dondurmak amacıyla el Akhdar el-İbrahimi’nin rolü ortaya çıktı. Sonra onun ardından Halep’te aynı rolü üstlenmesi için Staffan De Mistura göreve getirildi. Uluslararası toplumun ve Birleşmiş Milletler’in bütün telaşı sizlerin halkların hürriyeti ve saygınlığı için kandil olarak konup ışık tutacak olan bir yola girmemenizdi. De Mistura ilk girişimini sunduğunda rejim bir buçuk yıl önce o vakitlerde görüşmelerde konumunu güçlendirmek amacıyla Nubbul ve Zehra’ya ulaşmaya çalıştı. Rejimin çabasının ardından Hardetneyn olayı gerçekleşti ve rejim orada yüzlerce kayıp verdi. Fetih Ordusu onlara mühlet tanımadı ve dalga dalga gelen büyük bir sel halinde Nusayri rejimini İdlip’ten itibaren Sehl’ul-Ğab, Eriha ve nihayetinde Cisr’uş-Şuğur bölgelerinden söküp atmaya başladı. O sıralarda rejim değişik şekillerle kendisine sunulan Rafızi ve İran desteğine rağmen çökmek üzereydi. Ardından rejim ve diğer destekçilerinin başarısızlığını ilan eden bir tarzda Rus müdahalesi geldi ve De Mistura’nın askıya alınmış planını yürürlüğe koyacak şekilde bazı bölgelerde kısmi bir ilerleme sağlanması amacıyla ve Mücahitleri, cellatları ve katilleri olanlarla diyalog masasına oturmaya ve pınarları şehitlerin kanına doyan bazı toprakları teslim etmeye zorlamak için çalıştı. Allah’ın izniyle kurtuluşa kadar olacak olan yürüyüşün emanetini taşıyan kılıçların kınına girmesini Mücahitlere dayatmak istediler. Riyad Konferansı ve onu takiben 3.Cenevre Görüşmeleri gerçekleşti. Manzara, Esed’in gidişinden onunla alçaltıcı bir ateşkes yapmaya doğru sürülüyor. Öyle bir ateşkes ki milyonların göç ettirilmesi ve yüz binlerin öldürülmesinden sonra Şam’da Ehli Sünnet azınlık olacak şekilde sınırları yeniden çiziyor. Devrimi diri diri gömen, Şam cihadını asıl cevherinden çıkarması amacıyla devletlerarası toplantıların dehlizlerine ve BM’nin dosyalarına sokan bir ateşkes! Ordu ve emniyet kurumlarının suçlarına ve öldürmeye devam etmelerine, ölüm ve katliama gözetleyici olmalarına yol açan bir ateşkes! Tabi bu söylediklerimiz 18 ay sürecek olan geçiş döneminden sonra Beşşar’ın kendini hükümde kalıcı bırakması dışındadır. Beşşar’ın kendini yönetimde kalıcı bırakması ise daha büyük bir ihtimaldir. Boyun eğmeyi ve teslim olmayı kabul edenler Beşşar’ın militanlarına katılıp ulusal bir ordu kurulumunda yer alacaktır. Siyasi maceraların sahiplerine Nusayri yönetimi altında birleşik bir hükümet gölgesinde utanç koltukları verilecektir.

Amerika’nın vaatlerine tutunanlara sözüm şudur: Yalan, aldatma ve hilekârlıkla geçen 5 yıl sizi hala mı çarpmadı, hala mı kendinize getirmedi? Onların iyi niyetleri ve rengârenk tutumları hakkında bahse girdiniz. Peki, onlarla olmakla John Kerry’nin sizleri itaate ve boyun eğmeye doğru götüren tehditleri dışında neyi elde ettiniz?  Üstelik durum bunu da aştı, Amerika’nın çıkarları için halkınızın kanlarını ve bulundukları kötü hali Rusya ve İran dosyalarını çözümlemek amacıyla kullanmasına yol açtı. Şam’daki ölüm ve günlük yıkım manzaraları onların duygularını size doğru harekete geçiriyor mu sanıyorsunuz? Onlar bunların benzerini veya daha fazlasını Afganistan ve Irak’ta yaptılar. Güvenlik Kurulu’ndan veya BM’den sizlerin davasına insaf ve adaletle bakan kararlar çıkarılmasını mı umuyorsunuz? Filistin’de sizler için gerekli ibret ve öğüt vardır.

Ve şaşırtıcı olan garipliklerden biri de daha dün insanların kendilerine karşı ayaklandığı rejimin zulüm, baskı ve yolsuzluk teşkilatlarında bulunmuş bazı kişilerin bir iki gün içinde fedakarlıklar yapmış ve binlerce şehit vermiş insanların temsilcisi veya onlar adına konuşan bir resmi konuşmacıya dönüşerek Şam ehlinin kanı ve fedakarlıkları üzerinde pazarlığa girişmesi ve üstelik kendinde Şam ehlinin yaptığı fedakarlıklar üzerinde pazarlıklar yapmaya, onların yaptıklarını diğer kefede insani yardımın bulunacağı şekilde terazinin bir kefesine koymaya kendinde hak görüyor olmasıdır.  Bu şahıslar şunu hatırlasın ki ayaklanma dün olduğu gibi şimdi de saygınlık ayaklanması ve büyük bir ümmetin cihadıdır, bir gün bile açların ayaklanması, devrimi olmamıştır.

Şam ehlinin kanlarını nehirler gibi akıtmalarından sonra rejimin, Rusya ve İran’ın niyetlerini denemek istediğini ileri sürerek başkalarından önce kendini kandıran bazı kişilerin varlığını duydukça şaşkınlığımız artıyor. Rejim, Rusya ve İran’ın elinden ne bir çocuk ne bir kadın veya bir yaşlı kurtuldu. Öldürmek için kullanmadıkları, yapmadıkları çirkin bir fiil kalmadı. Ehli Sünnet’in köylerini ve şehirlerini harap ettiler. Ehli Sünnet’in dörtte üçünü Şam’dan göç ettirdiler. Tüm bu fiillerden sonra niyetleri denemek diye bir şey var mıdır?

Halkımızın trajik durumunu yaşamayan, bir bombardımanı yakından görmemiş ve Şam savaşlarında ayağı tozlanmayan bir görüşmeciden bu gibi şeyler çıkmasında şaşılacak yoktur. Değerli ve önemli şeyleri sunmayana Şam’ı ucuz bir bedelle satmak kolay gelir.

Gerçek görüşmeler ise mücadele ve cenk meydanlarında olanlardır. Onlar güven ve huzur hâkim olana dek kalpleri söken, alçakları bağlayan ve üzüntüleri gideren gerçek görüşmelerdir. Sebeplerin ele alınması sonuçlar üzerine görüşme yapmaktan daha iyidir, tağutların çok iyi anladığı dil budur.

****

Her kim mızrağının ucu ile izzet bularak yaşamazsa

İnsanlar arasında zilletin ölümü ile ölecektir

Değerli ömrün yok olmaktan kaçışı yoktur

Öyleyse zamanını en izzetlide, en övülende harca

****

Ey halkımız! Değerli Şam ehli! Sizlere çokça teşekkürlerimi yöneltiyorum. Vefalılar olan Şam ehli! Vefa ve ihsan sahibi olan Şam ehli! Hizmetkârları ve Yüce Allah’tan sonra kendileri için bir zırh olan Nusret Cephesi’nin bombalanmasını kabul etmeyen Şam ehli! Biz sözümüz üzere devam ediyoruz. Şam ehline destek için bir cephe olmaya devam ediyoruz. Eğer ateşkes sözünde durarak bizler dışında sizi bombalamayı durdurursa bu Yüce Allah’ın sizlere yapılan bombalamayı hafifletmek için bizi kullanmasından dolayı bizim için büyük bir şereftir. Biz Yüce Allah dilerse sizler için fedayız.

Kahramanlık ve cesaretin kenti olan Halep’teki halkımız! İkramın ve ihsanın kenti Halep! Yiğitlik ve direnişin kenti Halep! Sizler Şam’daki cihadınıza az sayıda teçhizat ve silahla başladınız. Halep’in yarısını bir ay içinde özgürleştirdiniz. Ümmetin gönlünde fedakârlık ve şehitliğin anlamlarını dirilttiniz. Ve kesin biçimde ümmetin kahramanlarının, İmaduddin Zengi ve onun oğlu Nureddin Zengi’nin torunları olduğunuzu ispatladınız. Başınıza gelmiş ve gelmekte olanların tamamına rağmen hala toprağınıza sıkı sıkıya tutunuyorsunuz. Lisan-ı haliniz sanki şöyle diyor: Ya dostu sevindiren bir hayat ya düşmanı kızdıran bir şehadet!

Sebat edin ki Yüce Allah sizlere sebat versin ve rotanıza devam edin, zor olandan korkmayın! Yüce Allah’a destek olun ki O da size destek olup zafer versin ve ayaklarınızı sabit kılsın. Allah’ın vaadine razı olmaz mısınız? ” Evet, sabrettiğiniz ve Allah’a karşı gelmekten sakındığınız takdirde; onlar ansızın üzerinize gelseler bile Rabbiniz nişanlı beş bin melekle sizi takviye eder.” (Ali İmran 125)

Halep kuzeyin başkenti ise de bizim kahramanlık merkezi olan Dımeşk’in Guta bölgesinde ve Der’a’da da zulme razı olmayan adamlarımız vardır.  Allah yolunda hakkıyla cihat etmektedirler. Onlar hakkında kanaatimiz budur, onları temize çıkarmayız. (Allah onları daha iyi bilir). Onlara Şam’da gelecek olan aşamada var olan bariz rollerini ve kollarını sıvayıp harpte ve çatışmalarda ciddi olmaları gerektiğini hatırlatırız. Bu harp Allah’ın izniyle ayrım noktası olacaktır.

Değerli ehlimiz! Gerçekten başarılı bir devrim eski rejimi tüm kurumlarıyla köklerinden söküp alan bir devrimdir. Böyle değilse kanları heder etmekten ve malları telef etmekten başka bir anlam taşımaz. Ve sonrasında ilk noktaya geri dönmek, daha zalim ve daha azgın bir rejime dönmek vardır.  Şam bugün değişim için tarihi ve büyük olan bir durak notasını temsil etmektedir.  Onun zaferi ümmetin şereflerinden büyük bir izzeti geri getirecektir, yitirilmiş bir saygınlığı ve zayi edilen bir onuru geri getirecektir. Müslümanlarda ölü olarak bulunan bir vicdanı diriltecektir. İşte bu Batı’nın korkmakta olduğu şeyin ta kendisidir.

Ey İslam ehli! Eğer Şam’da bugün bu savaş için bir kesin biçimde sonuçlanma olmazsa bunun etkileri Şam’ı çevreleyen bölgedeki Ehli Sünnet’e de uzayacaktır. Bölgedeki Sünni halkların bunu iyi bir şekilde anlamaları gerekir. Eğer Şam’da durum Rafıziler ve Nusayriler lehine istikrar sağlarsa bu on yıldan az bir süre sonra savaşın zorunlu olarak Hz. Muhammed’in (s.a.v) yarımadasına taşınması demektir. Ve iş böylece sona doğru ilerleyecektir.

Irak’ta durumun net bir şekilde Rafıziler lehine olması ve Ehli Sünnetin orada sonlarıyla tek başlarına yüzleşmek için bırakılmaları Rafızileri Irak’tan daha öteye; Şam ve Yemen’e bakmaya itmiştir. Şam’dan sonra Muhammed’in (s.a.v) yarımadası için kim emin olabilir?

Ben burada seslenirken Müslümanların halklarına sesleniyorum, Amerikanlara itaat ve boyun eğme gösterme dışında başka bir şeye güçleri yetmeyen yöneticilerine seslenmiyorum. Bugün Şam cihadı bölge adına genel olarak Rafızilerin karşısında durmaktadır. Harp bugün Beşşar Esed’in rejimiyle yüzleşmeyi çoktan aşmış ve tamamen Rafızi projelerine karşı koymaya dönüşmüştür. Bugün nusret (destek olma) vacibi/farzı her Müslümandan bu şer’i farzı kendilerinden can, mal ve evlatla düşürmeyi talep etmektedir.

Gerçekten Şam ehli sizden destek istemektedir. Onları desteksiz, yardımsız bırakmayın! Rafızi bir Afgan onlara sizden daha yakın olmasın. Allah Resulü (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Müslüman bir kimseyi hürmetinin (dokunulmazlığının) çiğnendiği ve ırzının (şahsiyetinin, namusunun, onurunun) eksiltildiği bir yerde desteksiz bırakan hiç kimse yoktur ki Allah da kendisine destek verilmesini istediği bir yerde onu desteksiz bırakmasın. ”

Şam’ın süvarileri ve komutanları, cihat ve şehadetin aslanları olan bereketli kahramanlara, Nusret Cephesi’ndeki kardeşlerime şunu diyorum: Sizlere karşı örülen bu tuzakların, şartların gölgesinde sizlere Yüce Allah’ın şu sözünü hatırlatıyorum: “Onlar öyle kimselerdir ki bazı insanlar kendilerine ‘ Gerçekten insanlar sizin için ordular topladı’ dediklerinde bu onların sadece imanını artırmış ve ‘Allah bize yeter, O ne güzel vekildir’ demişlerdir.” (Ali İmran 173) Ve aynı şekilde size şu sözünü hatırlatırım: “Nice peygamberler vardır ki onlarla birlikte çok rabbani âlim savaştı. Onlar başlarına gelenlerden dolayı gevşemediler, ne zaafa kapıldılar ne boyun eğdiler. Gerçekten Allah sabredenleri sever.” (Ali İmran 146)

Şüphesiz zaferin yolu; iman ve çabalamadır, zorluk ve beladır, sabır ve sebattır ve Allah’a yöneliştir. Ardından zafer ve nimetler gelir. Allah’ın zafer ve desteği kendisini hak eden için biriktirilir. Ona sonuna kadar sebat edenler dışında kimse erişemez. Onlar sıkıntılara ve darlıklara, zararlara karşı sebat ederler. “Şüphesiz sizleri biraz korku, biraz açlık ve mallarınızdan, canlarınızdan ve ürünlerden azaltma ile sınayacağız. Sabredenleri müjdele!” (Bakara 155)

İşte bu, zaferin ve zilletten izzete geçmenin maliyetidir. Yenilgiden zafere geçmenin maliyetidir.  Bu sınanışın sahiplerine böylesine büyük adanmışlıklar, fedakârlıklar sonrasında zaferi eksik bırakmak zor gelecektir. Bu sınanışın, belanın ötesine sabır sahipleri dışında kimse eremeyecektir. Yüce Allah şöyle buyurdu:

“İnsanlar iman ettik demeleriyle imtihan olmadan bırakılacaklarını mı sandılar? ” (Ankebut 2)

Seyyid Kutub (Allah ona rahmet eylesin) şöyle dedi: “İman öylesine söylenilen bir söz değildir. O maliyetleri olan bir hakikat ve yükleri olan bir emanettir. Aynı şekilde iman sabra ihtiyaç duyan bir cihattır, katlanmaya ihtiyaç duyan bir gayrettir. İnsanların ‘İman ettik’ demeleri yetmez, fitneye maruz bırakılıp ona karşı sebat etmedikçe ve ateşin altını ve altına yapışan ucuz diğer unsurları ayırmak için altına yaptığı gibi unsurları saf, kalpleri halis bir halde ondan çıkmadıkça bu çağrıdan, iddiadan dolayı bırakılmazlar. Fitne de kalplere böyle yapar.”

Ey Şam’ın ordusu! Yüce Allah sizleri hoş ve mübarek bir toprakta büyük bir cihatla şereflendirdi. İnsanlardan mustazaf olanlarını savunuyorsunuz. Azminizi artırın, darbelerinizi güçlendirin. Onların kalabalıkları ve uçakları sizi korkutmasın. Şüphesiz cesaret bir korumadır, korkaklık ise ölümün yatağıdır. Bu konuda Rasullah (s.a.v) sizler için bir örnek olsun. Hz Ali’den (r.a) nakledildiğine göre o şöyle demiştir:

“Bedir günü zorluk şiddetlenince Rasulullah’la kendimizi koruduk. O, o gün düşmana en yakın olanımız olarak insanların zorluk ve sertlik bakımından en şiddetlilerindi.”

****

Kavmin korkağı kendi annesinden kaçar.

Kavmin cesuru ona layık olmayanları bile korur.

****

Hak ve batıl arasındaki her çatışmanın önünde insanlar çeşitli sınıflara bölünürler: Mümin, münafık, desteksiz bırakan ve engel olan. Hangi sınıftan olduğunu seç. “Allah ve resulü bize aldatmadan başka bir şey vadetmemiş” (Ahzab 12) diyenlerden misin yoksa “Bu, Allah ve Resulü’nün bize vadettiğidir.” diyenlerden misin?

Yüce Allah şöyle buyurdu: “Müminler ahzabı (birleşen grupları) görünce ‘Bu Allah ve Resulü’nün bize vadettiğidir. Allah ve Resulü doğru söylemiştir.’ dediler ve bu onların sadece iman ve teslimiyetlerini artırdı.” (Ahzab 22). İşte bugün kimin korkak kimin cesur olduğu belli olacaktır. Bugün kimin yalancı kimin doğru sözlü olduğu belli olacaktır. Bugün kimin mümin kimin münafık olduğu ortaya çıkacaktır. Harp, adamların cevherlerini belli etmek için şiddetlenmektedir. Az bir sabır sonrasında Yüce Allah zafere dair vaadini gerçekleştirecektir.

Lisan-ı halin şu olsun ey İslam askeri!

****

Eğer cenk meydanında ölümle rızıklandırılırsam

İşte o vakit kinlerinin ateşi kanımdan içer

Düşmanlar içinde bir dağ gibi yüce halde seslenirken

Ya Rab ölüm ne güzel bir ganimettir

Şu toprağa bir aşığın fısıltısını yaydım

Ey Şam ovaların kanıma kandı mı?

Ey ilahi tüm bunlar paha biçilemez değildir

Bir cennetle mükâfatlandırılmışsa, ey nimetler bahşeden!

****

Ey bu dinin koruyucuları! Allah hakkındaki zannınızı güzelleştirin ve eksiklik ve noksanlıktan münezzeh olan O’na tevekkül edin! Bakın Ebu Bekir (r.a) es-Sıddık Rasulullah’a mağaraya sığındıklarında şöyle diyordu: “Ey Allah’ın elçisi! Biri ayaklarının altına doğru baksa bizi görür”. Allah resulü (s.a.v) ona şöyle buyurdu: “Üzülme! Allah bizimledir.”

İşte Hz. Musa (a.s): “İki topluluk birbirini görünce Musa’nın adamları ‘Biz gerçekten yetişilenleriz’ dedi. Musa bunun üzerine ‘Asla! Şüphesiz rabbim benimle birliktedir, beni doğru yola iletecektir.’ dedi.” (Şuara 60-61)

İşte Hz. İbrahim (a.s) o, mancınığa konulduğunda ona Cibril (a.s) geldi ve şöyle dedi: “Benim katımda bir ihtiyacın var mı?” İbrahim (a.s)  bunun üzerine şöyle dedi: “Sana gelince senden bir ihtiyacım yoktur. Allah ise Yüce Allah bana yeter, O ne güzel vekildir.”

Gerçekten bizler Yüce Allah’ın zaferine kesin bir şekilde inanıyoruz. Şu an Mücahit topluluklarının muzaffer halde başkent Şam’a girdiklerini, rejimin yıkılıp gittiğini, Beşşar ve yardımcılarının sindirilmiş ve zelil bir halde olduklarını ve Şam ehlinin Allah’ın izniyle İslam’ın güveni ve yönetimi altında olduğunu görür gibiyim. Allah’ın kendilerine kefil oldukları zayi olmayacaktır. Bu, Allah’a da zor değildir.

Hicret ederek bizlere destek olan ve bizimle birlikte silah taşıyıp mallarını ve yurtlarını Şam ehlinden kardeşleri için feda eden kardeşlerimize şöyle diyorum: Şam toprağındaki Muhacirler! Desteksiz bırakılmayacaksınız. Şüphesiz bu toprak; cömertlik, ihsan ve iyiliği unutmamanın toprağıdır. Ben gerçekten insanların size olan sevgisine tanık oldum. Size özenlerini ve sizler için fedakârlık yapmaya ne kadar hazır olduklarını gördüm. Şunu bilin ki kıymetli ve paha biçilemez şeyleri onun uğrunda harcadığınız bir toprağın halkı yönünden/tarafından saldırıya uğramayacaksınız.

Saftan çekilmeyi düşünen, kendisi için zillet ve aşağılıktan razı olan ve bununla birlikte zayıf çıkarları ve kısır siyaseti delil olarak kullanan kimselere, savaştan ve ölümden kaçan kimselere Yüce Allah’ın şu sözünü diyorum: De ki: «Eğer ölümden veya öldürülmekten kaçıyorsanız, kaçmak size asla fayda vermez. Vereceğini varsaydığınız takdirde de ancak pek az faydalandırılırsınız. (Ahzab 16) ve aynı şekilde Yüce Allah’ın şu ayetini söylüyorum: “Gerçekten Allah, içinizden alıkoyanları ve kardeşlerine: «Bize gelin» diyenleri bilmektedir. Bunlar, pek azı dışında zorlu savaşlara gelmezler.” (Ahzab 18)

Şiddet ve korkunun olduğu yerde köşesine çekilmiş sessiz bir korkak olan ve güven ve konforun olduğu yerde cesur,  güzel konuşan ve önde olan kişilerin hali gibi bir halin olmasın. Böyle kişilerden müminler küfürlü konuşmalar ve ağzı bozukluk dışında bir şey elde edemezler.

Şam’daki grupların askerlerine sözüm şudur: Kendime ve size bu toprağın özgürleştirilmesinin bedeli olarak bu mübarek toprakta akan Müslümanların kanlarını hatırlatırım.  Sizden hiç kimse yoktur ki kendisinden sonra gelenlere köprü olmak için ve yol ve güzergâhımızı tamamlamamız amacıyla canını harcayan değerli bir dostu veya yakını bulunmamış olsun. Temiz ve günahsız kanların, evlatlarını kaybeden anaların inlemelerinin, yetimlerin bağrışlarının, aç midelerin, denizlerde boğulan çocukların; göç ettirilenler ve sığınmacılardan grupların, parmaklıklar ardında bekleyişi uzayan tutukluların ve insanların kulaklarında çınlamış olan tecavüz mağduru kadınların çığlıklarının yaktığı bir ateşi nasıl söndürebiliriz?  Tüm bu insanlar yaralarının iyileşmesi için zafer anını beklemektedir. Bu da sizin boyunlarınızdaki bir emanettir. Sizler inşaAllah bu emaneti taşımaya ehil kimselersiniz.

” Ey iman edenler! Allah´a ve Peygamber´e hainlik etmeyin; (sonra) bile bile kendi emanetlerinize hainlik etmiş olursunuz.” (Enfal 27)

Sözlerimi Yüce Allah’ın bir ayetinden şu kesit ile tamamlıyorum: “Allah’a kavuşacaklarını kesin olarak bilenler şöyle dediler: Nice az topluluk Allah’ın izniyle çok topluluğu yenmiştir. Şüphesiz Allah sabredenlerle birliktedir.” (Bakara 249)

Söylediklerimiz bunlardan ibarettir. Âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamdolsun.

Nusret Cephesi Emiri Ebu Muhammed Fatih El Culani

Tercüman: Abdullah Teslim

Ümmeti İslam

Kaynak : Ümmet İslamFacebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer YORUM-ANALİZ-RÖPORTAJ Haberleri

Başlık Tarih
 
İslam yolunun, kralları değil kuralları vardır25 Eylül 2017
BİR TARTIŞMANIN SÖYLEM ÇÖZÜMLEMESİ VE KADİM SORU: TARTIŞMAYI KİM KAZANDI? 12 Ağustos 2017
Haccı Protesto Etmek; Allah'ı Protesto Etmektir!24 Haziran 2017
Yetkililerini Rabb edinenler14 Mart 2017
Kur'an'ı anlamanın yolu, onun hükümlerini yaşamaktan geçer13 Mart 2017
"Kutlu doğum" ne zaman?08 Ocak 2017
Yetkililerini Rabb edinenler08 Ocak 2017
Nazar Boncukları (Günümüzün Putları)05 Aralık 2016
Kur’an da Selamlaşma04 Aralık 2016
Türbe Ziyaretleri ve İsteklerin Yerine Gelmesi…03 Aralık 2016
İlah(lar)ımız…02 Aralık 2016
Boş, Lüzumsuz, Anlamsız Sözlerden Yüz Çevirmek…01 Aralık 2016
Türbeperestler…30 Kasım 2016
Farkında Olmadan Şeytanı Dost Edinmek…29 Kasım 2016
Sünneti Doğru Anlamak28 Kasım 2016
İNANDIK, BİTTİ Mİ?28 Kasım 2016
İlahî Kelam O’nu (s.a.v) Anlatıyor21 Kasım 2016
Allah’a Dini Öğretmek mi; Dini Allah’tan Öğrenmek mi?20 Kasım 2016
Muhteşem Bir Ahlak19 Kasım 2016
Ahlak kahramanları03 Kasım 2016
Dini, Hurâfeler Yığını Haline Getirmek, Yozlaştırmak; Tahrif Çabasıdır18 Kasım 2016
Taklit ve Taklitçilik17 Kasım 2016
Bid’at; Anlam ve Mâhiyeti16 Kasım 2016
Çeşitli Hurâfe ve Bâtıl İnanışlara Örnekler15 Kasım 2016
Muska ve Muskacılık14 Kasım 2016
Bazı Yanlış Kabuller13 Kasım 2016
Gaybdan Haber Vermeye Bağlı Hurâfeler12 Kasım 2016
Günlerle İlgili Hurâfeler11 Kasım 2016
Ölüler ve Kabirlerle/Türbelerle İlgili Hurâfeler10 Kasım 2016
Hurâfe-Atalar Dini İlişkisi09 Kasım 2016
Hurâfe; Anlam ve Mâhiyeti08 Kasım 2016
Atalar Kültü07 Kasım 2016
Atalar Kültü; Sosyal Çevre ve Geleneğin Putlaştırılması06 Kasım 2016
Kur'ân-ı Kerim'de Atalar Yolu İle İlgili Âyetler05 Kasım 2016
Atalar Yolu, Her Dönemdeki Câhiliyyenin Temel Dinidir04 Kasım 2016
Atalar Yolu; Anlam ve Mâhiyeti03 Kasım 2016
Yozlaştırılan Din21 Ekim 2016
Hakkın Dini Ile Halkın Dini.....20 Ekim 2016
Allah’ın Dini Mi, Toplumun Dini Mi?19 Ekim 2016
Heykel Karşısında Saygı Duruşu Ve Atalar Dini18 Ekim 2016
Şamanizm'den gelen Türk adetleri17 Ekim 2016
ÖLMÜŞ İNSANLARDAN YARDIM İSTENİR Mİ?13 Ekim 2016
Cennet Satan Şeyhler ve Papazlar12 Ekim 2016
PEYGAMBERİMİZİ DOĞRU ANLAMAK12 Ekim 2016
EYVAH KEŞKE FALANI DOST EDİNMESEYDİM!11 Ekim 2016
KURAN NASIL TERK EDİLİR?10 Ekim 2016
KURAN ALFABESİ Mİ, AHLAKI MI?09 Ekim 2016
TASAVVUFUN İSLAM’A VERDİĞİ ZARARLAR NELERDİR?08 Ekim 2016
TASAVVUF KİTAPLARINDAKİ UYDURMA HADİSLER07 Ekim 2016
ŞEYH MURİDİ KURTARABİLİR Mİ?06 Ekim 2016
TASAVVUF BU MUDUR?05 Ekim 2016
SÜNNETİ DOĞRU ANLAMAK04 Ekim 2016
HIRKA-İ ŞERİF HURAFESİ03 Ekim 2016
CEVŞEN HURAFESİ02 Ekim 2016
FİLANIN YÜZÜ-SUYU HÜRMETİNE DİYE DUA EDİLİR Mİ?01 Ekim 2016
TÖVBE ALMA VE GÜNAH ÇIKARMAK00 0000
SALAVAT KAMPANYALARI DÜZENLEMEK DOĞRU MU?30 Eylül 2016
KIL TAPINMACILIĞI29 Eylül 2016
CÂMİLERDEKİ BİD’ATLER VE CÂMİLERİN YENİDEN İHYÂYA İHTİYACI28 Eylül 2016
AĞAÇ TAŞ VB. ŞEYLERDEN MEDET UMMAK!27 Eylül 2016
TÜRBE ZİYARETLERİ VE İSTEKLERİN YERİNE GELMESİ!27 Eylül 2016
ŞİFA TANRILARI VE “DİLEK AĞACI”, MÜBAREKLER, TÜRBE, VS26 Eylül 2016
BİD’AT, HURAFE ve XURAFELER26 Eylül 2016
HZ. MUHAMMED VE KUR’AN YERİNE MEVLÂNÂ VE MESNEVÎ19 Eylül 2016
Yusuf Kaplan’dan ‘Kemalist tehlike’ uyarısı: 15 Temmuz’un 2. ve 3. dalgaları geliyor!19 Eylül 2016
TEKKELİ DARBENİN TEOLOJİK-SİYASİ ZİHİN KODLARI23 Ağustos 2016
Cumhuriyet Aydını/Yarım Porsiyon Aydınlık ve Millî İrade23 Ağustos 2016
MEVLÂNÂ’NIN ALLAH DOSTU BİR EVLİYÂ ZANNEDİLMESİ18 Ağustos 2016
Darbe Bildirisinin İdeolojik Dayanağı Atatürkçülük18 Ağustos 2016
MEVLANA’NIN AYKIRI GÖRÜŞLERİ16 Ağustos 2016
Laik Eğitim Olsaymış Darbe Olmazmış!16 Ağustos 2016
HANGİ MEVLANA, GERÇEK MEVLANA?15 Ağustos 2016
Türkiye’de Din Profesyonel Meczupların Elinde12 Ağustos 2016
MEVLANA’NIN GERÇEK YÜZÜ!12 Ağustos 2016
Ve-l Cematten “The Cemaate” Fetullah Gülen Hareketi12 Ağustos 2016
MEHDİ İNANCININ İSLAM’DA OLMADIĞINA DAİR BİLGİLER11 Ağustos 2016
BİR SÖMÜRÜ NESNESİ OLARAK: MEHDİ VE HZ. İSA KONUSU11 Ağustos 2016
ALLAH TARAFINDAN YAZDIRILDIĞI İDDİA EDİLEN KİTAPLAR!11 Ağustos 2016
Emin Güneş: Artık Bu ülkede Allah'tan başkasının adı yüceltilmemeli, Allah'tan başka büyükler tanınmamalıdır08 Ağustos 2016
Demokrasi dininin vurgusu giderek pekişiyor; Laik, batıcı, Kemalist, ırkçı bir yapı...'08 Ağustos 2016
Siz de uyanın: Kürtler, Aleviler, solcular, tarikatlar...05 Ağustos 2016
Sadece FETÖ'cü Değil, Kemalist Darbecilere de Karşı Çıkmalıyız!02 Ağustos 2016
Neden Batı İslam Dünyasında Darbelere Sempati Duyuyor?02 Ağustos 2016
“Dünya, Halep'e Kör ve Sağır"02 Ağustos 2016
Yusuf Kaplan: Fosilleşmiş, kaskatı, militan bir laiklik ve Kemalizm ideolojisi pompalanıyor01 Ağustos 2016
GENÇLER!! Hangi Fethullah Gülen'in gerçek olduğunu biliyor musunuz?29 Temmuz 2016
KUR'AN'IN HAYATI DİZAYN ETMESİ13 Temmuz 2016
HZ. PEYGAMBER’İN MESAJINI DOĞRU ANLAMAK12 Temmuz 2016
DUANIZ OLMASA12 Temmuz 2016
Kemalist Devrimlerin Maksadı Halkı İslam’dan Koparmaktı11 Temmuz 2016
Namaz kanserden koruyor11 Temmuz 2016
İslam'a en büyük zararı onlar verdi11 Temmuz 2016
Sabetayistler rahatsız, İHH'yı hedefe koyacaklar30 Haziran 2016
Genel Özellikleri ile Ramazan-ı Şerif24 Haziran 2016
Hem Müslüman hem "Tüketim çılgını"(!) 23 Haziran 2016
İhsan Süreyya Sırma: Gençler, Barcelona futbol takımını tanıdığı kadar peygamberini ve onun sahabesini tanımıyor23 Haziran 2016
İslami Şahsiyetin,Etkisizleştirilen Yapıtaşları22 Haziran 2016
RAMAZAN ve MÜSLÜMANLAR…22 Haziran 2016
Dine Karşı Din ve İslam’ın Tahrifi21 Haziran 2016
Ramazan'ın Festivalleştirilmesine Karşı Çıkalım14 Haziran 2016
Dava ve Müslümanların Parayla İmtihanı14 Haziran 2016
Akif Emre: Siyonistlerin yeni haritası Kudüs'ün Yahudileştirilmesi stratejisinin artık resmi olarak ilanıdır14 Haziran 2016
RAMAZAN AYINI KUR'ANİ BİR İNKILABIN BAŞLANGICI KILMALIYIZ10 Haziran 2016
RAMAZAN AYI VE BİR FARKINDALIĞI ŞAHİTLİĞE DÖNÜŞTÜRME ZORUNLULUĞUMUZ10 Haziran 2016
Her Eylem, Bir İbadettir -Bilincini Kuşanmak-10 Haziran 2016
Peygamberimiz ve Gençlik…08 Haziran 2016
Ramazan İbadeti08 Haziran 2016
Ramazanda Bunları Tekrar Hatırlayalım08 Haziran 2016
Ramazan yıllık manevi bakım mevsimdir08 Haziran 2016
Kurşun Yemek Orucu Bozar mı?08 Haziran 2016
Ramazan Niçin Zam Ayı Oldu?06 Haziran 2016
Modern Kadınına Ağır Gelen Rabbani Ölçü: Kocaya İtaat02 Haziran 2016
'Tesettür bir kimliğin dışa vurumudur'02 Haziran 2016
'14 senelik Ak Parti iktidarında ‘Atatürkçülük’ söyleminin azalması umulurdu; ancak bu işin önde gideni oldular!'02 Haziran 2016
TÜRKİYE’DE ATALAR DİNİ (Müslümanlık)27 Mayıs 2016
Ramazanla İmar Olmak24 Mayıs 2016
KÜFRÜN İSLAM'A KARŞI BİRLİĞİ24 Mayıs 2016
DEFİLETÜ’L TİCARET CİNAYETÜ’L TESETTÜR23 Mayıs 2016
19 Mayıs Bayramı”nın Hikâyesi ve Bitmeyen Faşizm20 Mayıs 2016
Çıplaklık18 Mayıs 2016
"Emperyalizm Müslümanları birbirine düşürdü; Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın korunması bir başına Filistinlilere bırakıldı"18 Mayıs 2016
Şenlikoğlu: Renklerde İslam bir renk sınırı getirmemiştir 17 Mayıs 2016
Haksal’dan ‘İsrail’le ortaklık’ yazısı: İran’ı, Hamas’ı, Hizbullah’ı bitiririz, İHH da kuzu kuzu oturur sesini çıkar(a)maz!13 Mayıs 2016
KUR’AN’IN MODEL İNSAN TİPİ: MÜ’MİNLER12 Mayıs 2016
KADİM ŞİRK FELSEFESİ: TASAVVUF10 Mayıs 2016
''Ergenekon yoktu(r)' demek 28 Şubat süreci yaşanmadı-yalandı demekle eş anlamlı olmaz mı?'06 Mayıs 2016
'Türkiye’nin Onayı ile İsrail NATO’da'06 Mayıs 2016
Dersim katliamı emrini Mustafa Kemal mi verdi?06 Mayıs 2016
"Müslüman mıyız, Ehl-i Sünnet mi?"02 Mayıs 2016
'28 Şubat döneminde tutuklanan, zindanlardaki Müslümanları unutmak Gayretullah’a dokunur'02 Mayıs 2016
Laiklik, “tasma”! Özgürlükse, ayartıcı maskesi!29 Nisan 2016
'Resmi bayramlarda eşli danslarla, açık saçık kıyafetlerle çocuklara ahlaksızlık aşılanıyor'29 Nisan 2016
Ali Haydar Haksal: Sanırım ‘paralel’den sonra sıra, çıkar furyasına kapılmayan, derdi ve ideolojisi olan İslamcılarda!28 Nisan 2016
Laiklik: Tartışmak Yasak Benimsemek Mecburi28 Nisan 2016
Peygamberimizin İdrarı Değil İdrakı Şifadır27 Nisan 2016
Müslüman ve laiklik bir arada olur mu? 27 Nisan 2016
İTAAT VE İSYAN YOLUYLA DÜŞÜLEN ŞİRK26 Nisan 2016
“Kutlu Doğum“ Vesilesiyle Peygamberimiz Anlatılacaksa Bu Pasta Kesilerek Değil, Putları Kaldırarak Olmalıdır'25 Nisan 2016
Böyle Buyurdu Kutsal Devlet:Peygamber Kutlaması Bitti,Yerine Atatürk Versek25 Nisan 2016
Ergenekon Çuvalı: Herkes İçeri, Herkes Dışarı!22 Nisan 2016
Akif Emre: Dünya sistemine entegre olmaya razı olanların ahlak ve toplumsal çözülmeden şikâyet etmeye hakları olamaz22 Nisan 2016
Şehadeti'nin 20. Yıl dönümünde Cevher Dudayev'i Rahmetle Anıyoruz..22 Nisan 2016
23 NİSAN HÜZÜN DOLUYOR İNSAN21 Nisan 2016
'Müslümanlar asli bilgilerinden beslenmek yerine, kendilerine empoze edilene itibar ediyorlar'21 Nisan 2016
"Dün ‘Kâbe işgal altında’ diyenler bugün Türkiye ve Suud’un birlikte İslam dünyasını birleştireceğinden söz ediyor"21 Nisan 2016
Cuma Namazı ve Allah’ı Kandırmaya Çalışmak ?22 Nisan 2016
Mü’min’lerin Kur’an da geçen 15 özelliği21 Nisan 2016
Kur’an Müslümanların Hayatlarının Neresinde ?20 Nisan 2016
GÜNÜMÜZ MÜSLÜMAN TİPLERİ20 Nisan 2016
YALANLARIMIZ/ALDANIŞIMIZ19 Nisan 2016
Malı Temizleyen ve artıran ibadet ZEKÂT!19 Nisan 2016
Peygambersiz Din Olur Mu?19 Nisan 2016
NEREDESİN VE NEREYE GİDİYORSUN EY MÜSLÜMAN?18 Nisan 2016
SİZİN DİNİNİZ SİZE, BENİM DİNİM BANA15 Nisan 2016
İslam Ordusu uyduruk bir örgüt15 Nisan 2016
Peygamberimizin Kıyafeti mi Karakteri mi?15 Nisan 2016
Halimize bakılırsa önce Vahyin doğumunu kutlamak gerekmez mi?14 Nisan 2016
Bir Oryantalist Daha!!08 Nisan 2016
"Çocukların genetiğiyle oynanıyor" 06 Nisan 2016
Birikim ekseninden adil bölüşüme 05 Nisan 2016
Abdurrahman Arslan: 30 sene önce Müslümanlar siyasal, sosyal ve dini olanı ayrıştırmazdı, şimdi ayrıştırıyorlar05 Nisan 2016
Akın: Diplomanın bu denli kutsandığı bir dönemde, gençlerin Sezai Karakoç, Cemil Meriç gibi isimleri bilmeleri ne mümkün!05 Nisan 2016
Faruk Beşer: Moda ve gösteriş tarzındaki tesettür modernliğin ve dünyevileşmenin bir tezahürüdür01 Nisan 2016
Televizyonlar üzerinden nesil İslam'dan uzaklaştırılıyor29 Mart 2016
Alpat: Tesettür örtüden ibaret değildir25 Mart 2016
Allah Rasulünü Nasıl Sevmeliyiz?23 Mart 2016
Hz.Peygamber’in (sas) Yahudilerle Mücadelesi21 Mart 2016
Yusuf Kaplan: Türkiye'de genç kuşakların İslâm'la ilişkisi sıfırlanmak üzere!21 Mart 2016
Kemalist Mitolojinin Çanakkale’yi İstilası21 Mart 2016
Hz. Peygamber'in Davasında Ashabın Misyonu18 Mart 2016
'Kürtler için izzet İslam'dadır'18 Mart 2016
Kudüs el birliğiyle alınır18 Mart 2016
İslamı Hayata Taşımada Peygamber Örnekliği17 Mart 2016
O’NU TANIYOR MUYUZ?04 Mart 2016
İSLAMI HAYATA TAŞIMADA PEYGAMBER ÖRNEKLİĞİ04 Mart 2016
FAİZDEN UZAK DURUN!02 Mart 2016
'Cezaevlerinde Kardeşlerimiz Var'01 Mart 2016
YALANI HAYATIMIZDAN ÇIKARMAYA NE DERSİNİZ?29 Şubat 2016
DÜNYA HAYATI BİR İMTİHAN YERİDİR!26 Şubat 2016
'Müslüman laik olmaz, olmak zorunda bırakılamaz'23 Şubat 2016
Ümmeti Kuşatan Fitne Ateşine Düşmeyelim!16 Şubat 2016
Hayatını imanına şahit kılan bir şehid: Hasan el Benna... 15 Şubat 2016
Bayır Bucak bir Kobani olamadı14 Şubat 2016
Obama’nın Temsilcisinin Ardından Gülen Medyası da Kobani’de!08 Şubat 2016
Kur’ân’ın Anlattığı Peygamber05 Şubat 2016
Peygamberimizi Sevmek04 Şubat 2016
CENNET İKRAMI03 Şubat 2016
NAMAZ KILMAMAK - BİR KÖTÜLÜK DEĞİL, BİN KÖTÜLÜKTÜR !02 Şubat 2016
NAMAZA KOŞMAK01 Şubat 2016
SAHABE'NİN NAMAZI29 Ocak 2016
İman Sıdk, Küfür Yalandır!29 Ocak 2016
Flash İddia!! Gaffar Okan’ın ‘İşkence’ Mağdurları Anlatıyor29 Ocak 2016
NAMAZ KILMAYI SEVİYOR MUYUZ?28 Ocak 2016
'İslamofobiyi üretenler ikinci aşamaya geçmek istiyor' 28 Ocak 2016
ANNE - BABA VE NAMAZ26 Ocak 2016
PKK itirafçısı: Örgütün birinci misyonu İslam'ı yok etmek26 Ocak 2016
NAMAZ İÇİN AĞLANIR MI?25 Ocak 2016
Nusra 'Terör Örgütü' mü?25 Ocak 2016
NAMAZ ANNE KUCAĞIDIR22 Ocak 2016
NAMAZ BİR TEVHİD EYLEMİDİR21 Ocak 2016
Şenlikoğlu: Kadını pavyon kadınına dönüştürüyorlar 21 Ocak 2016
Başörtülüler "Hem örtülüyüm hem modernim" imajı oluşturmaya çalışıyor11 Ocak 2016
Bir tarafta gökdelenlerin yükseldiği, diğer tarafta açlığın olduğu bir sistemin ebediyen sürmesi mümkün değil11 Ocak 2016
"Laikçiler Atakta"11 Ocak 2016
Mezhep ateşinin fitilini Rand Corporation yaktı07 Ocak 2016
Silah satmak için mezhep savaşı!06 Ocak 2016
Mezhep Çatışması Filmini Daha Önce Görmedik mi?06 Ocak 2016
Özyönetim Değil, Kürt Halkına Boyun Eğdirmek İstiyorlar28 Aralık 2015
Islahatçı Bir Kur'an Şairi Olarak Mehmet Akif Ersoy28 Aralık 2015
'Mehmet Akif'e Müslüman olduğu için değer vermediler'28 Aralık 2015
"ODTÜ Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği"27 Aralık 2015
"Ümmet Şuuru Nerede Kaldı?"27 Aralık 2015
Menemen’in Yalan Tarihi ve Şeyh Esad Erbili24 Aralık 2015
Selvi: PKK'ya verilen yeni görev...21 Aralık 2015
Esed'e Razı, İsrail'e Mecbur Edebilirler mi?21 Aralık 2015
"Rusya'nın Selameti, Putin'in Zaferi İçin Okunan Hutbeler"14 Aralık 2015
Ey 'Hendeklerden ve Barikatlardan Bildiren' Adam!04 Aralık 2015
PKK Artık Deşifre Olmuştur…03 Aralık 2015
HDP Pişkinliği ya da Hırsızın Hiç mi Suçu Yok?01 Aralık 2015
Ulustan Ümmet’e Yürüyebilmek…25 Kasım 2015
KÜRESEL TERÖRÜN (KAFİRLERİN) HEDEF ALDIĞI DİN: İSLAM 24 Kasım 2015
“HAYATI” KUR’AN’LA ŞEKİLLENDİRMEK Mİ? MUHAFAZAKARLIK’ MI? 30 Kasım 2015
“VAHYİN LİDER’LİĞİNE MUHTACIZ”29 Kasım 2015
RABBİMİZİN LAYIK GÖRDÜĞÜ İLE ANILMAK28 Kasım 2015
“SAĞLAM DİN, LAÇKALAŞMIŞ DİN(Lİ)DARLAR”!27 Kasım 2015
“ŞEHADET/ŞEHİDLİK RAST GELE BİR KAVRAM DEĞİLDİR.”26 Kasım 2015
MODERN ÇAĞLARIN ŞİRKİ25 Kasım 2015
KULLUK MU İDEOLOJİ Mİ?24 Kasım 2015
Bir Mühendislik Projesi Olarak Gülenizm24 Kasım 2015
"Dini İbni Arabi ya da Mevlana Üzerinden Öğrenmek"23 Kasım 2015
Atatürk Kur'an'la ve Peygamberle nasıl alay etti! (Belge)11 Kasım 2015
Kur’an’da “Muhacirler” Lafzı05 Kasım 2015
Irkçılık kanserinin ilacı Malcolm X'in mektubunda05 Kasım 2015
KUR’AN VE TOPLUM ARASINDAKİ DUVARLAR !20 Kasım 2015
İNSANLARDA İLGİ ÇEKME HASTALIĞININ NEDENİ…19 Kasım 2015
İNANÇ SÖMÜRÜSÜNDE SON NOKTA…18 Kasım 2015
GENÇLERE TAVSİYELER17 Kasım 2015
TİŞÖRT YAZILARI ve KÜLTÜR YOZLAŞMASI16 Kasım 2015
MODERN MÜSLÜMAN KADIN15 Kasım 2015
MÜSLÜMAN, PARA ve İKTİDAR14 Kasım 2015
BAŞÖRTÜSÜNÜN DESENLERİ: HİCAP, TEVAZÜ ve RIZA13 Kasım 2015
DİN PAZARINDA “TESBİHAT”12 Kasım 2015
SAHİ! BU DİN KİMİN?11 Kasım 2015
SOSYAL MEDYA KÖLELİĞİ10 Kasım 2015
İNSANLARI DÜŞÜNMEYE DAVET EDEN AYETLER09 Kasım 2015
MODA VE KOZMETİĞİN İĞRENÇ YÜZÜ!08 Kasım 2015
HANIMLAR İNTERNETTEKİ RESİMLERİNİZ KÖTÜYE KULLANILIYOR07 Kasım 2015
SALAVAT DİLENCİLERİ06 Kasım 2015
ÇOCUĞUNUZUN RESMİNİ İNTERNETE KOYMAYIN05 Kasım 2015
ŞİFA TANRILARI VE “DİLEK AĞACI”, MÜBAREKLER, TÜRBE, VS04 Kasım 2015

En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH