Ana Sayfa > SAĞLIK

Coca Cola’nın Hikayesi ve Türkiye’ye Gelişi
29 Mayıs 2015
Bu haber 4037 kez okundu
Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer Coca Cola’nın hikayesini ve Türkiye’ye girişini kaleme aldı.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Şeytan suyu karakola ve boykot

Batı yahut özelde Amerikan hegemonyasının sembolüne dönüşen Coca Cola, John Stith Pemberton adlı bir kimyacı tarafından 1886’da üretilir.
 Yahudi ve Mason bir kişi olan John Stith Pemberton, morfin ve kokain kullanırdı ve kanserden ölür.
 
Şurup şeklinde bir “ilaç”(!) olarak geliştirilen CocaCola, 9 yıl süreyle ABD ec­zanelerinde sinir sistemi yatıştırıcısı olarak satılır. Genellikle de siyahîlere reçete edilir.
 
1895’de “gizemli” bir içeceğe dönüştülürek, içecek halindeki ilk satışlarına da yine Jacob’s Eczanesi’nde başlanır.
 
Natural News’de yer alan bilgiye göre, 1903 yılına kadar içeriğinde 60 mg kokain vardır. Daha sonra kokain oranı azaltılır. 1929’da ise kokainin çıkarıldığı iddia edilse de, özütün kokain yapraklarından elde edilmesi nedeniyle, halen az miktarda da olsa kokain ihtiva ettiği sanılıyor.
 
 
Kola ismi de, kafein ve kokain de içeren kola fındığından gelmektedir. Hem kokain, hem de kafein bağımlılık yapıcı bir madde olup birlikte alındığında bağımlılığı daha da artırır.
 
 Yine ‘cocaine.org’ adlı sitede yer alan bilgilere göre, CocaCola firması her yıl Güney Amerika ülkelerinden 8 ton civarında kokain ithal etmekte.
 
Araştırmacı Mike Adams, ürünlerinin bağımlılık yapmadığı ve sağlığa hiçbir etkisi olmadığını iddia eden CocaCola’ya, bunca kokaini nerede kullandığını sorduğunu, ancak bir türlü açıklama almayı başaramadığını belirtiyor.
 
Birçok kişi, CocaCola ile diğer kolalar arasında belirgin bir fark olduğunu ve bunun gizemini koruduğunu belirtip, bunun nedeninin ihtiva ettiği kokain olabileceğini iddia ediyor…
 
 
CocaCola ya da başka kolalarda kokain var mı yok mu’ kesin olarak bilmiyoruz. Ama ilk başta kokainin kullanıldığı, bu nedenle şüphelerin sürdüğünü belirtelim.
 

NOEL BELASI COCACOLA’DAN MİRAS

Malum Hıristiyan dünyasından bize de nüfuz eden “Noel belası” da, CocaCola firmasının geliştirdiği bir ikondur. CocaCola renklerinden oluşan yani kırmızı kıyafet ve beyaz sakallı Noel baba karakteri, 1931’de CocaCola’nın grafikeri olan Haddon Sundblom tarafından geliştirilir.
 
 
Dünya çapındaki reklamlarda kullanılan bu karakter, bir yandan kapitalizmin sembollerinden biri halini alırken, diğer yandan da kültür emperyalizminin neler başardığının da delilidir.
 
Hikâyenin başına dönecek olursak, ürünün formülü Asa Griggs Candler’e, bugün açısından sembolik bir bedelle satılır. CocaCola’yı 26 yıl işleten Candler, şirketi 1919’da 25 milyon dolara devreder veya satmak zorunda bırakılır.
 
 Yahudi-Amerikan ifsat kültürünün ana sembolü olan bu kara içeceğin (siz en iyisi ona zehir demekten çekinmeyin) özel bir formülü olduğu iddia edile gelir.
 
 Günümüzde farklı markalarla pazarlanan kola firmalarına özüt sağlayan CocaCola ile diğer kolalar arasındaki temel fark, sadece nitelik ve oranları olabilir mi kimse emin değil.
 
COCACOLA TÜRKİYE’NE NASIL GELDİ?
 
Bu şeytan suyunu Türkiye’ye getiren kişi Kadir Has’dı. Mason Demirel’in has dostu olan bu zat, kolayı ilk olarak Adana İncirlik üssündeki PX adlı mağazada tanımış. Kendi ifadesiyle, içmeye başladıktan sonra bağımlısı olmuş. Bulamayınca da, Beyrut’tan getirip evine depolamaya başlamış.
 
 Kolanın neredeyse iliklerine kadar işlediği anlaşılan Kadir Has, Türkiye temsilciliğini almak için 1950’de Amerika’ya gider. Kolacılar önce bu aç gözlü işadamına kapıyı gösterirler.
 
Seyahati bedavaya getirmekte kararlı olan Has, orada yine Yahudi Amerikan Emperyalizm’in ana sembollerinden biri olan McDonald’s’la tanışır. Bu kez onun kapısını çalar.
 
McDonald’scılar; “Biz ürünlerimizde özel et kullanıyoruz. Bu et, Türkiye’de üretilemez. Hamburgerimizi Türkiye’de imal etmek için buradan et hatta patates ithal etmeniz gerekir. Ama sizin bunu satın alacak döviziniz bile yok” diyerek burada da kapı gösterilir kendisine…

Şimdi bu etin nasıl bir şey olduğunu düşünün bakalım…

 
 Vatan Borcumu Ödüyorum” isimli hatıratının 181. sayfasında Kadir Has, gelişmeleri şu şekilde anlatmaya devam ediyor.
 
Türkiye’de darbe olmuş, Demokrat Parti iktidardan uzaklaştırılmıştır. Darbeciler, o zamanki adı Milli Emniyet Teşkilatı olan MİT’in başındaki İlter Türkmen’ın babası Behçet Türkmen’i de görevden uzaklaştırır.
 
Behçet Paşa’nın Amerikalılarla olan ilişkisini iyi bilen Has, kendisinden yardım ister. Paşa, CocaCola’nın Türkiye temsilciliğini almayı başarır. Bunun karşılığında da kurulacak şirketten yüzde 5 hisse kapar.
 
İNÖNÜ VE DEMİREL DESTEKLEDİ

 

Devir, CHP ve İnönü iktidarı, günlerden ise 1964’ün 16 Eylül’ü… Bugünü önemli kılan şey ise, Türkiye’de yediden yetmişe herkesin damarlarında dolaşmaya, benliğini değiştirmeye, bilincini karartmaya, ibadetlerini şaibeli hâle getirmeye başlayacak olan şeytan suyunun üretimine başlanması…

 
Türkiye’de başlayan bu üretimle CocaCola, 126’ncı ülke olur. Bugün EfesPilsen’in patronu Tuncay Özilhan tarafından üretilip dağıtılan CocaCola, Kadir Has’ın temsilcilik kararına kadar bu ülkeye girmediği için yaklaşık 60 yıl bu şerden korunmuşuz.
 
Yıl 1965 olmuş, iktidara Demirel gelmiştir. Sanayi Bakanlığı’na ise Mehmet Turgut. Kadir Has bu defada CocaCola firmasının bir başka markası olan “Fanta”nın üretim ruhsatı için, Bakanın kapısını çalar.
 
Bakan Turgut, uyanık Kayserilinin talebini “Fanta’da kafein var. Memleketimizin narenciyeleri dalında çürüyor. Niçin onları değerlendirmiyorsunda yabancı markaları Türkiye’ye getiriyorsun” diyerek reddeder. Ama bu kez Amerikan uşağı Demirel devreye girer ve iznin verilmesi için bakana baskı yapar. Bakan ise Türkçe bir isimle olması şartıyla izni vermek zorunda kalır. Bu nedenle de Kadir Has, yeğeninin adı ile yani “Elvan” markası ile üretime başlar.
 
 Azabı çetin olasıca Demirel bastırmaya devam edince, kısa bir süre sonra da Fanta ismiyle üretim izni alınır.
 
Kadir Has sözlerini şöyle tamamlıyor: “Bu sihirli ürün bugün 200’den fazla ülkede, insanları esir almış durumda…”
 
 Bugün bu üründen, dünyada saniyede 8 bin, yılda ise 252.288.000.000 (252 milyar 288 milyon) kutu tüketiliyor. Yani dünyanın CocaCola tüketimi, kişi başına ortalama 36 kutu civarında. Söz konusu firma, dünyanın içilebilir su kaynaklarının da yüzde 25’ini tek başına kullanıp, milyarlarca insanın temiz su hakkını gasp ediyor.
 
BAŞINDA BİLDERBERG’Cİ MUHTAR, ELLERİNDE HELAL SERTİFİKASI

Başında ise bazılarının “Türk” diye öykündüğü, New York doğumlu Bilderberg üyesi Tarsus asıllı ‘Muhtar Kent’ var.
 
CocaCola’dan sonra pazarın en büyük ikinci kola şirketi, 1898’de kurulan Pepsi’dir.
 
 Helâl sertifikaya itibar edenler için söylemeliyiz ki, bu iki cola firmasının da “helâl(!) sertifikası” var.
 
Bu da ne ki, İranlılar EfesPilsen ve başka birçok bira markasına bile “helâl(!) sertifika”sı verdiler.
 
MONSANTO’YU BÜYÜTTÜLER

CocaCola, bugünün kimya, ilaç, tohum, gıda, GDO devi olan ve 1900’lü yıllarda kurulan Monsanto’nun bugünkü gücünü elde etmesi için büyük destek sunar.
 
 Cola ve benzeri ürünler; içindeki kimyasallar, kalitesiz sular, katkı maddeleri, alkol ve devletlerden dahi gizlenen içerikleri nedeniyle insan neslini tehdit ediyor.
 
Bu ürünleri tüketilir bulmak şöyle dursun, üstüne bir de helal sertifikası vermenin ahlaki hiçbir yönü yoktur.
 
BOYKOT MESELESİNE GELİNCE…
 
Boykot sadece Gazze’ye savaş ilan edildiğinde yapılması gereken bir şey olmayıp, her zaman Müslüman’ın direniş kalelerinden biri olmak zorunda…
 
 bugün bilinçaltımız ve DNA’larımıza kadar Yahudileştirildik. Allah’tan mayamız sağlam da, bu acı günlerde de olsa boykot yapmak aklımıza geliyor. Biz ki, bir kafirin ürününü almaktansa ölmeyi tercih etmesi gereken kimseler olmamız gerekirken, yazık ki bunu başarma iradesinden yoksunuz.
 
Uzun zamandır arkadaşlık ettiğimiz bir grubu, Irak’ın 2003’deki işgali sırasında Amerikan sigarasını içmeye devam ettikleri için, tüm ilişkimi kesmiş biri olarak, bu konuda gerekli hassasiyeti gösterme gayretinde olageldim. Irak işgalinde “Amerika’nın sembollerini tüketmiyoruz” adlı bir kampanya başlatmış idik. Deloitte’nin verilerine göre bu kampanya hayli etkili olmuş, CocaCola Türkiye’nin pazardaki pastası yüzde 11 kadar azalmıştı.
 
Ama bu azalma kola tüketiminden kaynaklanmamış, muhtemelen o da eski bir Amerikan kolası olan RC kola yani KolaTurka’ya yönelmişti. Boykot, bir markadan başka markaya kayarak yapılabilir elbette. Ama kaydığınız markanın yararlı olduğundan ve kimliğinden de emin olmanız şartıyla.
 
 Burada söz konu olan kola ise insana yararı şöyle dursun, zararı tartışmasızdır. Bu nedenle tercihi başka bir kola markasına yöneltmenin adı boykot değildir. Ayrıca bu tür ürünler satılmamaya başladığında, firmalar markalarını muhafazakâr tüketicilerin yöneldiği firmaların şapkası altına alıverirler. Bir çok Ülker ürününde görülmeye devam ettiği üzere.
 
 Müslüman ferasetli ve basiretli biri ise, bütün bunları bilmek ve ona göre önlem almak zorundadır.
 
İsrail’e para aktarma meselesine gelince…

KafaCola’nın gelirinin belirli bölümünü İsrail’e aktardığı iddia edilir. Bunu CocaCola üzerinde okumak eksik kalır. Soruyu şöyle sormalı: İsrail’i desteklemeyen ya da para aktarmayan kaç batılı firma var? Elbette bu tür firmalar tıpkı BM benzeri örgütlerin yaptığı gibi, İsrail Terör Örgütü’nü desteklemektedirler.

 
‘O halde doğru boykot nasıl yapılır’ sorusunun yanısıra, Maliye ve Ekonomi bakanlarının boykot hakkındaki akıl tutulmasına da bir sonraki yazıda devam edeceğiz inşaallah!
 
İŞTE COCALANIN RESMİ ORTAKLIK VE DİĞER İLİŞKİLERİ
 
coke colacoke cola 1


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer SAĞLIK Haberleri

Başlık Tarih
 
Eczacılar Suriyeli mültecilere ilaç vermeyecek 24 Mart 2016
Tarım Bakanlığı’na çağrı: “Antibiyotikleri Gıdamızdan Çekin”24 Mart 2016
2015'te alkol tüketimi azaldı08 Mart 2016
Zika yeni bir nüfus planlaması oyunu mu? 28 Ocak 2016
Gizli örgütlerin domuz gribi ve aşı oyunu 13 Ocak 2016
Hepimizin yüzünde sekiz bacaklı akarlar yaşıyor!15 Aralık 2015
Google iğnesiz kan alacak06 Aralık 2015
Sağlık Bakanlığı denetim yaptı, skandal sonuçlar çıktı04 Aralık 2015
"Ölümlerin Beşte Biri Sigaradan"14 Ekim 2015
İnternet hızında yeni devir başlıyor13 Ekim 2015
SUYU ‘HAYAT KAYNAĞI’ YAPAN SIR NEDİR?05 Ağustos 2015
ZEMZEM’İN BİLİNMEYEN 7 MÜTHİŞ ÖZELLİĞİ04 Ağustos 2015
"Her 6 Saniyede Bir Kişi Sigaradan Ölüyor"07 Temmuz 2015
Meyveli sodalarda büyük tehlike28 Mayıs 2015
Sanal Şiddet Uyarısı06 Mayıs 2015
Çocuklara Kıymayın27 Nisan 2015
'Reklamı yapılan balların tamamı sahte'23 Mart 2015
ZEHİR TACİRLERİ GENÇLERİ BÖYLE KANDIRIYOR 09 Şubat 2015
Batı Afrika'da Ebola'dan ölenlerin sayısı 8 bine yaklaştı30 Aralık 2014
Doğum kontrolünün amacı neslimizi kurutmak24 Aralık 2014
HDP Müslüman halktan özür dilemelidir'09 Aralık 2014
Kadirov Hristiyanlara Özendi 03 Aralık 2014
Beyaz zehirin kararttığı hayatlar02 Aralık 2014
Günlük Ekmek İsrafı Korkunç Boyutta02 Aralık 2014
Uyuşturulmuş bir gençlik istemiyoruz”01 Aralık 2014
Uyuşturucu İlletine Bulaşmış Gencin Anlattıkları Tüyler Ürfertti28 Kasım 2014
KÜRESEL GÜÇLERİN YENİ BİYOLOJİK SİLAHI; EBOLA 22 Ekim 2014
Sigarayı bırakmak isteyenlere ücretsiz ilaç16 Ekim 2014
Migros Domuz Ürünleri Satıyor!25 Ağustos 2014
Ürperten ifade22 Ağustos 2014
Bonzai İçen Gençler Ölüm Döşeğinde19 Ağustos 2014
Uyuşturucudan oruçla kurtuldu 14 Ağustos 2014
VÜCUT FABRİKASINI ÇALIŞTIRAN KİM? 13 Ağustos 2014
KFC’den “Helal Değiliz” Açıklaması 07 Ağustos 2014
Gençliğin ölümle dansı: Bonzai14 Temmuz 2014
Hurma kralından tavsiye 25 Haziran 2014
Coca Cola'da dinsizlik söylemi!16 Haziran 2014
Kolaya Sigara Gibi "Zararlı" Uyarısı09 Haziran 2014
Nargile'nin hiç bilinmeyen yanı ne?08 Mayıs 2014
Kablosuz ağlarla mesafeye dikkat03 Mayıs 2014
Bunları yemeyin! Kanser yapıyor!30 Nisan 2014
Almanya 'sarhoşlukta' zirveye koşuyor24 Nisan 2014
Sakalın bilimsel olarak kanıtlanmış 5 faydası ! 24 Nisan 2014
Aşıyı silah olarak kullanıyorlar 02 Nisan 2014
Kolanın kanser yaptığı kanıtlandı 19 Şubat 2014
Çocuklar bir TLye uyuşturucu buluyor18 Şubat 2014
Uyuşturucu ve Alkol Kullanımında Ürküten Rekor!03 Şubat 2014
Bir Banknotta Kaç Bakteri Var Dersiniz!13 Ocak 2014
AIDS Gençler Arasında Hızla Yayılıyor!28 Kasım 2013
Huzurevleri ile ilgili can yakıcı rekor21 Kasım 2013
Bolivya kadar olamadık07 Kasım 2013
Emzirmenin Anneye 5 Yararı12 Ağustos 2013
Ana Dil Doğumdan Önce Başlıyor11 Ağustos 2013
TÜRKİYE'DE DE YASAKLANSIN 17 Temmuz 2013
Kolayla ilgili şok gerçeği açıkladı! 13 Haziran 2014
Metin 2'ye Suç Duyurusu05 Haziran 2013
Kola içe içe hayatını kaybetti31 Mayıs 2013
Şiddetin Temelinde Alkol ve Uyuşturucu Var29 Mayıs 2013
1 sigaranın bedeli kaç dakika?28 Mayıs 2013
Meşrubat Tüketenler Dikkat!13 Mayıs 2013
Beyaz Ekmek Yiyenleri Bekleyen Tehlike!13 Mayıs 2013
Meşrubat Tüketenler Dikkat!13 Mayıs 2013
Emzirmenin Anneye 5 Yararı11 Mayıs 2013
Sigaranın İçindekiler İlk Kez Açıklandı09 Mayıs 2013
GDO'lu ithalat teşvik ediliyor 09 Mayıs 2013
AB süreci sofraların bereketini kaçırdı 09 Mayıs 2013
Türkiye obezlikten, Somali açlıktan ölüyor03 Mayıs 2013
Türkiye En Çok Bunu Tüketiyor28 Nisan 2013
Kuyruk Yağı "Sağlıklı Yağlar" Listesinde24 Nisan 2013
12-18 yaş arası internet bağımlısı21 Nisan 2013
Jelatin nedir? Üretimi ve Helalliği21 Nisan 2013

En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH