Ana Sayfa > DÜNYA

Bangladeş’te İdamların Perde Arkası
11 Mayıs 2016
Bu haber 992 kez okundu
Bangladeş'te Cemaat-i İslami yöneticilerine verilen idam cezasının altında Hindistan yanlısı hükümetin Cemaat-i İslami'yi itibarsızlaştırma isteği yatıyor.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Bangladeş, son günlerde Cemaat-i İslami lideri Matiur Rahman Nizami’nin idam cezasının onaylanması ile yeniden gündeme geldi. Nizami, Bangladeş’in bağımsızlık mücadelesi sırasında Pakistan yanlısı davranmakla suçlanıyor.

 

14 ağustos 1947’de Pakistan devleti kurulurken, Hindistan’ın doğusunda kalan ve “Doğu Pakistan” adıyla Pakistan’a katılan Bengal bölgesi 11 Ocak 1972’de Pakistan’dan ayrıldı ve Bangladeş Müslüman Halk Cumhuriyeti adıyla bağımsız devlet oldu.
 
Hindistan 14 Ağustos 1947’de bağımsızlığını elde ederken, dinsel faktörler nedeniyle ikiye bölünmüş ve Müslümanların çoğunlukta olduğu bölgelerde Pakistan devleti kurulmuştu. Hindistan’ın doğusunda kalan ve Pakistan’la coğrafi teması olmayan Bengal de Doğu Pakistan olarak Pakistan’a katılmıştı. Doğunun ekonomik ve demografik ağırlığına rağmen Pakistan yönetimi, Batı Pakistan’daki elitlerin elinde bulunuyordu. Bengalce konuşan halk zaman içinde ekonomik ve kültürel konularda merkezi hükümetle anlaşmazlık yaşamaya başladı.
 
Bu dönemde Şeyh Mucib-ür Rahman halkın siyasal sesi olarak ortaya çıktı. Rahman’ın liderliğindeki Avami Partisi giderek güçlendi ve özerklik talep etmeye başladı. Rahman’ın ülkeyi bölmeye çalıştığı gerekçesiyle tutuklanması halkın darbeyle başa gelen Eyüb Han yönetimine duyduğu tepkiyi daha da arttırdı. Tepkiler üzerine Mucib-ur Rahman Şubat 1969’da serbest bırakıldı, 1970’teki parlamento seçimlerinde çoğunluğu kazandı. Ancak meclise girmesi engellendi. Meclisin süresiz kapatılmasıysa bardağı taşıran son damla oldu.
 
Bu gelişme üzerine Mucib-ür Rahman 7 Mart 1971’de tarihi konuşmasını yaparak bağımsızlık hareketini başlattı. Şeyh Rahman, Dakka’da tarihi Ramna Hipodromunda iki milyon Bengalliye hitaben yaptığı konuşmada, “zaman, özgürlüğümüz için mücadele zamanıdır” diyordu.
 
Yaklaşık üç hafta sonra 26 Mart’ta Mucib-ur Rahman Bangladeş adıyla bağımsızlık ilan etti ve halkı Pakistan ordusuna karşı savaşmaya çağırdı. Ama bu açıklamasının ardından tutuklanarak Pakistan’a götürüldü, askeri mahkemede yargılandı. Ardından Pakistan Devlet Başkanı Yahya Han Doğu Pakistan’da kanlı bir askeri operasyon başlattı. Hinduları ve aydınları hedef alan operasyon iç savaşa yol açtı. Çatışmalarda üç milyon kişi hayatını kaybetti. 10 milyon kişiyse Hindistan’a sığındı.
 
Hindistan’ın desteğiyle Bangladeş kuvvetleri Pakistan ordusuna karşı bir gerilla savaşına girişti. Bangladeş Kurtuluş Savaşı 9 ay sürdü ve 16 Aralık 1971’de Bangladeşlilerin zaferiyle sonuçlandı. Yahya Han’ın istifa etmesi üzerine Pakistan Devlet Başkanı olan Zülfikar Ali Butto, 8 Ocak 1972’de Mucib-ur Rahman’ı serbest bıraktı.
 
11 Ocak 1972’de Doğu Pakistan, Bangladeş Halk Cumhuriyeti adıyla bağımsız bir devlet olarak ilan edildi ve Mucib-ur Rahman geçici olarak devlet başkanı oldu.
 
GULAM AZAM’A VERİLEN İDAM CEZASI
 
Bangladeş bağımsızlık yolunda ilerlerken, Cemaat-İ İslami’nin lideri Gulam Azam bu bağımsızlığa, “Durum şimdikinden iyi olmaz, aksine daha da fakirleşiriz” diyerek karşı çıktı. Aradan geçen senelerin ardından Gulam Azam ile birlikte 138 kişi yargılandı ve iç savaşta Pakistan ile işbirliği yapmakla suçlanan Azam idam cezasına çarptırıldı. Ancak yaşının büyük olması sebebiyle cezası müebbet hapis cezasına çevrildi ve cezaevinde vefat etti.
 
Azam, Bangladeş’in bağımsızlık mücadelesi sırasında bağımsızlığa karşı çıkan bir gruba başkanlık ediyordu. Azam bu savaş sırasında Pakistan’la işbirliği yapmakla suçlandı.
 
Bangladeş yönetimi, Pakistanlı askerlerin “işbirlikçileri ile birlikte yaklaşık 3 milyon kişiyi öldürdüğünü, 200 bin kadına tecavüz edildiğini ve milyonlarca kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını” iddia ediyor. Gulam’ın partisiyse suçlamaları sert bir dille reddediyor.
 
Ülke yönetimi 2011 Kasım’ından beri savaş suçu işledikleri gerekçesiyle Cemaat-i İslami Partisi’nin eski ve yeni yöneticilerinden oluşan 138 kişiyi yargılıyor.
 
Hindistan’a yakınlığıyla bilinen Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Vecid’in 2009’daki seçim kampanyası sırasındaki en büyük vaadi savaş suçlularının yargılanacağıydı. Şeyh Hasina Vecid’in seçilmesinin ardından bir yıl içinde dava süreci başlatılmıştı.
 
MAHKEME ÜZERİNDE ŞÜPHELER
 
Economist, mahkemenin hakimi Nizamül Huk’un telefon konuşmalarının deşifrelerini yayınladı. 17 saatlik telefon konuşması ve 230 elektronik postadan oluşan bu yayının ardından, yargıcın kişisel gerekçelerle istifa ettiği açıklandı.
 
Bir video paylaşım sitesine de yüklenen konuşmalarda yargıcın Brüksel’deki uzman hukukçularla davayı tartıştığı duyuluyordu. Yargıcın mahkemeye sunulan gizli belgeleri üçüncü kişilerle paylaşmama kuralını ihlal ettiğini savunan dergi, mahkemenin idam kararlarının meşru olmadığını savundu.
 
Konuyla ilgili açıklama yapmayan Uluslararası Suçlar Mahkemesi ise Economist dergisini telefon görüşmelerini izinsiz dinlemek ve bilgisayarlarını ele geçirmekle suçluyor.
 
GULAM AZAM KİMDİR?
 
90 yaşındaki Azam, 70’ten fazla kitabı bulunan bir siyaset bilimi profesörüydü. Öğrencilik yıllarından bu yana aktif siyasetin içinde yer aldı. Bangladeş’in bağımsızlığına Müslüman dünyasını bir kez daha bölmemek adına karşı çıkan Azam, her fırsatta ülkenin Hindistan etkisine girmesinden duyduğu endişeyi dile getirdi.
 
7 Kasım 1922 doğumlu Profesör Gulam Azam, Dakka Üniversitesi’nde siyaset bilimi alanında eğitim gördü. Öğrencilik hayatı boyunca pek çok öğrenci hareketinin lideriydi. Azam, ülkedeki “Bengal Dili Hareketi” sırasında etkin rol oynadı. Bu nedenle hapse girdi, profesörlük unvanı geri alındı.
 
1957 yılında Doğu Pakistan Cemaat-i İslami Partisi’nin genel sekreteri oldu. 1964 yılında Pakistan Devlet Başkanı Eyüp Han, Cemaat-i İslami Partisi’ni yasakladı ve Azam bir kez daha hapse atıldı. Hapisten çıktıktan sonra Eyüp Han’ın askeri yönetimine karşı tüm siyasi partilerin direnişine öncülük yaptı.
 
Prof. Gulam Azam 1971’de başlayan Bangladeş kurtuluş savaşına destek vermedi. Zira savaşın Doğu Pakistan’ın sorunlarını çözeceğine inanmıyordu ve Müslüman dünyasının bir kez daha bölünmesinin zararlarına dikkati çekiyordu. Komşusu Hindistan’ın desteği ile bağımsızlık kazanmasının Bangladeş’i dolaylı olarak Hindistan kontrolüne sokacağından endişeliydi. Kurtuluş savaşı sırasında da ‘Birleşik Pakistan’ yönündeki kampanyasına devam etti. Pakistan ordusu tarafından Bangladeş halkına uygulanan şiddeteyse sert tepki gösterdi. Saldırıların durması için General Tikka Han da dahil olmak üzere, Pakistan Ordusu’na sürekli çağrıda bulundu.
 
Bağımsızlığın ardından yıllarca sürgün hayatı yaşamak zorunda kalan Azam, 2000 yılına kadar Cemaat-i İslami’nin liderliğini sürdürdü. Azam bu süre zarfında dünya çapında onlarca İslami konferansa katıldı. İslam, siyaset, din ve tarih ile ilgili konular hakkında 70’ten fazla kitap yazdı. Azam’ın kitapları birçok dile çevrildi.
 
Gulam Azam Ekim 2014’te cezaevinde vefat etti.
 
CEMAAT-İ İSLAMİ PARTİSİ
 
Bangladeş’te hükümetin Cemaat-i İslami’ye tepkisi aslında uzun süredir devam ediyor. Pakistan’dakiyle aynı ismi taşıyan partinin bir kolu olan cemaati İslami, ülkenin en büyük İslami partisi konumunda.
 
Parti, ülkenin bağımsızlığını desteklemediği için Bangladeş kurulduktan sonra siyasi olarak yasaklandı. Yasak 1980’lerde kalktı, 2001 yılında iktidara geldi,  son seçimlerdeyse mecliste 20 koltuk kazandı. Ancak ülkeyi bağımsızlığa götüren lider Mucib-ur Rahman’ın kızı Başbakan Şeyh Hasina Vecid’in partiye tepkisi sürüyor. 2009 seçimlerinden bu yana muhaliflere karşı yoğun bir sindirme faaliyeti uygulanıyor.
 
Ülkede faaliyet gösteren insan hakları örgütlerine göre 2009 yılında 40, 2010 yılındaysa 165 kişi siyasi kavgalar nedeniyle hayatını kaybetti.
 
MATİUR RAHMAN NİZAMİ
 
Yargıtay’ın ikinci kez onaylanmasından sonra önümüzdeki günlerde Rahman Nizami’nin idam edileceği tahmin ediliyor.
 
73 yaşındaki Nizami, soykırım, cinayet, işkence ve tecavüz dahil 16 suçtan yargılanmıştı. Bangladeş’ın Pakistan’dan ayrılmak için yürüttüğü dokuz ay süreli savaşta ölenlerin sayısı konusunda farklı tahminler yürütülüyor. Hükümet kaynakları savaşta 3 milyon kadar kişinin öldüğünü belirtirken, kimi kaynaklar rakamın çok yüksek ve doğrulanamaz olduğunu belirtiyor.
 
Kararı veren savaş suçları mahkemesi, Nizami’yi, El-Bedr milislerinin başkomutanlığını yapmakla suçladı.
 
El Bedr kuvvetleri, Pakistan ordusunun Bangladeş’teki bağımsızlık yanlılarını belirleyip öldürmesine destek veren yedek güçlerdi.
 
Bangladeş makamları, bu güçlerin savaş sırasında sürekli işkence ve idam eylemlerine karıştığını ve öğretmenlerin, mühendislerin ve gazetecilerin hedef olduğunu bildiriyor.
 
Nizami, 2001-2006 yılları arasında Bangladeş Milliyetçi Partisi önderliğindeki hükümette bakanlık da yapmıştı..
 
RAKAMLARLA BANGLADEŞ
 
Gulam Azam ve Cemaat-i İslami, Bangladeş’in bağımsızlığını kazanmasının ülkeye yararı olmayacağını savunuyordu. Nitekim öyle de oldu. Bangladeş, bugün dünyanın en yoksul ülkelerinden biri. Üstelik mevcut hükümet Hindistan’a yakınlığıyla eleştiri oklarının hedefinde.
 
Hindistan toprakları arasında kalan Bangladeş’in komşu olduğu diğer ülke Myanmar. Arakan sınırındaki Bangladeş, sık sık buradaki zulümden kaçan Müslümanlara kapılarını açmamakla eleştiriliyor.
 
Bangladeş en kalabalık Müslüman nüfusa sahip ikinci ülke. 165 milyon nüfuslu ülkede 148 milyon 600 bin Müslüman yaşıyor. Bu rakam nüfusun yüzde 90’ına denk geliyor. Nüfusun kalanıysa Hindu ve Budist.
 
Ülke dünyanın nüfus yoğunluğu bakımından da en kalabalık ülkelerinden biri. ülkede kilometrekareye yaklaşık bin kişi düşüyor.
 
Bangladeş’in gayrisafi milli hasılası 105 milyar dolar. Ülke 75 milyon ile dünyanın en kalabalık işgücüne sahip ülkelerinden biri. Ancak nüfusun yarısından fazlası günde bir dolardan daha az kazanıyor.
 
Ülkenin yaklaşık yüzde 57’si okuma yazma bilmiyor. Beş yaşından küçük her 10 çocuktan dördü yetersiz besleniyor.
 
Son yıllarda hizmet ve sağlık sektörleri gelişse de nüfusun beşte üçü halen tarımla uğraşıyor. Özellikle pirinç, çay ve lifli bir bitki olan jut tarımına dayanan ekonomi sık sık yaşanan doğal felaketlerle sekteye uğruyor. 2012 yılında yaşanan kasırgalar ve seller milyonlarca kişiyi olumsuz etkiledi. Felaketler sadece tarım alanlarına zarar vermekle kalmadı, su sistemini ve sulama altyapısını da çökertti.
 
Bağımsızlığını kazandıktan sonra 15 yıl askeri darbelerle yönetilen ülke insan hakları ihlalleriyle de sık sık gündeme geliyor. Ülkenin başındaki isim Bangladeş’in kurucu cumhurbaşkanı olan Mucib-ur Rahman’ın kızı.
 
2009’dan bu yana başbakan olan Şeyh Hasina Vecid’in hükümeti Hindistan’a yakınlığıyla biliniyor.
 
 
dunyabulteni

furkanhaberFacebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer DÜNYA Haberleri

Başlık Tarih
 
Katolik Kardinal: Hz. Muhammed Allah'ın Peygamberidir25 Eylül 2017
Budistler, Arakanlı Müslümanlara yardım götüren gemiye saldırdı25 Eylül 2017
Taylandlı Müslümanları taşıyan feribot battı 13 ölü19 Eylül 2016
Müslümanlara Cami yerine bilardo,Briç gibi oyun salonlarına gidin dayatması!18 Ağustos 2016
Rohingyalı bir genç, birkaç aydır ilaç kullanamadığı hastalığı nedeni öldü16 Ağustos 2016
Rohngyalı Müslümanlara Ekim ayının 8’ine kadar sokağa çıkma yasağı16 Ağustos 2016
ABD’de Cami Çıkışında Öldürülen İmam Olayında Gelişme16 Ağustos 2016
Myanmar'da 30 çocuk bilinmeyen bir hastalık yüzünden öldü15 Ağustos 2016
Avrupa’nın Hedefi Yasal İslamofobi11 Ağustos 2016
Bangladeş'te bir idam kararı daha11 Ağustos 2016
Avustralya'nın sığınmacı merkezinde kadın ve çocuklara taciz!11 Ağustos 2016
Google: Filistin, Google Maps’te hiçbir zaman yer almadı11 Ağustos 2016
Almanya'da burka ve çarşaf yasağı geliyor11 Ağustos 2016
Google İsrail İşgaline Destek Veriyor09 Ağustos 2016
Polonya'da İslâm ve Göçmen Düşmanlığı Devam Ediyor!09 Ağustos 2016
İşgalci Çin’in Uygurlara Uyguladığı İşkenceye Dünya Sessiz!09 Ağustos 2016
Çin'in Uygurlara yeni uygulaması Hitler'in icraatlarına benziyor!08 Ağustos 2016
Arakan'da Cami ve diğer dini yapıların kurucularına dava açılıyor!08 Ağustos 2016
Uygur görürsen ihbar et,para ödülünü al!08 Ağustos 2016
Çin Doğu Türkistan Müslümanlarına yönelik zulmüne devam ediyor05 Ağustos 2016
ABD'de Müslümanlara zulüm sürüyor! Peçesini açmadığı için kovuldu05 Ağustos 2016
Onlarca eli satırlı genç Budist, yaşlı Müslümana saldırdı05 Ağustos 2016
Myanmar'da camii inşa edenlere dava açılacak05 Ağustos 2016
İsrail’in Hedefi Kudüs’ten Filistinlileri Çıkarmak04 Ağustos 2016
Myanmar polisinden Arakanlılara keyfi uygulama04 Ağustos 2016
Müslüman sığınmacı kabul etmemeliyiz04 Ağustos 2016
Myanmar'da Pakistanlı vaizlere sınır dışı kararı03 Ağustos 2016
Arakanlı Müslümanlar'ın göz yaşartan İslami eğitimi02 Ağustos 2016
Myanmar'da Pakistanlı vaizlere sınır dışı kararı02 Ağustos 2016
Almanya'da sığınmacı kadınlara taciz iddiası29 Temmuz 2016
Arakan'da yaşanan insanlık dramı bitmek bilmiyor.26 Temmuz 2016
YPG'nin bilerek sivil katliam girişimini Uluslararası Koalisyon Kabul Etti26 Temmuz 2016
Myanmar’daki Budistler, Rohingyalı müslüman azınlığın tanınmasını protesto etti14 Temmuz 2016
Avrupa'nın göbeğinde Müslüman sığınmacılara karşı milis güç kuruldu!14 Temmuz 2016
Nijerya İslami Hareketi: Şiilik'ten önce Müslüman, Müslümanlık'tan önce insanız!13 Temmuz 2016
IŞİD’i Tony Blair ve George Bush Kurdu 11 Temmuz 2016
UNRWA, Ban Ki-mun'un ziyareti sırasında Filistin haritasının üzerini kapattı30 Haziran 2016
İngiltere'de ırkçı saldırılarda artış29 Haziran 2016
Yüzme dersine katılmayan Müslümanlara vatandaşlık verilmedi29 Haziran 2016
Tayland'da İmama Suikast28 Haziran 2016
UNICEF: 69 Milyon Çocuk Ölümün Eşiğinde28 Haziran 2016
İsveç'te Müslümanlara ait okul kundaklandı27 Haziran 2016
Uygur Müslüman Hapishanede Çin İşkencesi İle Katledildi24 Haziran 2016
18 bin Putperest Müslüman Oldu24 Haziran 2016
Arakan'da Müslüman mahallelerinde budist ablukası24 Haziran 2016
15 Doğu Türkistanlı Müslüman Tutuklandı23 Haziran 2016
UHİM Bildirisi: Eşcinsel lobilerinin hedefi aile ! Bu bir sapkınlık !22 Haziran 2016
Çin 15 Müslüman Uygur'u 7-18 yıl arasında hapse mahkum etti22 Haziran 2016
Rohingyalı örgütler, yeni soykırımlara karşı uyardı!22 Haziran 2016
90 yaşındaki Alim'e 20 yıl hapis cezası verildi22 Haziran 2016
Çin, insanların organlarını satarak insanlık suçu işliyor!22 Haziran 2016
Kanada’da Camiye Domuz Kafası Fırlattılar21 Haziran 2016
Myanmar Yönetimi 'İnsanlık Suçu' İşlemekten Yargılanacak!21 Haziran 2016
ABD Hükümetinden İslamofobiye 205 Milyon Dolar21 Haziran 2016
Namaz Yasağına Karşı Çıkanları İşten Kovdular!20 Haziran 2016
İslam düşmanı Trump yine Müslümanları hedef aldı20 Haziran 2016
Müslüman mahalleler Budistlere peşkeş çekiliyor20 Haziran 2016
Bulgaristan'da peçe yasaklandı20 Haziran 2016
Arakan'da bir aile, açlıktan dolayı hayatını kaybetti19 Haziran 2016
İsveç'te cami cemaatine taşlarla saldırdılar16 Haziran 2016
Danimarka’lı Domuzlar, Namazı Yasakladı16 Haziran 2016
Doğu Türkistanlı Çocuk Kuran-ı Kerim Okuduğu İçin Tutuklandı16 Haziran 2016
1 Hindunun Ölümünü Bahane Eden Bangladeş Diktası 8 Bin 200 Müslümanı Gözaltına Aldı!14 Haziran 2016
Netanyahu'ya seçimlerde 80 milyon dolar yatıran Suud, Clinton'ın da seçim sponsoru14 Haziran 2016
Almanya’da Mültecilere Ateş Açıldı14 Haziran 2016
İşgalci Çin'den Din Adamlarına Zulum14 Haziran 2016
Tacikistan'da Teravih Namazı İçin Evlerde 10 Kişilik Cemaat İzni!13 Haziran 2016
Trump Orlando saldırısını kullandı13 Haziran 2016
Myanmar Polisi Câmî Baskınları Düzenledi!13 Haziran 2016
Müslüman kız o ülkenin en iyi beyni seçildi! 10 Haziran 2016
17 kişi Oruç tuttukları için tutuklandı10 Haziran 2016
Tayland’daki 29 Mülteci Uygur Bilinmeyen Bir Yere Götürüldü10 Haziran 2016
Müslümanların seyahat iznine Dna Testi zorunluluğu!10 Haziran 2016
Müslümanlara Oruç Tutmayacaklarına Dair İmza ve Çocuklarınızı İslamdan Uzak Tutacaksınız tehditi10 Haziran 2016
Macar Boksörler Müslüman Oldu08 Haziran 2016
Doğu Türkistan'da oruç yine yasak08 Haziran 2016
Ruanda'da İslam En Hızlı Yayılan Din06 Haziran 2016
Arakan'da Müslümanlara yönelik toplu tutuklamalar başladı06 Haziran 2016
ABD-Rusya Rakka’ya Bedel Ödetiyor06 Haziran 2016
Dini içerikli döküman dinlediği için katledildi!04 Haziran 2016
Yahudi Askeri Filistinli Genci Katletti [VİDEO]04 Haziran 2016
TAYLAND KRALLIĞI : TUTUKLU MÜLTECİ UYGURLARI HER AN ÇİN’E TESLİM EDEBİLİRİZ04 Haziran 2016
Myanmar'da müslümanlara keyfi cezalar kesiliyor04 Haziran 2016
MEKTUP-Tutuklu Uygur Kardeşlerimizin feryadına lütfen kulak verin!02 Haziran 2016
Macaristan sığınmacıların kabusu oldu31 Mayıs 2016
İskandinav Ülkelerinde Oruç 22 Saati Bulacak30 Mayıs 2016
Çin'den Uygur çocuk mahkumlara saldırı: 10 Ölü30 Mayıs 2016
Afrika’da 8,5 Milyon İnsan Açlıkla Savaşıyor27 Mayıs 2016
Arakan'da sindirme politikası; Müslümanları Akyab'tan çıkarmak istiyorlar27 Mayıs 2016
Atatürk’ü Eleştiren Hoca Öldürüldü25 Mayıs 2016
Budist Çeteler İki Müslümanı Daha Katletti!25 Mayıs 2016
Myanmar'da Budistler Müslümanlara Karşı Yürüdü25 Mayıs 2016
Ümmetin sağır ve dilsiz olduğu yer Doğu Türkistan!25 Mayıs 2016
SİSİ'NİN FETVACISI VATİKAN'DA24 Mayıs 2016
Vahşi Batıda Müslüman Kadına Dayak ve Taciz24 Mayıs 2016
Çin, 10 Bin Doğu Türkistanlı Müslümanı Cami Önünde Zorla Dans Ettirdi24 Mayıs 2016
Myanmar'da Budistler Müslüman alimi katletti20 Mayıs 2016
Avustralya'da cami yakıldı20 Mayıs 2016
Keşmirlilerin ölüm kalım mücadelesi20 Mayıs 2016
Nijerya’nın 'İngiliz anahtarı': Boko Haram20 Mayıs 2016
Mülteciler Din Değiştirmeye Zorlanıyor20 Mayıs 2016
PKK'liler Belçika'da Müslüman bir Kürd'ü şehid etti18 Mayıs 2016
Bangladeş'teki Arakanlı Mülteciler: Biz de İnsanız18 Mayıs 2016
Müslümanlara Zulüm Sürüyor18 Mayıs 2016
Çocuk Mültecileri Kurtarın' Çağrısı17 Mayıs 2016
Rus Ordusu Kırım’da Camiye Baskın Yaptı16 Mayıs 2016
Papa Ve Bektaşi Kardeşliği13 Mayıs 2016
Budistler Mynmar himayesindeki Arakan'ı yok etmeyi planlıyorlar13 Mayıs 2016
Avrupa'ya göçen Müslüman mülteciler Hristiyanlaştırılıyor12 Mayıs 2016
Çin kendi vatandaşlarına Kur'an-ı Kerimi yasakladı12 Mayıs 2016
Arakan'lı Müslümanlar: Hayvan muamelesi görüyoruz!12 Mayıs 2016
Cemaati İslami lideri Rahman Nizami idam edildi11 Mayıs 2016
Başörtülülere Avrupa’da yeni engel11 Mayıs 2016
Putin Silahlarını Suriyeli Müslümanlar Üzerinde Denedi11 Mayıs 2016
Rusya Müslümanları Tutuklamaya Devam Ediyor11 Mayıs 2016
PANAMA BELGELERİ; KRAL SELMAN NETENYAHU’YA 80 MİLYON DOLAR VERDİ10 Mayıs 2016
Uydurma hadisle çocuklara cami yasaklandı10 Mayıs 2016
Özbekistan'da İslam'a karşı İslam Kerimov!10 Mayıs 2016
Cemaat-i İslami Lideri Nizami'nin vasiyeti09 Mayıs 2016
Londra'nın İlk “Müslüman” Başkanından Siyonistlere Destek09 Mayıs 2016
Arakanlıların çilesi bitmiyor! 09 Mayıs 2016
Cemaat-i İslami liderinin idamı onaylandı 06 Mayıs 2016
UHİM'in "Avrupa'nın Suriyeli Mültecilerle İmtihanı" çalışması 06 Mayıs 2016
Myanmar'da budist yönetim keyfi olarak camileri kapattı03 Mayıs 2016
Kayıp Mülteci Çocukları Fuhuş Mafyası Kaçırdı02 Mayıs 2016
Myanmar askerleri kaçırdıkları sivilleri isyancılara karşı çatışmalarda kullanıyor02 Mayıs 2016
Almanya'da İslam düşmanlığı artıyor; camiler tehdit altında02 Mayıs 2016
Rus istihbaratı mescidi havaya uçurdu02 Mayıs 2016
"Nüfusun yaklaşık yüzde 40'ının insani yardıma ihtiyacı var" 28 Nisan 2016
Sinagog camiye dönüştürülecek28 Nisan 2016
Müslüman Katili Vahşi Budistler27 Nisan 2016
Sudan'daki Geleneksel Hafızlık Okulları: Halaviler27 Nisan 2016
İşitme engellilere Kur’an-ı Kerim kursu! 26 Nisan 2016
Ordu güçlerinden Myanmar müslümanlarına uygulanan zorluklar tırmanışta26 Nisan 2016
Afrika'da ki davet çalışmasında 104 kşi Müslüman oldu25 Nisan 2016
Avusturya’da en çok saldırı Müslüman kadınlara22 Nisan 2016
Ruslar Kırım'da camilere dinleme cihazı koydu21 Nisan 2016
Fransa'da Başörtüsü Yasaklansın Diyen Bakana, Başörtülü Protesto21 Nisan 2016
7 Yaşındaki İngiltereli Kız Kur’an Hafızı Oldu20 Nisan 2016
Myanmar’da Kuran’a Saldırdılar20 Nisan 2016
Müslümanlarıın mescid ve okullarına karşı rastgele baskınlar!19 Nisan 2016
İnşAllah diyen genc sorguya alındı19 Nisan 2016
400’den Fazla Göçmen Akdeniz’de Boğuldu19 Nisan 2016
İçki ikramını red eden İmam'a 3 yıl hapis!18 Nisan 2016
Suriyeli çocuğu Papa'nın ayağına kapandıranlar nasıl hesap verecek!18 Nisan 2016
Arakan’da Müslüman Olmak18 Nisan 2016
"Yasaklanmalı..." 14 Nisan 2016
Arakan’daki Kardeşlerimizden Mektup Var14 Nisan 2016
Almanya'da 5 bin 835 sığınmacı çocuk kayıp12 Nisan 2016
ABD'den vahşi katliam12 Nisan 2016
İnsan Hakları: İsrail polisi Filistinli çocukları taciz etti12 Nisan 2016
Özbekistan'da cuma namazı saati Cami'ye kilit11 Nisan 2016
Etiyopyalı Müslümanlar açlıktan ölmeye başladı 11 Nisan 2016
İsveç'te Müslümanlara ait okul kundaklandı11 Nisan 2016
Hz. Muhammed'e hakaret eden yazar Hind El Kaidesi'nce öldürüldü11 Nisan 2016
Arakanlı Mültecilerin Hakları Sürekli İhlal Ediliyor08 Nisan 2016
Midilli'deki göçmen kampında intihar girişimi07 Nisan 2016
ABD'deki en dindar grup; Müslümanlar..06 Nisan 2016
Myanmar Din İşleri Bakanı Aung Ko: 'Müslümanlar yarı vatandaştır'06 Nisan 2016
ABD'de ikinci rezalet! 05 Nisan 2016
Kadirov Suriye’ye gidiyor04 Nisan 2016
İşgalci Çin , Doğu Türkistanlı 4 Gence 20 Yıl Hapis Cezası Verdi04 Nisan 2016
Tayland'dan Müslümanları ikna kampları04 Nisan 2016
Aliyev: Büyük bir zafer kazandık!04 Nisan 2016
Fransa kampı yıktı: 130 mülteci çocuk kayıp04 Nisan 2016
Fransız Bakan , Müslüman Kadınları Amerika'da Köleliği Destekleyen Siyahilere Benzetti01 Nisan 2016
Lahey, Boşnakların katilini akladı31 Mart 2016
İsrail ordusunda 15 asker intihar etti31 Mart 2016
Arakan'da Engelli insanlara bile işkence yapılıyor...31 Mart 2016
Mihraç Ural gizlice gömüldü31 Mart 2016
Çin, 41 Uygur'u gözaltına aldı30 Mart 2016
Arakan'da sonunda beklenen mutlu haber30 Mart 2016
Bangladeş'te İslam resmi din olarak kalacak29 Mart 2016
Komünistin Cenaze Törenine Katılmayan 41 Türkistanlı Gözaltına Alındı29 Mart 2016
Rusya’da Müslüman Kadınlar Tutuklanıyor29 Mart 2016
Yunanistan'dan sığınmacı küstahlığı 28 Mart 2016
Çin Cami imamı ve Müezzini tutukladı27 Mart 2016
Azerbaycan, Ermeni askeri araçlarını imha etti27 Mart 2016
'Kuzey Kore askerleri Esad için savaşıyor' iddiası27 Mart 2016
Tacikistan şimdi de din görevlilerini gözaltına alıyor27 Mart 2016
Af Örgütü'nden Özbekistan'a işkence suçlaması27 Mart 2016
İspanya'da camiye saldırı25 Mart 2016
Myanmar ordusu Müslümanlar üzerine saldırılarını sürdürüyor25 Mart 2016
Çin Cami imamı ve Müezzini tutukladı25 Mart 2016
‘Müslümanların Sayısı Hristiyanlarınkini Aşacak’24 Mart 2016
Af Örgütü'nden Özbek Hapishanelerinde İşkence Raporu24 Mart 2016
Belçika’nın medeniyet götürdüğü Kongo!24 Mart 2016
Danimarka'da Müslümanları vatandaşlıktan çıkartacak yeni adım24 Mart 2016
Müslümanlara yine yüklendi24 Mart 2016
Ayrı dünyaların mültecileri24 Mart 2016
Çin , 41 Doğu Türkistanlı Genci ”Radikal Dinci” Suçlaması İle Tutuklad23 Mart 2016
Arakan'da son durum!23 Mart 2016
Fransa'nın Başkenti Paris'te Siyer Sınavı düzenlendi21 Mart 2016
Budist doktorlar, Arakanlı annelerin karnındaki çocukları öldürüyor21 Mart 2016
İspanya'dan Müslümanlara bir ilk 18 Mart 2016
Sığınmacılara 'broşürle' insanlık dışı tuzak17 Mart 2016
Müslümanlar ve Yahudilerden sünnet yasağı planına sert tepki17 Mart 2016
Nijerya’da Camiiye İntihar Saldırısı17 Mart 2016
REUTERS : Çin'in terör algısında Uygurlar Potansiyel Terörist16 Mart 2016
Arakan'daki Müslümanlara yönelik yapılan mali şantajlar arttı16 Mart 2016
Doğu Türkistanlı Müslümanları İhbar Edene Çin’den 20 Bin Dolar Ödül16 Mart 2016
Çin'de 'Helal ürün'lerin cazibesi16 Mart 2016
PSV'lilerden Suriyeli kadınlara insanlık dışı muamele16 Mart 2016
Çamur deryasında doğan mülteci bebeğin fotoğrafı dünyayı sarstı14 Mart 2016
Almanya'da camiye ırkçı saldırı14 Mart 2016
Myanmar zulüm haberlerini sızdıran aktivistler tutukladı14 Mart 2016
"Uzayda Allah'ın kudretini gördüm" 10 Mart 2016
Cuma Namazı kılanlara 7 Yıl Hapis Cezası verildi10 Mart 2016
Müslüman kadınları uçaktan indirildiler! 10 Mart 2016
Arakanlı Müslümanlar evlerini izin onarır sa ceza yiyorlar!10 Mart 2016
IŞİD'in 'Savaş Bakanı'nın öldürüldüğü iddia edildi09 Mart 2016
Sırbistan ve Slovenya mültecilerden vize talep edecek09 Mart 2016
Balkanların kapısı mültecilere kapandı09 Mart 2016
Bangladeş Cemaat-i islami liderine idam09 Mart 2016
IŞİD, Nazi yöntemleriyle Hitler gençliği yetiştirmeye çalışıyor08 Mart 2016
Fransa'daki kamp skandalında yeni boyut08 Mart 2016
Budist yerleşimciler, Arakanlıların mülklerine saldırdı07 Mart 2016
Müslüman Fransız Aktivist, Arakan'a yardımla suçlanıyor!07 Mart 2016
IŞİD, Nazi yöntemleriyle Hitler gençliği yetiştirmeye çalışıyor07 Mart 2016
Fransa'daki kampta sığınmacı çocuklara tecavüz edilmiş07 Mart 2016
İtalya'da 120 rahip çocuk tacizinden mahkum edildi07 Mart 2016
Türkiye bombalanmalı ve işgal edilmeli (Video)06 Mart 2016
ABD'nin Hizbullah'a desteği görüntülendi (Video)06 Mart 2016
Zigetvar minaresi mini kriz çıkardı04 Mart 2016
İspanya’da 20 bin IŞİD ve el Nusra üniforması ele geçirildi04 Mart 2016
Aylan bebek davasında sanıklara 4 yıl 2’şer ay hapis04 Mart 2016
New York Times için İslam, kanserden daha kötü03 Mart 2016
Budist çeteler Arakanlıların yemeğine zehir kattı03 Mart 2016
İsrail Ordu Sözcüsü'nün odasında Esed ve Lübnan bayrağı!02 Mart 2016
Pakistan'da idam edilen Mümtaz Kadri'nin cenazesine 100 bin kişi katıldı02 Mart 2016
ABD’de 3 Müslüman genç öldürüldü01 Mart 2016
Radikal Budistler, Arakanlı bir adamı arabayla çiğnedi.01 Mart 2016
Soros’tan Destek Alan Dernek ve Vakıfların Listesi01 Mart 2016
Almanya'da üç ayda 24 camiye ırkçı saldırı26 Şubat 2016
ABD İhvan’ı Terörist Olarak Görmeye Hazırlanıyor26 Şubat 2016
ABD, İhvan'ı 'terör örgütü' olarak tanımlayan tasarıyı kabul etti25 Şubat 2016
Halk otobüsünde Kur'an okuyana terörist muamelesi!24 Şubat 2016
İbadet engel tanımaz! 23 Şubat 2016
Arjantin metrolarında İslami motifler! 23 Şubat 2016
Budist mahkumları serbest! Arakan halkı tutuklu22 Şubat 2016
İran: Rusya ile Birlikte Yemen’e Gireceğiz!22 Şubat 2016
İngiltere’de Bangladeşli İmam dövülerek öldürüldü22 Şubat 2016
Suriye'de direnişçiler 37 YPG militanını öldürdü22 Şubat 2016
Myanmar Yönetimi Câmî Yıktı!22 Şubat 2016
Rusya yanlışlıkla YPG’yi vurdu22 Şubat 2016
Budist mahkumları serbest! Arakan halkı tutuklu22 Şubat 2016
Doğu Türkistanlı Müslümanların çilesi sürüyor22 Şubat 2016
Myanmar Yönetimi Câmî Yıktı!22 Şubat 2016
Almanya'da mültecilere çirkin protesto20 Şubat 2016
Esed'in Danışmanı: YPG'ye Suriye Ordusunun Bir Birliği Gibi Bakıyoruz20 Şubat 2016

En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH