Ana Sayfa > BAYBURT'TAN HABERLER

163 Köye Çöp Konteynırı Dağıtılacak
03 Nisan 2013
Bu haber 1769 kez okundu
Bayburt İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan köylerdeki evsel atıkların toplanması ile ilgili projenin son bölümünde yaptırılan 450 çöp konteynırının köylere dağıtımı için tören yapıldı.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%


Bayburt İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan köylerdeki evsel atıkların toplanması ile ilgili projenin son bölümünde yaptırılan 450 çöp konteynırının köylere dağıtımı için tören yapıldı.

Törene; Bayburt Valisi Hasan İpek, Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek, Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, Garnizon Komutanı Topçu Kurmay Albay Zeki Karataş, Demirözü Kaymakamı Haktan Gökçekuyu, İl Genel Meclis Başkanı Raci Bayrak, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ziyeddin Babacan, AK Parti İl Başkanı Yusuf Elçi, İl Emniyet Müdürü Celal Aydoğan, İl Genel Meclis Üyeleri, İl Özel İdare Şube Müdürleri ve konteynır dağıtılacak 104 köy muhtarı katıldı.

Proje hakkında bilgi veren Bayburt İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziyeddin Babacan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 03.04.2007 gün ve 26482 sayılı resmi gazetede yayımlanarak “Çevre gelirlerinin takip ve tahsili ile tahsilât karşılığı öngörülen ödeneğin kullanımı kapsamında” evsel atıkların ber tarafı ve çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla, İl Özel İdaresi’ne hibe edilen iki adet çöp kamyonu ve gönderilen 187 bin 500 TL.  Nakdi yardım ile 450 adet çöp konteynırı alındığını söyledi.

Babacan konteynırların gövde ve kapakları 2 mm olduğunu kaydederek “Sıcak daldırma Galvanizli sacdan imal edilmiş, çöp kamyonları tarafından rahatlıkla alınarak atıkların boşaltılabilmesi için 4 mm’lik kulaklıklara sahip 800 lt. kapasiteli, gövdesi cürufsuz ve mukavameti güçlü gazaltı kaynağıyla kaynatılmış su sızdırmaz özellikli 240 adet çöp konteyneri 104 köyümüze nüfusları ile orantılı olarak dağıtılacaktır. Evsel atıkların toplanması 1073 km’lik yol güzergâhı ile 10 gruba ayrılarak kurumumuz elamanlarınca yapılacaktır. Çöp toplama işlemi iki adet çöp toplama aracı ile sağlanacaktır. Evsel atıkların toplanması daha temiz bir çevrenin oluşmasında etken rol oynayacaktır. “dedi.

Bayburt İl Genel Meclisi Başkanı Raci Bayrak ise Bayburt İl Özel İdaresi olarak köylere yapılan hizmetlerin en hijyenik ve en güzellerinden bir tanesini gerçekleştirmekle mutlu olduklarını kaydederek, ” Biz bir ideal ile gelmiştik. Kentte ne varsa köylerimizde de o olacak demiştik. Bu bizim hayalimizin son aşamasından bir tanesidir. “dedi.

Köylerden Kentsel Uygulamalar Projesi ile Bayburt İl Genel Meclisi olarak da geçtiğimiz günlerde ödül aldıklarını belirten Bayrak, ” 2. Yıl Bayburt İl Özel İdaresi ödül alan nadir illerden bir tanesi. Biz kıt kanaat bütçemizle çöplerimizi bile artık topluyoruz. Artık kentte ne varsa köyde de o olacak. “diye konuştu.

Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek, “2013 yılında olması gereken bir ihtiyacı biz Bayburt’a gerçekleştiriyoruz. Bu proje ile İl Özel İdaresi olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ilk ödenek alan il Bayburt’tur. İnsanın yaşadığı yerde bu çevre temizliğinin olması gerektiğini düşünüyorum.”dedi.

Projenin 3 yıl önce başladığını anımsatan Milletvekili Özbek, ” Projeler üretildikçe bu projelerin Ankara’da karşılık bulduğunu görüyoruz. Ama proje üretmeden Bayburt’umuza ve farklı yerlere bir şey gitmeyeceği düşüncesi içerisinde olmamız gerektiğini düşünüyorum. Aslında bu temel bir ihtiyaçtır, olması gerekiyor. 2013 yılında olması gereken bir ihtiyacı biz Bayburt’a gerçekleştiriyoruz. Bu proje ile İl Özel İdaresi olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ilk ödenek alan il Bayburt’tur. İnşallah 163 köye de ulaşır. Çöp konteynırı gitmeyen köylerine endişe içerisine girmemesi gerektiğini ifade eden Milletvekili Özbek, bu köylere de en kısa zamanda konteynırların ulaşacağını bu konuda kendisinin de elinden gelen desteği yapacağını kaydetti.

Bayburt Valisi Hasan İpek ise şunları kaydetti: Türkiye’de köylerdeki evsel atıkların 30, 40, 50 yıl önce yapılması gerektiğini kaydeden Vali İpek, ” Bunlar yapılamadı ama hiç bir şey için geç kalmış değiliz. Bayburt olarak da bu anlamda bir öncülüğü Türkiye’de üstlendik. Bizler köylerinde şehirde olan her şeyin olacağı bir il olmakla kısa zamanda övüneceğiz inşallah.  Şu anda her şeyimiz dört dörtlük değil, ama bunun birçok aşamasını gerçekleştirdik. İşte bir aşamasında köylerdeki temizlik hizmetlerinin yapılması için köy camilerimizde ve köyümüzde birer tane muhtarlarımızın ve imamlarımızın emrine eleman verdik. Onlar köyün içini temizliyorlar işte bu çöp konteynırlarıyla da inşallah evsel atıkları köylerden toplayacağız.”dedi.

Daha önce yapılan çalışmalarda tüm köylerin kanalizasyon çalışmalarının yapıldığını belirten Vali İpek,  ” Daha önce içme suyu problemleri çözülmüş. Köylerimizin yolları asfalt yapılmış.  Son 3 köyünde asfaltını da geçen yıl açmıştık. Bayburt’ta şu anda şunu söyleyebiliriz. Yolu asfalt olmayan köyümüz kalmadı. Kalan köyler zaten asfaltı yapılması mümkün olmayan köyler.  Bunun dışında içme suyu olmayan köylerimiz kalmadı, kanalizasyon olmayan köylerimiz kalmadı. İnşallah çok büyük bir projeyle köylerdeki tarlaların sulamasıyla ilgili çalışmaları da devam ettiriyoruz. Bunların en büyük örneği Demirözü barajı hemen hemen ilimizdeki tarım arazisinin %50’sini sulayabilecek kapasitede bir baraj.  Sağ olsun Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da düzenlediği bir törenle de açılışını yaptık. “diye konuştu.

Köylerde artı köy içi düzenlemelerin yapıldığını kaydeden Vali İpek, “Köylerimizde bundan sonra artık köy içi düzenlemeleri yapıyoruz bu sene daha da gelişmiş olarak yapacağız. Kanalizasyonla ilgili zaman içerisinde problemi olmuş birkaç köyümüz var. Onları da bu sene yapmayı planlıyoruz. Bu çerçevede önümüzdeki yıldan sonra artık köylerde doğalgaz isterlerse hiç şaşırmayacağız. İnşallah o günlerde gelecek kaloriferiyle doğalgazıyla iyi bir Bayburt’ta yaşayan insanlar mutlu yaşayacak. İyi yaşayacak, onun çabası içerisindeyiz. Çünkü Sayın Başbakanımızın talimatları şu; şehirde ne varsa köylerde de onları yapacaksınız, insanlarımızın hiçbir tanesi mağdur kalmayacak.  Bir de bunu yerine getirmeye çalışacağız. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar kalple ilgili bir rahatsızlık geçirdi şu anda iyi. Kendisine geçmiş olsun diyoruz. Gerçekten muhtarlarımızın vatandaşlarımızın duası da mutlaka çabucak iyileşmesinde etkili oldu. Kendisine ve Bakan Yardımcısı Muhammet Balta’ya çok teşekkür ediyoruz. Tabi bunların asıl Ankara’dan gelmesinde bize çok büyük desteği olan Bayburt Milletvekilimiz Bünyamin Özbek’e de teşekkür ediyoruz.”şeklinde konuştu.

Yoğun Meclis çalışmaları arasında bazen bakanlıklara beraber giderek Bayburt’a gelecek hizmetlerin sıkı takibini yaptıklarını belirten Vali İpek,  “Türkiye’de de bu anlamda bir temizlik için ilk ödenek Bayburt’a geldi. Biz de bunu en iyi şekilde kullanarak devamını da isteme yüzümüz olsun diyoruz ve biz onun çalışmasını yaptık inşallah devamını da bekliyoruz. Ben Sayın Bünyamin Özbek’e de teşekkür ediyorum. Bu arada İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve çalışanlarına da çok teşekkür ediyorum. Çünkü projeyi hazırlamak ve gerçekleştirmek de çok kolay değil. Yani konuşmak biz konuşuyoruz kolay da iş yapmak o kadar kolay değil. Hepsinin eline sağlık diyorum. Muhtarlarımıza da hayırlı uğurlu olmasını diliyorum bu konteynırların ve iyi kullanacaklarından eminim. Mutlaka problem ve ihtiyaçlar olacaktır bunlar da zaman içerisinde projenin ikinci üçüncü aşamalarında tamamlanacaktır.”dedi.

Daha sonra en yaşlı köy muhtarı olan Devetaşı köyü muhtarı Süleyman Ölmez’e çöp konteynırı tesliminin yapılması ile program sona erdi.

 

 FATİH MEHMED ÖZCAN


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer BAYBURT'TAN HABERLER Haberleri

Başlık Tarih
 
DARBEYE EN BÜYÜK TEPKİ BAYBURT'TAN19 Temmuz 2016
Bayburt'ta "Mavi Marmara'nın Özgür Kudüs Yürüyüşü" Konferansı10 Mart 2016
Bayburt Aydıntepe İlçesinden de Yardım Tırı Kalktı.12 Şubat 2016
Bayburt Gökçedere beldesinden Türkmenlere Yardım05 Şubat 2016
Bayburtlu pilot ile tanıştı İslamiyeti seçti04 Şubat 2016
Bayburt'un Un Yardımı Kardeşlerimize Ulaştı.. (FOTO)08 Ocak 2016
Aysever Cuma namazı düzenlemesini hazmedemedi06 Ocak 2016
Bayburt’tan Türkmen Dağına Un Kampanyası07 Aralık 2015
Bayburt, Uygur Türkleri için yürüdü06 Temmuz 2015
Bayburttan Mursi’nin İdam Kararına Tepki18 Mayıs 2015
Bayburt’tan Suriyede’ki Türkmenlere Bir Tır Yardım Malzemesi09 Nisan 2015
BAYBURT MESCİDİ AKSA'YA SAHİP ÇIKTI! (FOTO HABER)14 Kasım 2014
BAYBURT'TA MESCİDİ AKSA İÇİN BASIN AÇIKLAMASI14 Kasım 2014
Bayburt'ta Gazze İçin "Ümmet Yürüyüşü" Yapıldı13 Ağustos 2014
Bölgeler arası Ezan yarışmasında Bayburt Anadolu İmam Hatip Lisesi ikinci oldu.25 Haziran 2014
KONFERANSTA DAĞITILAN SAPIK MEALLERE DİKKAT!22 Haziran 2014
Bayburt'taki çirkin konferansa duyarsız kalanları KINIYORUZ!21 Haziran 2014
BAYBURT ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ KADIN KOLLARINA TEŞEKKÜRLER21 Haziran 2014
HİCRETDER, MİHİRCİLERİN EMELLERİNE ULAŞMASINA ENGEL OLDU.21 Haziran 2014
Sahte Resulun adamı Abdulcebbar BORAN Bayburt’ta idi.21 Haziran 2014
Bayburt'ta Kur'an-ı Kerim Yüzüne Okuma Bölge Yarışması (FOTO)22 Nisan 2014
Bayburt Kaleardı 75. Yıl İlk/Ortaokulunda İyilikte Yarışan Sınıflar Projesi tanıtıldı.04 Nisan 2014
Bayburt'a Mevsimin İlk Kar'ı Yağdı.04 Ekim 2013
Onbeşi Geleneği Devam Ediyor 02 Ağustos 2013
Mısırda katledilen Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı.29 Temmuz 2013
Ulu Bahçe Projesi Tamamlandı28 Haziran 2013
Bayburt, Gezi parkı eylemlerine katılmayan 2 ilden biri24 Haziran 2013
TSK'dan Umut Kesince Gençleri Kullanıyorlar24 Haziran 2013
Ulu Bahçe Çalışmaları Başladı17 Haziran 2013
BAYBURT KÖY YOLLARINDA YAMA VE İKİNCİ KAT ASFALTLAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR.14 Haziran 2013
Bayburt’tan ses çıktı da haberimiz mi yok?10 Haziran 2013
Yeni Aydınlatma Direkleri Yerlerine Dikiliyor01 Haziran 2013
Ayasofya cami olarak açılsın” 02 Mayıs 2013
DEĞERLER EĞİTİMİ O’NUNLA DAHA DEĞER KAZANDI25 Nisan 2013
Afganlı Ailelere Ziyaret19 Nisan 2013
AFGAN KARDEŞİMLE HARÇLIĞIMI PAYLAŞIYORUM19 Nisan 2013
´Güzel Ezan Okuma´ Yarışmasında Bölge Birincisi Olduk18 Nisan 2013
Bayburt Fen Lisesi Öğrencilerine Kuran-ı Kerim Dağıtıldı.17 Nisan 2013
Şingâh Mahallesinde Bilgilendirme toplantısı15 Nisan 2013
Koçbayır köyündeki yangınzedelere yardım12 Nisan 2013
AĞAÇ DİKİMİ YAPILDI.10 Nisan 2013
Bayburt'ta fırtına etkili oldu.09 Nisan 2013
İmam Hatip Öğrencilerinden İlahiyat Fakültesine Ziyaret09 Nisan 2013
Bayburt Belediyesinden okullara mescit malzemesi08 Nisan 2013
MİNİK YÜREKLERDEN KURAN ZİYAFETİ06 Nisan 2013
Yeni İmam Hatip Ortaokulu Yapılacak06 Nisan 2013
Afganlı Kardeşlerimize Yardım06 Nisan 2013
Bu Kimselerden Sakının…04 Nisan 2013
BAYBURT’TA İSLAM’İ GELİŞMELER HAKKINDA…04 Nisan 2013
Bayburt Üniversitesinin Hedefleri Anlatıldı03 Nisan 2013

En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH