• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM
NURTEN KAYALİ
nurten_69_571@hotmail.com
MODERN MÜSLÜMANLIK
04/10/2018

Çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu ülkemizde yaşantının inançlara ters düşmesi, haramların helal görülmesi, yaşanılan yanlışlıkların ve zulümlerin karşısında sessiz kalınması bu tespitin ne kadar doğru olduğu konusunu düşündürüyor. Müslümanların çoğunlukta olmasına rağmen neden her geçen gün İslam’dan uzaklaşılıyor, Allah’ın yasakladıkları yaygınlaşırken emirleri yok sayılmaya ya da değiştirilmeye çalışılıyor. Bence İslam’ı yok etme arzusunda olan emperyalist güçlerin, Allah’ın tamamladığı dinin eksik olduğuna karar veren ya da çıkarları yönünde yorumlayan küçük beyinli insanları kullanarak Modern Müslüman kavramını cahil insanlara empoze etmesi bu durumun en önemli nedenleri arasındadır. Nitekim bu çabalarında da büyük ölçüde başarılı olmuşlardır. Çünkü; tıpkı daha önceki kavimlerde olduğu gibi kendi nefislerini tatmin edecek bir din arayışında olan sözde Müslümanlar için modern Müslümanlık reddedilmeyecek kadar tatminkardı.

   Günümüzdeki tabloya baktığımızda; içkinin, kumarın, zinanın, hırsızlığın, cinayetlerin, v.b. gibi Allah’ın sevmediği şeylerin, % 99'u Müslüman olan ülkemizde yaşanması ne kadar modern olduğumuzu gösteriyor. Yaşanan bu yanlışlıklardan herkes rahatsız oluyor, toplumsal düzeni bozduğu biliniyor ancak kişisel zevklerden vazgeçilemediğinden bu sonuçları doğuran asıl nedenin İslami bilinçsizlik olduğu gerçeği görülmüyor ya da görülmek istenmiyor.  Aksine modernlik kimliğine bürünerek (kendi kardeşlerimiz ve kendi inançlarımız dışında) herkese ve her şeye saygı duyuluyor. Modern olmak öylesine bir üstünlük kazandırıyor ki istediğin gibi düşünme, yaşama ve bu kalıbın dışında görülen ve belli kurallar çerçevesinde yaşayan insanları eleştirme hakkını verebiliyor. Öyle ki kendilerini Modern Müslüman olarak tanımlayanlar, Allah’ın belirlediği kurallar dahilinde yaşayan Müslümanları bağnaz olarak etiketleme cüretini kendilerinde bulabiliyor. Halbuki kuralsız ve başıboş yaşamanın insani bir vasıf olmadığı yadsınamaz bir gerçekti. Bu durum İslami bilgisi eksik olan Müslümanlar da psikolojik baskı uyguladığından çeşitli sebeplerle kabul edilen bu dinden ne vazgeçebiliyor ne de tam anlamıyla anlayıp hayata geçirilebiliyor. Tesettür konusu bu durumun açık bir örneğidir. Neredeyse tamamı Müslüman olan ülkemizdeki bu çelişkili durum cehaletten kaynaklanan modernlik kompleksi ile karar verememe ve birileri tarafından kabullenilme arzusunun sonuçları olduğunu düşünüyorum.

   İslam tarihinde ta en baştan beri bu dini yok etme arzusu ve çabası içerisinde olan ve pervasızca İslam’a savaş açan Allah düşmanları olmuştur. Bu dine savaş açanların kullandığı taktikler önceleri genellikle fiili savaşa yönelik oluyorken zamanımızda bu yöntemlere psikolojik yöntemler de eklenmiştir. Fiili savaşa göre daha ucuz ve sinsi bir yöntem olup modern emperyalizm şekliyle İslam devletlerinin siyasi ve sosyal hayatlarını kendilerine benzetmeye çalışmışlardır. Belki de Müslümanları katletmekle İslam’ı yok etmeyi amaçlayanlar, kendilerine benzetmekle daha başarılı olacaklarını düşünmüşlerdir. Böylece ya Müslümanları guruplara ayırmış ya da Müslümanlık kavramının içini kendi inançlarına göre doldurup adını Modern Müslümanlık koydukları yeni bir dini alternatif olarak sunmuşladır. Sunulan bu alternatif büyük bir kesim tarafından farkında olarak ya da olmayarak kabul edilmiştir. Gerek dünyada gerekse ülkemizde İslam’ı anlayan ve hakkıyla yaşayan, tebliğ görevini hakkıyla yapan Müslümanlar yok değil tabii, ancak sayıca fazla olduğumuz iddia edilen ülkemizde yaşanılan bu yanlışlıkların cehaletten kaynaklanması tebliği vazife edinenlerin yeterli olmadığının da bir göstergesidir. Bugün baktığımızda İslam’ı savunanların ya çıkarları doğrultusunda ya korkuları esaretinde ya da cahilliğin verdiği çok biliyorum edasıyla insanların beyinlerini meşkul ettiklerini görüyoruz. Ayrıca sadece kendinden sorumlu olduğunu düşünen ve bildiklerini beyinlerinde hapsedenler de yok değil.

   Kısacası; bugün yaşadığımız tablonun olumlu görünüp bu derece olumsuz olması Kuran’dan uzaklaştıkça inançlarından taviz veren, taviz verdikçe inandıklarını unutan ve başka arayışlar içinde olup önüne çıkan safsataları sorgusuzca kabullenen bir toplum oluşumuzdan kaynaklanıyor. Eğer Kuran’ı hayatımızda tek rehber edinseydik bugün bu baskılar altında inandığımız gibi yaşayarak kararlı bir tutum sergiler, kendinden, dininden emin bir duruşla, yaşanılan bu yanlışlıklar karşısında susmaz, inandıklarımızı bilinçli bir şekilde savunurduk. Dünyayı ben değiştiremem gibi bir ümitsizliğe kapılıp bu değişime (İslami yaşantıdaki değişim) ayak uydurmanın kabul edilebilir olmadığı gibi kendi kabuğumuza çekilmenin de kurtuluş olmadığını anlar, bir insan dahi olsa hidayetine sebep olurduk.  ‘Senin sayende Allah’ın bir kimseye hidayet etmesi, senin için bir dünyadan ve dünyada olan her şeyden daha hayırlıdır. (Buhari, Cihad,102)’ O halde samimi bir Müslümansak bu dinin tebliğini, bilmeyenlere, çıkarları ve korkuları yönünde anlatanlara bırakmayıp kendimiz en doğru şekilde öğrenip, yapmalıyız, bunun için de çok uzaklardan değil en yakınımızdan tebliğe başlayarak ilk adımı atabiliriz. Savaşın yöntemi ne olursa olsun Allah (c.c.) bu dinin rehberi Kuran’ı koruyacağını zaten bize müjdeliyor. ‘Hiç şüphe yok ki, Kuran’ı Biz indirdik elbette onu yine biz koruyacağız.(Hicr,9)’ Neden bu dinin korunmasında bizler sebep olmayalım? Bu dini koruyacak olan yüce Rabbimiz bizleri doru  yoldan ayırmaz ve bu dinin korunmasında sebep kılar İnşaallah... AMİN!                                                                                              

Nurten KAYALİ

17/03/2011 1177 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret158349
Hava Durumu
Saat