• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Yemen'de Abdullah Salih, halkının taleplerini anlamadı ve bir kez daha Baasçı olarak geri döndü, Suriye’deki baskıcı Esad rejiminden istifade ediyor. Halkına karşı aynı kanlı üslubunu uyguluyor.

Hüseyin Şubukşi *

Yemen, sürekli siyasi istikrarsızlığın örneği olarak, birçok hikâye ve örneğe konu oldu. Arapların zihninde Yemen’i yönetmenin, şanslı olmayan şahısların aldığı imkânsız görevlerden biri olduğu düşüncesi yerleşti.

Bu arka plan, politikalarını nabza göre belirleyen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih ve rejimi tarafından çok iyi kullanıldı.

Salih, ülkesindeki bütün İslamcı grupları kollayan bir İslamcıya ve ardından ‘özgür dünya’ adıyla terör mücadelecisine ve savaşçısına dönüştü. Ardından en büyük birlikçi oldu. Ona göre, kendisi olmazsa ülke bölünecek ve parçalanacaktı.

Sonra Körfez bağını taktı peşine; ülkesinin siyasi konseyde yeni üye olması için Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerine yakınlaştı. Bütün bunlar, Salih’in ihtiyaca göre oynadığı rollerdi. Fakat bu tasarruflar, hâkim iktidarın yolsuzluklarının sonucu olarak ülkeleri parçalanan Yemen halkı tarafından görüldü.

Yemen rejimi, iktidarı Salih’ten alıp, ondan daha etkili askeri kurumda en büyük güç sahibi olan oğlu Ahmed’e geçirmeye yoğunlaşıyordu. Ahmed’in mevcut rejimin devam etmesinin garantisi olduğu pohpohlanıyordu.

Fakat daha sonra bütün siyasi unsurlar altüst oldu ve bu düşünce, kabul edilemez ve kötü bir düşünce olarak görüldü.

Ordunun içinde büyük ayrılmalar yaşandı. Rejimin bel bağladığı büyük kabileler (Haşid ve Bekil), Salih’in kalması düşüncesinde hemfikir değiller ve Salih’e karşı durumdalar artık. Keza büyük partiler ve etkili güney halkı da öyle...

Salih’in ördüğü çoraplar

Yemen’de devrim, şu an yedinci ayına girmiş durumda. Salih, halkının taleplerini anlamadı ve bir kez daha Baasçı olarak geri döndü, Suriye’deki baskıcı Esad rejiminden istifade ediyor. Halkına karşı aynı kanlı üslubunu uyguluyor.

Bugün Yemen halkından onlarca kişi, rejim tarafından öldürülüyor. Bu gelişmenin Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri açısından ve özellikle de Umman ve Suudi Arabistan’da büyük endişeye sebep olması gerek.

Bu iki devlet, Yemen’le mücadele ediyor ve ülkedeki şartların kötüleşmesi, kaos ve güvenlik yıkımının yanı sıra on binlerce kişinin de göçüne sahne olacak insani yardım alanlarına olumsuz biçimde yansıyacak. Yemen yangını yayılacak, kıvılcımları etrafa saçılacak, fakat acilen söndürülmesi gerek.

Salih, Körfez girişimini kabul ederek ülkesinde yaşananlara son verme oyunu ve reddi sebebiyle, işlerin kötüleşmesine sebep oldu. Bu girişim, Yemen sahasında bugün var olan tüm sorunlara güvenli, kapsamlı ve hızlı çözüm sağladı.

Salih rejimi, bugün kendine halkına zulmeden despot rejimler arasında yerini aldı. Libya’nın Muammer Kaddafisi ve Suriye’nin Beşşar Esadı’na uyan kaideler, Salih’e de uymakta.

Yemen mutlu, istikrarlı, güvenli, rahat ve birleşik bir ülke değil. Yemen, iç sorundan da öte, daha fazla körüklenebilecek bölgesel bir yangına doğru gidiyor. Salih, bütün akılcı seçeneklerini bitirdi ve önünde hemen gitmek dışında bir seçenek kalmadı.

*Londra’da Arapça yayımlanan Şark ül Evsat gazetesi, Tercüme: Radikal119 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret117171
Anket
Kur'an'ı ne sıklıkla okursunuz?
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 28° 12°
Saat