• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Kuraklıkla gelen açlığın pençesindeki Somali'de öğrencilerin en büyük hayali, eğitimlerini Türkiye'de sürdürebilmek.

Kimse Yok mu Derneği tarafından okutulmak için Türkiye'ye gönderilecek 350 çocuğu seçmek amacıyla düzenlenen sınava 10 bini aşkın gencin başvurması bunun en bariz göstergesi. 5 merkezde yapılan ve 10 gün boyunca devam eden sınavlara ülkenin birçok yerinden öğrenciler katıldı. Gençler, sınav merkezlerinin önlerinde daha iyi bir gelecek için uzun kuyruklar oluşturdu.

Kimse Yok mu Somali Temsilcisi Bilal Çelik, Türkiye'ye gönderilecek 350 gencin üniversite ve lise eğitimi alacağını kaydetti. Bu isimlerin belirlenmesi amacıyla çoğunluğu Mogadişu'da olmak üzere 5 merkezde Somali Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle yazılı sınav yaptıklarını ifade eden Çelik, daha sonra mülakata aldıkları öğrencilerin bilgi ve becerilerini ölçtüklerini dile getirdi.

"Çadırlarda yaşayanlara ve yetimlere öncelik veriyoruz." diyen Çelik, "Öğrenciler Türkiye'nin yaşam kalitesi açısından çok daha iyi şartlara sahip olduğunu biliyor. O yüzden eğitime Türkiye'de devam etmeyi çok istiyorlar. En büyük amaçları iyi bir eğitimin ardından ülkelerine doktor, mühendis ya da bir başka meslek sahibi olarak dönmek ve halkına hizmet etmek." ifadelerini kullandı.

Sınav için 10 binden fazla katılımın olduğunu anlatan Çelik şunları söyledi: "Türkiye'ye götüreceğimiz 350 öğrenci kolej ve vakıf üniversitelerinde öğrenim görecek. Burslu olarak okuyacak öğrencileri bu ayın sonuna doğru başkent Mogadişu'ya gelecek bir uçakla ülkemize göndermeyi planlıyoruz. Daha fazla öğrencinin eğitim için ülkemize getirilmesi konusundaki çalışmalarımız sürüyor."

Okul bahçesinde uzun kuyruklaroluştu

Bu arada sınavların yapıldığı merkezlerden biri olan Mogadişu'da öğrenciler sınavın yapılacağı Mohamoud Mire Lisesi'nde sabahın erken saatlerinden itibaren toplanmaya başladı. Daha iyi bir gelecek arayışında olan çok sayıda gencin toplandığı okulun bahçesinde uzun kuyruklar oluştu.

Önce üniversiteye gitmek isteyen öğrencilerin alındığı sınavın ardından sıra lise öğrencilerine geldi. Okuldaki taştan yapılmış sıra ve masalarda yazılı sınava giren gençler, kendilerine sorulan soruları cevaplandırdı. Yazılı sınavdan sonra başarılı olanlar için yapılacak mülakatın ardından Türkiye'ye gitmeye hak kazanan öğrenciler belirlenecek.

AA


134 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret117170
Anket
Kur'an'ı ne sıklıkla okursunuz?
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 28° 12°
Saat