• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Sovyet işgaline karşı cihadın liderlerinden Burhaneddin Rabbani Kabil'de evine düzenlenen bombalı saldırıda öldürüldü.

Afganistan eski devlet başkanlarından ve Rus işgaline karşı savaşan mücahid liderlerinden Burhaneddin Rabbani'nin Kabil'de evine düzenlenen bombalı saldırıda öldürüldü.

Rabbani'nin saldırı sırasında evinde iki Taliban yetkilisi ile görüştüğü belirtildi. Burhaneddin Rabbani, bir süredir Afgan hükümeti adına Taliban ve diğer muhalif gruplarla görüşmekle görevlendirilen Yüksek Barış Konseyi Başkanı'ydı. Ankara'da Afganistan büyükelçisi olan oğlu Selahaddin Rabbani, babasının ölüm haberi sonrası Kabil'e doğru yola çıktı.

rabbani.jpg

BURHANEDDİN RABBANİ KİMDİR?

Burhaneddin Rabbani Afgan Mücahitlerinin Sovyetler Birliği'ne karşı verdiği cihadın önde gelen simge isimlerinden biri. Sovyet kuklası Necibullah rejiminin düşmesi ardından cumhurbaşkanı olmuş ama Taliban'ın başkent Kabil'i ele geçirmesi ardından ülkenin kuzeyinde hükümetini devam ettirmişti.

11 Eylül hadiseleri sonrasında Amerika ve Kuzey İttifakının Taliban rejimini düşürmesiyle tekrar Kabil'e dönen Rabbani, baskı altında makamını bırakmak durumunda kalmıştı.

Sovyetlere karşı mücadele veren Cemiyeti İslami'nin liderliğini halen yürütmekte olup, kısa bir süre önce Afganistan'da barış sağlanması için kurulan "Ulusal Uzlaşı Şurası"nın başına getirilmişti

1940 doğumlu Burhanettin Rabbani, Ruslara karşı savaşan iki büyük gruptan Cemaat-i İslami'nin lideriydi.

Rusların gönderilmesi sonrası 1992 yılında mücahit örgütleri tarafından devlet başkanı ilan edildi. Ancak 1996 yılında Taliban'ın başkent Kabil'i ele geçirmesi üzerine ülkenin kuzeyine geçmek zorunda kaldı.

Rabbani, Sovyet işgalinin ardından mücahit gruplarınca kurulan koalisyon tarafından 1992'de cumhurbaşkanlığına seçilmişti.

Kaynak: Dünya Bülteni107 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret117172
Anket
Kur'an'ı ne sıklıkla okursunuz?
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 28° 12°
Saat