• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Özcan'ın 28 Şubat ürünü katsayı zulmünün biteceğine ilişkin açıklamasının ardından, YÖK’te bir komisyon oluşturuldu.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın 28 Şubat ürünü katsayı zulmünün biteceğine ilişkin açıklamalarının ardından, YÖK’te konuyla ilgili bir komisyon oluşturuldu. Komisyon, uygulamanın Yükseköğretim Kanunu’ndan çıkarılması için kanun taslağı hazırlarken, STK’lardan ve eğitimcilerden bu girişime destek yağıyor.

YÖK, üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayının kaldırılması için çalışma başlattı. Edinilen bilgiye göre, YÖK’te katsayının kaldırılmasına ilişkin çalışma yürütmek üzere bir komisyon oluşturuldu.

Komisyon, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 45. maddesinde yer alan katsayıyla ilgili düzenlemenin kaldırılmasına ilişkin kanun taslağı hazırlıyor.

Mevcut kanunun “Yükseköğretime Giriş” maddesinde, “Bir mesleğe yönelik programlar uygulayan liselerin mezunları, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek aynı alanda bir yükseköğretim kurumuna girerken, başarı notları ayrıca tespit edilecek bir katsayı ile çarpılmak suretiyle değerlendirilerek, giriş sınavı puanlarına eklenir” hükmü yer alıyor.

Üniversiteye giriş sınavında öğrencilerin yerleştirme puanları hesaplanırken kendi alanıyla ilgili program tercihinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları (AOBP) 0,15 katsayısıyla, alan dışı tercihte ise 0,12 katsayısıyla çarpılıyor.

YÖK’E DESTEK YAĞIYOR

Türk Eğitim-Sen, YÖK’ün üniversiteye girişteki katsayı uygulamasını kaldırmaya yönelik çalışmasını desteklediğini bildirdi.

Sendikadan yapılan açıklamada, 28 Şubat sürecinde pedagojik gerekçelerden ziyade ideolojik nedenlerden ötürü uygulamaya sokulan katsayı adaletsizliğinin giderileceğine yönelik açıklamaların tüm toplum tarafından olduğu gibi eğitimciler tarafından da memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Mevcut uygulamanın adil olmadığı, öğrencilere zulüm yapıldığı ifade edilerek, “13 yıldır sürdürülen bu uygulama nedeniyle ülkemizde mesleki eğitime büyük darbe vurulmuş, zaten yetersiz olan mesleki eğitimdeki okullaşma oranı iyiden iyiye azalmıştı” denildi.

YÖK Başkanı Prof.Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın “katsayı sorununu çözecekleri” yönündeki açıklaması hatırlatılarak, bunun beklentilere cevap verdiği belirtildi. Açıklamada, sendika olarak YÖK’ün bu girişiminin desteklendiği kaydedildi.

EĞİTİM BİR SEN’DEN DE DESTEK

Eğitim Bir Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer de, “28 Şubat’la eğitime giydirilen deli gömleğine ilişkin yasal düzenleme bir an önce çıkarılarak, eğitimde fırsat eşitliği tekrar sağlanmalıdır” dedi.
Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı ise konunun imam hatiplere indirgenmesinin tüm gençlere yapılacak bir haksızlık olduğunu vurgulayarak, “Katsayı kararının kaldırılması ülkemiz adına hayırlı bir adım olarak anılacaktır” diye konuştu.

YENİ AKİT113 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret117172
Anket
Kur'an'ı ne sıklıkla okursunuz?
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 28° 12°
Saat