• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Türkiye ile ilişkilerin düzelmesini istediklerini, ancak özür dilemeyeceklerini tekrarladı.

İsrail Başbakanı, Türkiye ile ilişkilerin düzelmesini istediklerini belirterek, Mavi Marmara'da yardım gönüllülerinin israil askerlerine karşı şiddet kullandıklarını ileri sürerek, bu baskın için özür dilemelerine gerek olmadığını savundu.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Türkiye ile ilişkilerin düzelmesini istediklerini, ancak özür dilemeyeceklerini tekrarladı.

İsrail basınında çıkan yorumlarda ise, Türkiye ile ilişkilerin stratejik önem taşıdığı kaydedilerek, hükümete özür dilemesi ve tazminat ödemesi tavsiyesinde bulunuluyor.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Ankara'nın yaptırım kararına ilişkin ilk açıklamasını, bakanlar kurulu toplantısında yaptı.

Netanyahu, Mavi Marmara'da yardım gönüllülerinin israil askerlerine karşı şiddet kullandıklarını ileri sürerek, bu baskın için özür dilemelerine gerek olmadığını savundu.

Haaretz Gazetesi: İsrail Özür Dilemeli, Tazminat Ödemeli

Haaretz gazetesinde çıkan başyazıda ise, "Türkiye düşman değil. İsrail üzüntülerini ifade etmeli, tazminat ödemeli ve ilişkileri de düzeltmeli" denildi.

Yazıda, Türkiye'nin dış politikasının hem Batı'da hem Ortadoğu'da durumunu güçlendirdiği kaydedilerek, "Dünya büyük ihtimalle Türkiye'nin İsrail'e karşı hamlelerini destekleyecek" denildi.

İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan Çağrı

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da, uluslararası toplumu, Gazze ablukasını kaldırması için İsrail'e baskı uygulamaya çağırdı.

İhsanoğlu, Birleşmiş Milletler raporundan hayalkırıklığı duyduklarını ifade ederek, Birleşmiş Milletler'in Gazze'ye yardımların engellenmemesi ve Mavi Marmara baskını ile ilgili hesap verilmesi yönünde, yeniden bağımsız soruşturma yapmasını istedi.

İsrail ordusunun da, subay ve komandoları aleyhine açılabilecek davalara karşı yakında hukukçularını toplayacağı bildirildi.

Avrupa Ülkeleri Türkiye-İsrail Gerginliğinden Rahatsız

Avrupa medyasında çıkan yorumlarda ise, Türkiye'nin, İsrail'e yönelik yaptırımları çerçevesinde Gazze ablukasına karşı Uluslararası Adalet Divanı'na başvuracağını açıklaması, "meydan okuma" olarak değerlendirildi.

Gazetelerde yapılan yorumlarda, bazı Avrupa ülkelerinin Türkiye ile İsrail arasındaki gerginlikten rahatsız olduğu kaydedildi. (TRTHaber)130 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret116965
Anket
Kur'an'ı ne sıklıkla okursunuz?
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 28° 12°
Saat