• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Önceki gün Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu’nu telefonla arayarak Türkiye’nin son İsrail politikasına ilişkin desteklerini dile getiren Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi’den sonra dün de Mısır ve İran

Önceki gün Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu’nu telefonla arayarak Türkiye’nin son İsrail politikasına ilişkin desteklerini dile getiren Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi’den sonra dün de Mısır ve İran’dan Türkiye’ye destek geldi.

Mısır’da Nasırcı Karame Partisi lideri Hamdin Sabbahi, Türkiye’nin İsrail ile ilgili kararını överek, sınırda İsrail Ordusu tarafından 6 askeri öldürülen Mısır’ın da İsrail’e karşı benzer bir eylem planı uygulaması gerektiğini söyledi. Mısır’da yayınlanan bağımsız Yovm El Seba gazetesinin haberine göre, Sabbahi, “Türkiye’nin İsrail ile diplomatik ilişkilerini ikinci katip düzeyine indirmesi, Ankara’daki İsrail Büyükelçisi’ni gönderme ve askeri anlaşmaları dondurma kararı, Türk dış politikasının saygınlığını gösterir” dedi.

Mısırlı yetkililerden benzer bir eylem planı uygulamalarını ve İsrail’in Kahire Büyükelçisi’ni göndermelerini isteyen Sabbahi, Türkiye’nin İsrail ile ilgili kararından övgü ile bahsederek, “Türkiye’nin kararı, Türk dış politikasının kendi halkının saygınlık ve yüceliği ile ne derece ilgilendiğini gözler önüne sermiştir” değerlendirmesini yaptı.

Söz konusu kararın aynı zamanda Türkiye’nin, uluslararası ve bölgesel menfaatleri ile saygınlığına verdiği önemi gösterdiğine işaret eden Sabbahi, Mısır ile İsrail arasında 1979’da imzalanan Camp David Antlaşması’nın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini savundu. İsrail’in Eliyat kentinde meydana gelen saldırının ardından İsrail Ordusu, sınırda görev yapan 6 Mısır askerini öldürmüş, Mısır hükümeti, İsrail’den Türkiye’nin taleplerine benzeyen isteklerde bulunmuştu.

İRAN’DAN TÜRKİYE’YE DESTEK, RAPORA ELEŞTİRİ

İran ise, Türkiye’nin İsrail ile diplomatik ilişkileri en düşük seviyeye düşürmesini memnuniyetle karşılarken, “BM’nin Mavi Marmara raporu üzerindeki İsrail nüfuzunun endişe verici olduğunu bildirdi. İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre, Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin İsrail ile diplomatik ilişkileri ikinci katip düzeyine düşürmesinden duyulan memnuniyete yer verildi.

İsrail’in, BM Soruşturma Komisyonu tarafından hazırlanan Mavi Marmara raporu üzerindeki nüfuzundan endişe duyulduğu belirtilen açıklamada, Gazze’ye yönelik İsrail ablukasının yasal olarak gösterilmek istenmesinin de kabul edilemeyeceği ifade edildi. Açıklamada, “Siyonist İsrail’in, BM Soruşturma Komisyonunun Mavi Marmara saldırısıyla ilgili raporuna müdahale edebilmek için en baştan çeşitli şartlar öne sürdüğü” kaydedildi. Açıklamada ayrıca, ‘İsrail’in, Gazze’ye insani yardım malzemesi götüren konvoydaki Mavi Marmara gemisine uluslararası karasularda saldırısını kınayan Goldstone raporundan sonra BM Soruşturma Komisyonunun raporunu etkilemek ve tahrif etmek için büyük çaba gösterdiğine’ dikkat çekildi. Raporun henüz resmen açıklanmadan basında yer almasının da eleştirildiği açıklamada, BM’den raporla ilgili olarak İsrail nüfuzuna karşı kendisini koruması ve resmi raporda gerekli düzeltilmenin yapılması istendi. Açıklamada, İsrail’in, Mavi Marmara gemisine saldırısının yasadışı ve gayri insani olduğu bir defa daha vurgulandı.

Konuya ilişkin İran medyasında yer alan haber ve yorumlarda da, “BM Soruşturma Komisyonu tarafından hazırlanan Mavi Marmara raporunun İsrail yanlısı bir içerik taşıdığı” görüşü dile getirildi.

Hamas: Türkiye’nin aldığı kararlar memnuniyet verici

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), Türkiye’nin Siyonist rejimle daha önce yaptığı askeri anlaşmaları dondurmasının ve diplomatik temsiliyet derecesini düşürmesinin memnuniyet verici olduğunu belirterek, savaş suçlusu Siyonistlerin yargılanmasının önemli olduğunu ifade etti. Türkiye’nin Mavi Marmara baskını sebebiyle işgal rejimine karşı aldığı bir dizi tedbir ve kararın ardından bir açıklama yapan Hamas, alınan kararlar için “Hak ve hukuk tanımaz kibirli Siyonist rejimin korsan bir şekilde Özgürlük Filosu’na saldırıp Mavi Marmara gemisinde 9 Türkiye vatandaşını şehid etmesi ve elli kişiyi yaralamasına karşı verilmiş doğal bir tepkidir” dedi.

YENİ AKİT108 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret117170
Anket
Kur'an'ı ne sıklıkla okursunuz?
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 28° 12°
Saat