• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Mavi Marmara Raporu'nun basına sızdırılması ve İsrail'in Türkiye'nin taleplerini yerine getirmemesi üzerine Ankara çok sert yaptırımları uygulamaya koyuyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye'nin İsrail'e uygulayacağı yaptırımları açıkladı. Askeri anlaşmalar askıya alındı, diplomatik ilişkiler ikinci katip düzeyine iniyor. İşte o yaptırımlar...

Mavi Marmara Raporu'nun basına sızdırılması ve İsrail'in Türkiye'nin taleplerini yerine getirmemesi üzerine Ankara çok sert yaptırımları uygulamaya koyuyor.

Bu konudaki tarihi açıklamalar Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından yapıldı.

Davutoğlu'nun İsrail'e uygulanacak yaptırımlarla ilgili açıklamasındaki ana başlıklar şöyle:

1- Türk İsrail arasındaki tüm ilişkileri ikinci katip seviyesine indirildi. Büyükelçimiz geri çekiliyor.

2- İsrail ile Türkiye arasındaki askeri anlaşmaların tümü askıya alındı.

3- Doğu Akdeniz'de en uzun kıyısı olan sahildar devlet olarak Türkiye, seyrüsefer serbestisi için gerekli gördüğü her türlü önlemi alacak.

4- İsrail'in saldırısında mağdur olan ailelere uluslararası platformlarda hukuki destek sonuna kadar verilecek.

5- Türkiye, İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukayı tanımamaktadır. Ablukanın Uluslararası Adalet Divanında incelenmesini sağlanacak.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in bir bedel ödeme zamanının geldiğini söyledi.

Yaşananlardan İsrail'in sorumlu olduğunu dile getiren Davutoğlu, Türkiye'nin İsrail'e yönelik askeri önlemler başta olmak üzere birçok yaptırım uygulamaya başlayacağını ifade etti.

Davutoğlu, "Türk-İsrail diplomatik ilişkiler ikinci katip düzenine indirilecek. Çarşamba günü büyükelçi ülkesine geri dönecek. İsrail ile yapılan askeri anlaşmalar askıya alındı." dedi.

İsrail'in Mavi Marmara baskını ile işlediği suçun basit bir suç olmadığını vurgulayan Davutoğlu, "Yaşam hakkı çiğnenmiştir. Yardım konvoyuna saldırmak insanlık suçudur, hiçkimse bunu örtemez. Ülkeler kanun üstünde değildir. Yargıdan istisna değildir. Herkes hukuk açısından hesap vermek zorunda. Vicdanlarda mahkum olmuştur." dedi.

İnsanlığın Akdeniz sularında boğulduğunu ifade eden Davutoğlu, İsrail'in raporun açıklanmasının uzatma taleplerinin ise zamana yayma çabası olduğunu kaydetti. Birleşmiş Milletler Raporu'nun sızmasının bu dönemde manidar olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, konuyu BM ile görüştüğünü onlarında üzgün olduğunu ifade ettiğini aktardı. Çok net ve ilkeli davrandıklarını anlatan Davutoğlu, İsrail'in tanınan fırsatları heba ettiğini belirterek İsrail'in bir bedel ödeme zamanı geldiğini vurguladı.

Davutoğlu, atılacak adımları şöyle özetledi: "Türk-İsrail diplomatik ilişkiler ikinci katip düzenine indirilecek. Çarşamba günü büyükelçi ülkesine geri dönecek. İsrail ile yapılan askeri anlaşmalar askıya alındı. Seyrü sefer için gerekli görüldüğünde her türlü önlemi alacak. Türkiye Gazze'ye uygulanan ablukayı tanımıyor. Konunun Uluslararası Adalet Divanı'nda incelenmesi sağlanacak, girişmelere başlanacak. Saldırıdaki Türk ve yabancı mağdurlara haklarını araması için her türlü destek verilecek."

TRTHABER 151 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret132678
Hava Durumu
Saat