• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İsrail hükümeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarını masaya yatırarak, çözüm arayışına girdi.

Türkiye'nin yaptırım kararı, İsrail'de bomba etkisi yaptı. İsrail Başbakanı Netanyahu, Ankara'dan gelen açıklamalar üzerine acilen kabineyi topladı. Uluslararası basın da gelişmeleri manşetlerine taşıdı.

İsrail hükümeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarını masaya yatırarak, çözüm arayışına girdi.

Kabine, Başbakan Benyamin Netanyahu başkanlığında olağanüstü toplandı.

Birleşmiş Milletler'in Mavi Marmara raporunu kabul ettiğini açıklayan İsrail, Türkiye'den özür dilemeyeceğini, kayıplardan dolayı üzüntü duyduğunu yineledi. İsrail, "Türkiye uluslararası denizcilik hukukuna saygı göstermeli" dedi.

İsrail Meclisi'ndeki Arap vekiller ise diplomatik hamlesinden dolayı Türkiye'ye destek veriyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun sert açıklaması ve Türkiye'nin aldığı önlemler dünya basınında da büyük yankı buldu.

İsrail basınındaki haberlerde, İsrail ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin geleceğine ayrıca yer verildi.

İki ülke arasındaki ticaretin milyar dolarlar seviyesinde olduğuna dikkati çeken haberlerde, ticaretteki bir aksamanın "pahalıya patlayabileceği" yorumları yapılıyor.

İngiliz yayın kuruluşu BBC de gelişmeleri manşetten duyururken, "Türkiye-İsrail elçisini sınır dışı ediyor" başlığını kullandı.

BBC ayrıca, Birleşmiş Milletler raporunun sızdırılan kopyasında, İsrail ordusunun aşırı güç kullandığı belirtilirken, İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukanın hukuki olduğunu kaydetmesinin Türkiye'yi kızdırdığı yorumunu yaptı.

Wall Street Journal da Türkiye'nin İsrail Büyükelçisini göndereceğini manşete çekerken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün önlemlerin daha ilk aşamada olduğunu, İsrail'in davranışına göre önlemlerin genişletebileceğine yönelik açıklamalarına yer verdi.

The Washington Post da Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun açıklamalarını duyururken, İsrail elçisinin Çarşamba günü Türkiye'den ayrılabileceğini yazdı.

Raporu ilk sızdıran gazete olan New York Times ise Davutoğlu'nun "Artık İsrail'in bedel ödemesinin zamanı geldi" şeklindeki sözlerine yer verdi.

New York Times, İsrail'in bir zamanlar en yakın müslüman müttefiki olan Türkiye'nin İsrail'den giderek uzaklaştığına dikkat çekti.

TRT 125 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret117163
Anket
Kur'an'ı ne sıklıkla okursunuz?
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 28° 12°
Saat