• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Norveç'teki ırkçı katliamdan sonra Avrupa'nın diğer ülkelerini korku sarmaya başladı. Ortak kanı bu konuda geç kalındığı.

Oslo katliamını görüşmek üzere dün Brüksel'de olağanüstü toplantı yapan AB ve Norveçli terör uzmanları, dolaylı olarak İslamofobik ve ırkçı çevrelerden gelebilecek tehditleri ihmal ettiklerini ifade etti.

Zaman'ın haberine göre AB polis teşkilatı Europol'ün internette sadece El Kaide ve benzeri örgütleri takip ettiği ortaya çıktı. Avrupalı yetkililer, aşırı sağcı grupların Oslo benzeri yeni eylemlerde bulunabilecekleri değerlendirmesi yaptı. AB Konseyi bünyesindeki Terörizm Komitesi (COTER), Terörizm Çalışma Grubu'nun (TWG) ve Norveçli yetkililerin olağanüstü toplantısının ardından konuşan kıdemli terör uzmanı Tim Jones, Anders Behring Breivik'inkine benzer bir saldırının olabileceği uyarısı yaptıktan sonra "ciddi risk var" dedi. Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski de, ülkesinde Oslo katliamını gerçekleştiren Breivik gibi düşünenlerin bulunduğunu ve benzer saldırıların yaşanabileceğini söyledi. Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich ise Norveç'tekine benzer aşırı sağ saldırıların Almanya'da da gerçekleşebileceği uyarısında bulundu AB ve Norveçli terör uzmanları, Europol'ün internette El Kaide'yi takip etmek için kurduğu özel birimin aşırı sağ başta olmak üzere diğer terör tehditlerini de takibine alması konusunda uzlaştı. Yapılan açıklamada, "Oslo saldırıları bir kez daha terörün dini ve inancı olmadığını gösterdi. AB ve üye ülkeler, sağ ya da sol, bölücü ya da dinî motifli terörizm olsun şiddeti her zaman reddetmiştir." denildi.

Açıklamada "Herhangi bir terör örgütüyle açık bağlantısı olmadan internet üzerinden kendi kendine radikalleşmeyi temsil eden 'yalnız kurt terörizmine' daha fazla dikkat edilmesi gerektiği anlaşılmaktadır." tespitine yer verildi.

AVRUPALI LİDERLERE SERT SÖZLER

Öte yandan AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström, "Avrupa'daki her türlü sorun için İslam'ı ve göçmenleri suçlamanın normal hale geldiğini" söyledi. Avrupa'daki "siyasi liderlik konusundaki büyük eksikliğe" dikkat çeken Malmström, siyasi partilerin "aşırı sağa en yakın çözümler bulma konusunda birbirleriyle rekabet halinde oldukları" tespitinde bulundu. "Bunu Hollanda, İtalya, Danimarka, Fransa birçok yerde görüyoruz." diyen Malmström, geleneksel partilere aşırı sağın ardına takılmak yerine onların söylemlerine karşı alternatif üretmeleri tavsiyesinde bulundu.149 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret132588
Hava Durumu
Saat