• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Pakistan güvenlik güçlerinin Belucistan vilayetinde yüzlerce kişiyi yasadışı bir şekilde gözaltına aldığını duyurdu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Pakistan güvenlik güçlerinin Belucistan vilayetinde yüzlerce kişiyi yasadışı bir şekilde gözaltına aldığını duyurdu.

Uluslararası insan hakları kuruluşu, ülkenin batısındaki vilayette gözaltına alınan birçok kişinin işkence gördüğünü ve bazılarının öldürüldüğünü de açıkladı.

Pakistan hükümeti, Belucilerin daha fazla hak elde etmek için başlattığı isyanını bastırmak için zora başvuruyor.

Pakistan güvenlik yetkilileri, işkence ve yargısız infaz iddialarını daha önce reddetmişti.

Yüksek Mahkeme de işkenceyle öldürme ve kayıp iddialarını soruşturmaya başladı.

"Sana işkence yapabilir, öldürebilir ya da yıllarca tutabiliriz" başlıklı rapor, Belucistan'daki hak ihlalleri araştırmasının üçüncü bölümünü oluşturuyor.

BBC muhabiri Seyid Şuayip Hasan, Belucistan'da yaşananlara ilişkin iddiaların bütününe bakıldığında, birçok kişinin Pakistan'ın gizli bir kirli savaş yürüttüğü sonucuna vardığını söylüyor.

HRW Asya Direktörü Brad Adams, Pakistan hükümetinin, Belucistan'daki ihlalleri durdurmak istediği yolunda bir istek ve irade ortaya koymadığını ve askerler ile istihbarat örgütünü kontrol altında tutmadığını belirtti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü raporunda, gözaltına alınanların yaşlarının 12'ye kadar düştüğü de iddia ediliyor. 172 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret132567
Hava Durumu
Saat