• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Oslo'da 76 kişiyi katleden İslam düşmanı Anders Behring Breivik'in ırkçı söylemlerden etkilendiği yorumlarına kızan merkez sağ ve ırkçı siyasiler suçu İslam'a yüklemekte ısrar ediyor.

Norveç katliamını İslamofobik bir Norveçlinin gerçekleştirmesinin ardından Avrupa'daki ırkçı liderler, partileri ile katil Breivik arasına mesafe koymaya çalışıyor. Göçmen ve İslam karşıtı politikalar üzerinde yükselen aşırı sağcı partiler, Norveç'teki saldırıların, Avrupa'daki Müslüman karşıtı iklimin bir sonucu olduğu yorumlarına da tepki gösteriyor.

Norveç'te yaşanan kanlı saldırının ardından son yıllarda ciddi bir yükseliş yaşayan Avrupalı aşırı sağ partileri oy kaybetme telaşı sardı. Saldırının ardından art arda açıklama yapan aşırı sağ partilerin liderleri olayı 'münferit' olarak tanımlamaya çalışırken, yaşanan katliamda ırkçı partilerin katkısı olduğunu ifade eden akademisyenlere de ateş püskürüyor. Aşırı sağ partiler yükselişlerini borçlu oldukları göç ve İslam gibi konuların Breivik tarafından da argüman olarak kullanılmasından sonra mercek altına alınmamak için açıklamalar yapmaya devam ediyorlar.

Avusturya'da son kamuoyu yoklamalarında yüzde 30'a yaklaşan oy oranlarıyla birinci sıraya aday olan Avusturya Özgürlükçüler Partisi lideri Heinz C. Strache yaptığı basın açıklamasında, ''Norveç'teki katliamı partimle ilişkilendirmeye çalışanlar saygısızca davranıyor. Bunu asla kabul etmiyorum. Bu olay psikopatça bir suçtur. Ancak sebeplerini araştırmadan partileri bu olayla bağdaştırmak kabul edilemez.'' dedi. Alman Milliyetçi Demokratik Partisi (NPD), Almanya'da partilerinin kapatılmasına kadar varan tartışmaları ''olayın siyasi malzeme olarak kullanılması'' olarak değerlendirdi.

Geçtiğimiz ay İslam karşıtı açıklamalarından dolayı mahkemede beraat eden Hollandalı aşırı sağcı Geert Wilders olayı kınarken, İtalyan Lega Nord Partisi yabancı düşmanlığının ne kadar genişlediğine dikkat çeken bir açıklama yaparken bunu ciddiye almayan politikacılara işaret etti.

Fransız Milli Cephe lideri Marine Le Pen, partisinin internet sitesinde ''Dengesini kaybetmiş birinin gerçekleştirdiği olayla partimizin hiçbir alakası yoktur.'' açıklamasını yaparken, Macaristan'daki milliyetçi gruplar katliamı gerçekleştiren Norveçli Breivik'ten bin 500 sayfalık manifestoyu olaydan bir gün önce aldıklarını açıkladı. Macar Gençlik Hareketi lideri Laszlo Toroczkai, olaydan bir gün sonra okuduğu mailin birçok kişiye atılmış olabileceğini, kendilerinin olayı kınadığını belirtti.

İlk tepki kanunu Avusturya'dan

Bu arada aşırı sağın oldukça etkili olduğu Avusturya'da hükümet teröre karşı yeni tedbirler almaya hazırlanıyor. Koalisyon liderleri Başbakan Werner Faymann ile Başbakan Yardımcısı Michael Spindelegger, yeni bir terör mücadele paketi konusunda anlaştı. Seçim kampanyalarında 2. Viyana Kuşatması'na atıfta bulunan afişlere yer verilen Avusturya'da, müezzin vurma oyunları da mahkemelik olmuştu. Breivik'in İslam'ı 1 numaralı düşman ilan eden manifestosunda Avusturya örnek ülke olarak gösterilmişti.

Sağcı ve Irkçı Siyasiler Yine İslam'a Yüklendi

Fransa'da iktidar partisi UMP milletvekili Lionnel Luca, Avrupa'da bozulan siyasi iklimden ve artan ırkçılıktan birinci sorumlunun "İslamcılık" olduğunu savundu. "İslamcılık, İslamofobiyi doğurdu." diyen Luca'ya göre, İslamofobi sol ve ırkçılıkla mücadele dernekleri tarafından istismar ediliyor. Türkiye'nin üyeliğine şiddetle itiraz eden Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ırkçı partilerin söylemlerini merkeze taşımakla itham ediliyor.

Luca'nın açıklamalarına ırkçı Milli Cephe'den destek geldi. Parti lideri Marine Le Pen'in danışmanı Laurent Ozon, Oslo katliamının sebebini "patlayan göç" olarak açıklarken, 1970 ile 2009 arasında Avrupa'ya göçün yüzde 600 arttığını iddia etti. Diğer bir iktidar partisi (UMP) milletvekili Bernard Carayon ise saldırılarda aşırı sağ ve İslamofobik söylemlerin etkili olduğunu savunan ırkçılıkla mücadele hareketi MRAP'a yapılan devlet desteğinin kesilmesini talep etti. Carayon'a göre MRAP "Cumhuriyet'in ilkelerinden" uzaklaşıyor.

Avusturya'da da aşırı sağcı ve İslamofobik Hürriyet Partisi (FPÖ) milletvekili Werner Königshofer, Facebook'ta şok edici açıklamalar yaptı. Saldırıları İslam tehlikesi ile ilişkilendiren Königshofer, İslamcıların 'Avrupa'da bin kat daha fazla saldırıda bulunduğunu' ancak Oslo'daki olayları eleştirenlerin hiç seslerini çıkarmadığını yazdı. Olayın medyaya yansımasıyla parti yetkilileri milletvekiline açıklamalarını düzeltmesi çağrısında bulundu.

SELÇUK GÜLTAŞLI - SEYİT ARSLAN / ZAMAN 166 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret132271
Hava Durumu
Saat