• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

“İslam’a hoşgörü ile bakan hükümetleri devirmek için kendisini örnek alabilecek” gençleri harekete geçmeye çağıran Breivik’le aynı hedef etrafında birleşen Ergenekon ve Balyoz kadrolarının korku ve kaygıları gibi beslendikleri kaynaklar da tastamam a

Breivik ‘Genç Subaylar’ın Üyesi Olsaydı... / Kenan Alpay

Cumhuriyet Haber Portalı Norveç’te yaşanan katliamın sorumlusu Anders Breivik ile ilgili hazırladığı habere “Türk Düşmanıymış” başlığını çıkararak ne elde etmek istiyor acaba? Bu habercilik anlayışında karşımıza çıkan basit bir algı yanılması mı yoksa ciddi bir algı yönlendirmesi mi? Cumhuriyet’in haberciliği malum “Batı-Türk(iye)” ikilemine dayanıyor elbette.

Norveçli seri katilin nefret duygularını besleyen temel faktörlerden biri olarak gösterilen “Türk(iye) düşmanlığı” bu gibi haberlerle sakın ulus devlete ve kimliğe dair sürdürülen gayrımeşru bir mücadelenin psikolojik malzemesi kılınıyor olmasın!

Bilindiği üzere Breivik, saldırısının gerekçelerini bir manifesto ile Avrupa kamuoyuna deklare etti. Kaygı ve korkularının besleyip nefrete dönüştürdüğü perspektifiyle manifestosunda siyasi, iktisadi, kültürel birçok çözümlemeye yer veriyor. Türkiye’yi de geçmişi, bugünü ve gelecekte alabileceği pozisyonla yakından takip ettiğini gösteren epeyce söz sarfetmiş.

Manifestosunda Breivik’i Türkiye konusunda açıkça tedirgin eden gelişmelerden birincisi “Atatürk’ün Türkiye’yi laik bir devlet haline getirme çabasının başarısızlıkla sonuçlanması.” Breivik’in bu başarısızlığın sebebine dair tespiti ise şöyle: “Atatürk başarısız oldu çünkü İslam son derece dirençli. Şeriatı İslam’dan çıkarmak açıkça imkansız.

Türkiye tarihini çözümlerken seri katil Breivik’in kullandığı metod ile darbeci Kemalist kadroların kullandığı metod birebir örtüşüyor. Türkiye’deki tarihsel kırılmaları ve bugünlerde yaşanan hesaplaşmaları o, taa Norveç’ten Kemalist bir çözümlemeye tabi tutuyor.

Türkiye’de öteden beri “irtica, laiklikten sapma, karşı kalkışma” vd gibi askeri-bürokratik iktidar sınıfları tarafından dillendirilen öncelikli tehdit konseptinin paylaşımcılarından biri de Norveç’tenmiş meğer. Biraz uzunca sayılabilecek şu alıntı Breivik’in şahsında Avrupa’da yükseliş trendi hızla devam eden yabancı düşmanlığının Türkiye tahlillerinin mahiyetini gözler önüne sermektedir: "Erdoğan'ın Türkiye'yi tekrar İslamlaştırma çabaları şeriatla idare edilecek, cihatla Avrupa'nın tam kalbine kurulacak ülkenin Osmanlı geçmişine dönüşü ile tamamen tutarlıdır. Hem Erdoğan hem 10 yıl önce başbakan olan dindar Erbakan, 1950-1960'tan bu yana devam eden Türkiye'nin İslami sosyal-siyasi uyanışının ileri safhasına işaret eder. Menderes hükümeti oy uğruna Müslümanların dini hissiyatına oynamış; tarikatlara tekrar müsaade etmiş ve cami inşaatlarına hız vermiştir."

 Yazının Devamı...245 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret155028
Hava Durumu
Saat