• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Norveç’te aşırı sağcı, mason Anders Breivik tarafından gerçekleştirilen saldırılarda İsrail veya MOSSAD bağlantısı olabileceği iddia edildi.

Saldırının arkasında Norveç’in, Filistin’i tanıyacak ilk Avrupa ülkesi olacağını açıklaması ve daha önce İsrailli şirketler aleyhine aldığı bazı kararlar olabileceği dile getiriliyor. Kendisini avcılıkla, vücut geliştirme ve masonlukla ilgilenen muhafazakar bir Hristiyan olarak anlatan Breivik’in ayrıca İsrail yanlısı ve Filistin ya da İslam karşıtı sert görüşlerinin olduğu ortaya çıkmıştı. Saldırıyla MOSSAD bağlantısı olabileceği iddiasını ilk olarak Washington merkezli bir araştırmacı gazeteci olan Wayne Madsen gündeme getirdi. Madsen, saldırıyla MOSSAD arasında “bolca bağlantı” olduğunu yazdı. Ardından Steve Lendman adlı bir başka blog yazarı, konuyu dün gündeme taşıdı.

İslam karşıtı düşünceleriyle bilinen Amerikalı yazar Pamela Geller ve Amerikalı akademisyen Richard Pipes ile Norveçli saldırgan arasında bağlantı kuran Madsen, “İsrail gizli servisinin şifre ve propaganda unsurlarının Breivik ve MOSSAD arasında açık bir bağlantı sağladığını” savunuyor. Madsen’e göre “Norveç’e sahte saldırılar düzenlenerek Filistin karşısında İsrail’e destek kazanılması” hedefleniyor. Madsen benzer bir saldırının da Kıbrıs’ta gerçekleştirildiğini öne sürüyor. Norveç’in Filistin’e verdiği desteği hatırlatan Madsen, Norveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Store’un 19 Temmuz’da yaptığı Filistin’e destek açıklamalarına atıfta bulunuyor. Store, Norveç’in, Filistin’i tanıyan ilk Avrupa ülkesi olacağını açıklamıştı. Norveç yönetiminin de Filistin’e yönelik ciddi yardımları bulunuyor. Norveç’in İsrail’i kızdıran bir diğer eyleminin ise geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Norveç’in hükümet yönetimindeki 450 milyar Euroluk petrol zengini yardım fonunun, İsrail’de yerleşim inşaatı yapan iki İsrail şirketini fondan çıkarması olduğu belirtiliyor. (Yeni Akit) 165 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret132486
Hava Durumu
Saat