• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İsrail'de, konut darboğazını ve fiyatları protesto edenlerin sokak hareketleri çığ gibi büyürken, son olarak aylardır hükümetle ücret artışlarında anlaşamayan doktorlar da sokaklara döküldü.

İsrail'de, konut darboğazını ve fiyatları protesto edenlerin sokak hareketleri çığ gibi büyürken, son olarak aylardır hükümetle ücret artışlarında anlaşamayan doktorlar da sokaklara döküldü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülke çapında dalga dalga yayılan protestolar nedeniyle Polonya'ya yapacağı ziyareti iptal etti.

Konut fiyatlarındaki yükseklik ve darboğaz nedeniyle başlayan protestolar kitlesel harekete dönüşürken, Tel Aviv, Kudüs, Hayfa, Ber Şeva gibi kentlerde eylemler trafiği de olumsuz etkiledi. Eylemciler kavşakları, yolları tuttu; araçların geçişine engel olmak istedi. Tel Aviv ve Hayfa'da caddelere protesto çadırları kuran eylemcilerle sürücüler arasında gerilimli anlar yaşanırken, Kudüs'te de polis, trafiğe engel olmak isteyenlerden 8'ini tutukladı.

Bir grup öğrenci de İsrail parlamentosunun (Knesset) girişindeki yolu tıkadı; Knesset'in bahçesine ve dışına protesto çadırları kurdu. Bir polisin yaralandığı protestolar sırasında 5 kişi tutuklandı.

Protestocular, konut krizi nedeniyle Netanyahu'yu ve Maliye Bakanı Yuval Steinitz'i suçluyor.

Netanyahu'nun çarşamba günü, Filistinlilerin Eylül ayında BM'de tam üye olarak tanınma çabalarına karşı oy kullanması amacıyla Varşova'ya planladığı ikna gezisinin de iptal edildiği bildirildi.

Böylece, Netanyahu'nun inşaat sektöründe reformlar öngören bir planı sunması ve bunu gelecek hafta sonu tatile girmesi beklenen Knesset'in onayından da geçirmesi hedefleniyor.

Son 10 gündür, ülke çapında genişleyen konut krizi protestolarının 1 Ağustos itibarıyla yeni ivme kazanması bekleniyor. Facebook'ta açılan protesto sayfaları birbirine eklenirken, bir sayfada protestocular 1 Ağustos'ta herkesi genel greve çağırdı.

Bir başka Facebook sayfasında da anneler, babalar ve diğer çocuklu çiftlerin, bebek arabalarıyla perşembe günü Tel Aviv'de yürüyüşe katılmaları istendi.

Geçen Cumartesi gecesi Tel Aviv'de on binlerce kişi, yüksek konut fiyatlarını protesto etmek amacıyla sokaklara dökülmüştü.

Doktorlar da Grevde...

Aylardır hükümetle ücret artışları ve sağlık sisteminde iyileştirmeler konusunda anlaşamayan doktorlar da İş Mahkemesi'nin greve onay vermesinden sonra, çareyi sokaklara dökülmekte buldu.

Çeşitli kamu hastanelerinde ve kliniklerde bugün, acil ve benzeri öneme sahip servisler dışında grev başlatıldı; hastanelerde işler yavaşlatılırken, doktorlar ve sağlık görevlileri, hastane kıyafetleriyle protestolar düzenledi.

Tel Haşomer'deki Şeba Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Arnon Afek, ordu radyosuna yaptığı açıklamada, hastaları mağdur etmemek için ellerinden geleni yaptıklarını; acil ameliyatları yaptıklarını, acil servislerde hizmeti durdurmadıklarını söyledi.

İsrail Tabipler Birliği Başkanı Dr. Leonid Eidelman, Başbakan Netanyahu'ya seslenerek, 16 haftadır süren doktorların hak mücadelesinde gereken adımları atmasını istedi. Eidelman, Maliye Bakanlığı ile görüşmelerdeki bir anlaşmaya varılamamasının ardından, durumu protesto için bugünden itibaren süresiz açlık grevine başlayacağını da duyurdu.

TRT 336 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret158349
Hava Durumu
Saat