• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İsrail, Türkiye'den özür konusunda iç siyasetteki tartışmaları sonuca vardırmak için 3 hafta daha kazandı. Mavi Marmara raporunun açıklanması 20 Ağustos'a ertelendi.

İsrail, Türkiye'den özür konusunda iç siyasetteki tartışmaları sonuca vardırmak için 3 hafta daha kazandı. Mavi Marmara raporunun açıklanması 20 Ağustos'a ertelendi.

Şu an İsrail'in kendi içinde bir karar verme durumda olduğunu belirten Erdoğan, kendilerinin de onların vereceği kararı belli bir süreye kadar bekleyeceklerini söyledi. Bekledikten sonra da B planını devreye sokacaklarını belirtti.

B planı, öncelikle ilişkilerin diplomasi boyutunu ilgilendiriyor. Mavi Marmara baskınından bu yana Türkiye, İsrail'de Büyükelçi düzeyinde temsil edilmiyor. Özür gelmezse, temsil düzeyinin daha da düşürüleceği bildirildi.

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gabi Levy'nin görev süresinin dolmasına kısa bir süre kaldı. İsrail, ileride göndereceği Büyükelçi'nin Türkiye tarafından kabul edilmemesinden endişe ediliyor.

B planı, ekonomik ve sosyal ilişkileri de yakından ilgilendiriyor. İsrail ürünlerine boykotun gündeme gelmesi bekleniyor.

Uluslararası alanda da Türkiye'nin harekete geçmesi sürpriz olmayacak. 9 Türk'ün ölümüne sebep olan İsrail askerlerine karşı uluslararası davalar gündeme gelecek.

Şimdi gözler 20 Ağustos'a, "İsrail ne yapacak?" sorusunun cevabına çevrildi. Çünkü BM soruşturma panelinin raporunun da İsrail lehinde olmadığı anlaşılıyor.

Kulislerden gelen bir yoruma göre, "Bu rapor Türkiye aleyhinde olsaydı çoktan yayınlanmıştı, İsrail memnun olmadığı için erteleniyor" şeklinde. (TRT) 163 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret132567
Hava Durumu
Saat