• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

12 yaş altındakilere Kur'an okumayı yasaklayan Türkiye'ye bir kardeş geldi. Bu ülkede de 18 yaşın altındakilere camiye girmek yasaklandı.

 

Tacikistan'da parlamentoda onaylanan yasa ile 18 yaş altı çocukların içki içmesi, bayram günleri hariç camiye gitmesi, dinî örgütlere üye olması ve ehliyet alması yasaklanıyor.

Geçen ay meclisin alt kanadında kabul edilerek, onaylanmak üzere meclisin üst kanadına sevk edilen, “çocukların eğitimi ve terbiyesine yönelik velilerin sorumluluklarını düzenleyen” yasa, velilerin sorumluluğunu arttırıyor.

Cumhurbaşkanı İmamali Rahman'ın imzasına sunulan düzenleme, ebeveynlerin, çocuklarının eğitim almalarını, onların hak ve menfaatlerini korumayı düzenlerken, 18 yaşın altındaki çocuklarının, topluma karşı girişim ve davranışlarını önlemesini öngörüyor; ahlaksızlık, tecavüz, ayrımcılık ve terör içerikli kitap ve filmleri izlemesi ve okumasını, içki içmesini, bayram günleri hariç camilere gitmesini ve dinî örgütlerde yer almasını, ehliyet alma ve araç kullanmasını yasaklıyor.

Yasa ayrıca, devlet kurumlarının izni olmadan çocukların yurtdışına eğitim amacıyla gönderilmesinin engellenmesini öngörüyor. Bunun yanı sıra, çocukların ağır işlerde çalıştırılması, okula değerli takı ve ziynetlerle gelmeleri de yasaklanıyor.
259 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret158349
Hava Durumu
Saat