• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriye Halkı ile Dayanışma Platformu, zalim diktatör Beşşar Esad’ın gerçekleştirdiği katliamlara tepki göstermek üzere dün İstanbul Nişantaşı’nda bulunan Suriye Konsolosluğu’nun önünde protesto eylemi gerçekleştirdi.

Türkiye’de yaşayan bir grup Suriyeli, Teşvikiye Camii’nde Cuma namazının kılınmasının ardından Konsolosluğun önüne geldi. “Suriye ağlama biz geliyoruz”, “Humus özgürlük için diren!” şeklinde Türkçe ve Arapça pankartların açıldığı eylemde, “Suriye halkı birdir”, “Katil Esad Suriye’den defol!”, “Halk devrim istiyor” sloganları Arapça ve Türkçe olarak atıldı. Eylem sırasında Suriye Konsolosluğu binasının önünde her ihtimale karşı polisler barikat kurdu.

Eylemde basın açıklamasını platform sözcüsü Fevzi Zakiroğlu okudu. 4 aydır Suriye halkının her Cuma günü sokaklara döküldüğünü ve rejimi protesto ettiğini ifade eden Zakiroğlu, eylemlerde halkın yüksek sesle haykırarak, özgürlüğünü ve haysiyetini barışçıl eylemlerle istediğini söyledi.

Suriye rejiminin insanları, şiddet uygulayarak, ateş ederek, yaralayarak, öldürerek susturmaya çalıştığını kaydeden Zakiroğlu, Suriye’de şu anda yaşanan vahşete, zulme ve katliamlara bütün dünyanın seyirci kalarak, zalimin yanında saf tutacağını ve mazlumun karşısında olacağını belirtti.

Beşar Esad rejiminin her yolu denediğini ifade eden Fevzi Zakiroğlu, rejimin son oyun olarak, mezhep çatışmasını sahneye sürdüğünü kaydetti. Zakiroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bilmiyorlar ki Suriye halkı bu oyunlara gelmez, Suriye halkı binlerce sene barış içinde tek vücut olarak yaşadı, yaşıyor ve yaşayacak. Arabı-Kürdü-Türkmeni, Müslümanı, Hıristiyanı, Sünnisi, Alevisi-Dürzisi, Şiisi hep beraber aynı topraklarda bir yelpaze gibi yaşayacaklar. Bu Cuma milli birlik cumasıdır. Rejimin yapmak istediği 2. Irak, 2. Libya olmayacaktır. Yaşasın özgür Suriye.” (Yeni Akit) 204 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret132844
Hava Durumu
Saat