• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Türkiye Değerler Araştırması 2011 sonuçlarına göre toplumun dindarlık ve dini hassasiyetler 15 yıldır aynı seviyede.

Dünya Değerler Araştırması'na paralel olarak Bahçeşehir üniversitesi'nden Prof. Yılmaz Esmer'in yürüttüğü Türkiye Değerler Araştırması 2011'in özet sonuçları paylaşıldı. Rapora göre Türkiye halkı, 2008 krizlerindeki düşüşleri 2011'de telafi etti. Güven ve mutluluk oranları rekor kırdı. 1990'dan beri süren araştırmada maddi durumdan "Mutluyum" diyenlerin oranı ilk defa yüzde 77'ye çıkarken insanlara güven oranı da yüzde 15'i buldu. "Aile çok önemli" diyenlerin oranı ise yüzde 95.  

DİNDARLIK VE HASSASİYET 15 YILDIR AYNI SEVİYEDE

Değerler araştırmasına göre dini değer ve hassasiyetler toplumda hala kabul görüyor. Kendini dindar olarak tanımlayanların oranı yüzde 81 ile Avrupa ortalamasının hayli üzerinde. Dinin kendisi için önemli olduğunu söyleyenlerin oranı da artış göstermese bile son 15 yıldaki düzeyini koruyor ve yüzde 93 düzeyinde. 

DEMOKRASİ OLSUN AMA LİDERLER DE GÜÇLÜ OLSUN 

Rapora göre toplumun da rejim tercihi tartışmasız demokrasi. Ancak toplumda güçlü lider özlemi belirgin. Halkın çoğunluğu demokrasiden yana tavır koyarken yüzde63'ü aynı zamanda "parlamento ve seçimlerle uğraşmak zorunda kalmayacak" güçlü bir lider arzuluyor. Yılmaz Esmer, Avrupa'da da bu talebin azımsanmayacak düzeyde olduğunu söyledi. 

MUTLULUK PUANIMIZ 10 ÜZERİNDEN 7.3

54 il ve 128 ilçede 1605 kişiyle yüz yüze yapılan görüşmeler sonucu ortaya çıkan rapora göre halk, 2011'de mutluluk oranını 10 üzerinden 7,3 olarak puanladı. Bu oran 1990'da 6,4, 2001'de 5, 2008'de ise 6,6'ydı. Mutluluk araştırmasında bir diğer önemli nokta da AK Parti, MHP ve CHP seçmenleri arasında önemli bir fark bulunmaması.

ALEVİ AÇILIMI KABUL GÖRDÜ 

Araştırmada dikkat çeken bir husus da Alevilik meselesinde toplumda mutabakatın olması. Halkın yüzde 58'i "Cem evlerine de aynen camiler gibi hukuki olarak ibadethane statüsü verilsin" derken yüzde 73'ü devletin, Sünni Müslümanlara yaptığı gibi Alevi Müslümanlara da bütçe ayırmasından yana.

MİLLİYETÇİLİKTE ARTIŞ YOK

"TÜRK olmaktan gurur duyuyor musunuz" sorusuna olumlu yanıt verenlerin oranında son 5 yılda bir artış veya düşüş gözlenmedi. Rapora göre milliyetçilik konusunda belirgin bir değişiklik görülmüyor ama bölgelere göre önemli farklılıklar var. Orta Anadolu ve doğu Karadeniz bu konuda öne çıkarken Güneydoğu Anadolu izlenmeye değer olarak vurgulandı. 

ORDUYA GÜVEN AZALDI

2001'DE yüzde 29'a kadar düşen hükümete güven oranı şu anda yüzde 61. Güvenin azaldığı kurum ise ordu oldu. 1990'lardan beri  yüzde 91 düzeyinden düşüş gösteren orduya güven, 2011'de yüzde 75 çıktı. Bu oran en belirgin şekilde (yüzde 43) Güneydoğu'da gözleniyor.  CHP seçmeninin     güveninde de 10 sene öncesine göre ciddi azalma var. 

HAK EDEN KADIN DAYAK YER

Halkın yüzde 74'ü "Aile resisi erkektir" diyor. Yüzde 5.62'lik bir oran, 'Kadın her koşulda kocasına itaat etmelidir' görüşünü savunurken, katılımcıların yüzde 30'u   "Bazı kadınlar kocasından dayak      yemeyi hak ediyor" diye düşünüyor. Araştırmaya göre kadınlar da erkeklere yakın oranda aynı görüşü savu nuyor. 

TERÖR BİZİ DAHA AZ KORKUTUYOR  

Halkın endişe duyduğu konularsa şöyle sıralandı: Hayat pahalılığı (yüzde 82), çocuğuna eğitim sağlayamama (yüzde76), terör saldırısı (yüzde71), işsiz kalma (yüzde68), iç savaş (yüzde68), telefon ve e-postaların izlenmesi (yüzde52).

ÖNCE EKONOMİ VE GÜÇLÜ SAVUNMA

Halkın gelecek 10 yıldaki en önemli hedefleri arasında ise yüzde 64'le ekonomik kalkınma ve yüzde 23'le güçlü savunma geliyor. Bireyin söz hakkı yüzde8 ve çevrenin güzelleştirilmesi ise yüzde 5'te kaldı. Araştırmanın sahibi Yılmaz Esmer bu sonuçların halkın önceliğininin ekonomi ve geçim kaygısı olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

BİRBİRİMİZE DAHA ÇOK GÜVENİYORUZ

1990'dan bu yana yüzde8-10 civarında seyreden genel güven algısı, bu araştırmada yüzde 15 olarak ölçüldü. Evliliğin, modası geçmiş bir kurum olduğunu düşünenlerin oranı ise 15 sene öncesiyle aynı, yüzde 7 çıktı.

SAĞ-SOL AYRIMI İYİCE KAPANDI 

Araştırmada halkın, sağ- sol siyasi tercihte konumlanışı da ölçüldü. 2011'de, 10 üzerinden 6,4 puanla kendini siyasi yelpazenin sağında tanımlayanların zirve yılı oldu. Araştırmanın sahibi Yılmaz Esmer bu tanımlamaların ekonomik anlamda yerini bulmadığını söyledi. Esmer, "Aslında AKP ve CHP seçmeni arasında ekonomiye bakışta fark yok. Sağ ve sol tercihinin ayrıştığı yer ekonomi değil din ve dindarlık" dedi.

'SİYASİ ÖTEKİ' İLE MESAFE KAPANIYOR

Komşuluk ilişkilerinde 'öteki'ne hâlâ bir mesafe var. İstenmeyen komşuların başında hâlâ yüzde 84'le eşcinseller. Aşırı sağcı veya solcu komşu istemeyenlerin oranı 90'larda yüzde74'ken şimdi yüzde 27 civarında.

HÜKÜMETE GÜVEN YÜZDE 61'E ÇIKTI

Hükümete duyulan güvende ise bir artış söz konusu. 2001 yılında 29'da kadar düşen güven oranı şu anda yüzde 61. Araştırmaya göre, halk demokrasiye güveniyor ancak siyasal katılımda çekingen. Kesinlikle toplu dilekçe imzalamam diyenler 1990'dan bu yana yüzde 61 ile en yüksek düzeyde.

Kaynak: Star275 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret145429
Hava Durumu
Saat