• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suudi Arabistan'ın gizlice hazırladığı bir terörle mücadele yasasıyla barışçı gösterileri bastırmayı hedeflediği öne sürüldü.

Uluslararası Af Örgütü - Amnesty International, BBC'nin de incelediği gizli bir taslak belgedeki önlemlerin insan haklarını çok ağır şekilde kısıtlayacağını duyurdu.

Önlemler arasında zanlıların yargıç karşısına çıkarılmadan uzun süre gözaltında tutulması, yasal haklarının kısıtlanması ve ölüm cezasının daha fazla durumda uygulanması var.

Bir Suudi yetkili, yasanın muhalifleri değil, teröristleri hedef aldığını söyledi.

Suudi hükümeti herhangi bir açıklama yapmazken, adının açıklanmasını istemeyen yetkili, taslağın varlığını doğruladı, ancak içindeki bazı hükümlerin varlığını kabul etmedi.

Af Örgütü'nün Orta Doğu basın sözcüsü James Lynch, BBC'ye yaptığı açıklamada, kendilerine sızan taslağın ''örgütün yıllardır belgelediği baskıcı uygulamaları kökleştirmeyi amaçladığını" söyledi.

Yasa taslağı, terör suçu kavramını ''devletin şöhretini zedelemek'' ve ''ulusal birliği tehlikeye atmak'' fiillerini içerecek şekilde genişletilmesini öngörüyor.

Ayrıca taslak zanlıların hiç kimseyle görüştürülmeden 120 gün hücrede tutulmasına izin veriyor. Mahkeme izin verirse bu süre uzatılabilecek.

Ancak Af Örgütü'ne göre, taslak ''tehlikeli teröristleri'' hapse atmaktan çok muhalefeti bastırmayı amaçlıyor.

Taslakta, devlete karşı silahlı eylemin cezası idam olarak düzenleniyor. Ancak taslak ayrıca, ölümle sonuçlanan ''terör suçları''nın da idamla cezalandırılmasını öngörüyor.

Suudi Arabistan liderlerinin 'dürüstlüğünü' sorgulamanın cezası en az 10 yıl hapis taslağa göre.

Af Örgütü'nden Philip Luther, yasanın Suudi Arabistan'da ''terörün önlenmesi'' adına ifade özgürlüğüne karşı ciddi bir tehdit oluşturacağını söyledi.

Luther, "Eğer bu yasa kabul edilirse, en küçük barışçı muhalif eylemler bile terörizm olarak nitelenecek ve vahim insan hakları ihlali riskleri doğacak'' dedi.

BBC 264 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret158349
Hava Durumu
Saat