• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İdeolojik şartlandırma ve dayatmalardan ibaret mevcut eğitim öğretim mantığı sürekli sorunlar üretiyor. Sadece idari düzenleme ve teknik yenilemelerle sorun üreten bu mekanizmayla başa çıkabilmek mümkün değil. Kenan Alpay’ın yorumu:

Eğitim, askeri mantıktan kurtarılmalıdır! / Kenan ALPAY

kenanalpay.jpg12 Eylül referandumu ve 12 Haziran seçimleriyle ortaya çıkan tablo daha çok toplumdaki yeni anayasa arayışlarının tezahürü olarak değerlendiriliyor. Beklentilerin odaklandığı ana konu şu: Askeri vesayetin ve Kemalist ideolojik dayatmaların dayanağı 12 Eylül anayasasının bütün eklentileriyle beraber tasfiye edilmesi.

Hiçbir ayırım yapılmaksızın bütün toplumun temel hak ve özgürlüklerini teminat altına alacak anayasal düzenlemeleri yapmak üzere AK Parti Hükümeti halktan ciddi bir destek ve yetki aldı. Üstelik bu yetki kendisine üçüncü kez ve daha güçlü bir biçimde verildi. Bu durum, toplumda ciddi rahatsızlıklar yaratan problemli alanlara bir an önce neşter vurulması gereğini işaretler. Türkiye’de derin problemler teşkil eden alanlardan biri de eğitim öğretim meselesidir.

Yeni kurulan hükümette Ömer Dinçer’in Milli Eğitim Bakanı olması eğitim öğretimde kriz üreten temel mantık ve misyona ciddi bir operasyon yapılacağı yönündeki beklenti ve temennileri arttırdı. Hüseyin Çelik ve Nimet Çubukçu dönemlerinde Milli Eğitim Bakanlığı idari ve teknik düzenlemeler üzerine yapılan tartışmalara sahne oldu daha çok. Fakat eğitim öğretim meselesini bütün bir toplum için krize hatta kaosa dönüştüren idari ve teknik sorunlar değil, ideolojik ve siyasi dayatmalardır.

Cumhuriyet dönemi Türkiyesi’nde tarih ve toplumun en temel gerçeklerini inkar ederek ulaşılan eğitim formu, kurgusal kahramanlıklar üzerine inşa edilen Ulu Önder kültü etrafında şekillendirilmiştir. Ulu Önder ile başlayan bir tarih, ancak Ulu Önder ile varolabilen bir millet, Ulu Önder’in gösterdiği hedeften ibaret bir hayat vs. diye devam eden mantık örgüsünün adı eğitim öğretim değil, olsa olsa ilkel ideolojik şartlandırma olabilir.

İdeolojik şartlandırma ve dayatmalardan ibaret mevcut eğitim öğretim mantığı sürekli sorunlar üretiyor. Sadece idari düzenleme ve teknik yenilemelerle sorun üreten bu mekanizmayla başa çıkabilmek mümkün değil. Eğitim kurumlarının yetiştirmek istediği insan profili kişiyi Allah tarafından bahşedilen fıtrattan olabildiğince uzaklaştırma üzerinde temelleniyor. Eğitim kurumlarında anasınıfından üniversite eğitimine kadar her kademede karşımıza çıkan Türkçülük, Atatürkçülük, laiklik, devleti ve askeri yücelten mantık, seküler ahlak vs gibi müfredatın belkemiği olan değerlerdir. Bu temel değerler en başta insanı Allah tarafından yaratılmış olma bilincinden uzaklaştırıyor.

Milli eğitimin sözkonusu temel değerleri adalet duygusunu, tertemiz fıtratı, kardeşlik ve merhamet hislerini öldürüyor. Atatürk ilkelerine sadık ve devletçe makbul sayılan vatandaş olma zorunluluğuna karşı “yeter artık! durdurun bu çarpık işleyişi!” itirazımızı yükseltmemiz için daha fazla zaman kaybı yaşanmamalı.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Hükümet yeni eğitim öğretim dönemi başlamadan bazı acil kararlar almalıdır. Okulları kışla, öğrencileri kurşun asker çerçevesine sıkıştıran uygulamaların sonunu getirecek olanlar öncelenmelidir. Bu talepleri beş başlık altında toplayabiliriz.

Yazının devamı...160 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret132486
Hava Durumu
Saat