• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Alman toplumunun % 30’u yabancıları ve özellikle müslümanları ülkelerinde istemediklerini, %75’i ise müslümanlara sınırlar getirilmesinden yana. Hele her on Almandan birinin ‘ülkede bir diktatör görme isteği‘ cereyan eden olayların nedenini açıklar n

Merve Şerbini / Aslı Ateş Kaya

“Onun Angela Merkel’in kızı olduğunu düşünün, o zaman ne yapardı? Ya da bir başka, Alman annenin? Merve’nin başörtüsüyle ilgili ne gibi bir sorun var? Hz. Meryem de eşarp takardı. Manastırdaki rahibeler de takıyor. Birisinin başörtüsü takmasında kötü olan nedir?“ diyordu yüreği yanık baba.

Sadece ‘yabancıdır, olay çıkaran odur‘ gibi bir düşüncenin sonucu damadı da aynı salonda ağır yaralanmıştı. Feryat ediyordu, öfkeliydi haklı olarak ve devam ediyordu konuşmasına: “Böyle bir şey nasıl olabildi? Kimse onu kurtarmadı. Kızım öldürüldü, kocası da ölümden döndü. Ve her şey üç yaşındaki oğullarının gözü önünde meydana geldi. Almanlar ne hissediyor? O zaman bir kadının gözleri önünde ölmesine seyirci kalan yargıç, vicdanıyla nasıl hesaplaşabiliyor?“ diyor ve sadece katilin değil, o esnada salonda bulunan ve yardım etmeyen herkesin cezalandırılmasını istiyordu. Olayın kendilerine bir yakınları tarafından, olaydan 24 saat sonra bildirildiğini belirtiyordu. Yani Merve’nin ölüm haberi gizlenmiş, Mısır Büyükelçiliğine ilk saatlerde bildirilmemişti. Daha trajik bir gelişme ise, üç yaşındaki çocuğun Alman makamları tarafından Mısır Büyükelçiliğine teslim edilmemesi, bir yetimhaneye bırakılmasıydı.

Olay 2008 Ağustosu’nda bir çocuk parkında yaşandı.

Çocuğu salıncağa binsin diye ricada bulunur Merve Şerbini. Ama Rus göçmeni Alman Alex W. ricayı yerine getirmediği gibi, çok ağır kelimelerle (İslamcı, şıllık, terörist diyerek) saldırır. Şikâyetçi olan Merve haklı bulunur ve sanık para cezasına çarptırılır. Bunu hazmetmeyen sanık 1 Temmuz 2009’da Merve Şerbini’yi karnındaki üç aylık bebeğiyle katleder.

Daha sonraki muhakeme sürecinde ömür boyu hapse mahkum edilir, eli bıçaklı katil. Hatırlanacağı üzere sembolik olarak mahkeme önünde betondan yapılan bıçak şeklinde anıta bile tahammül edilememiş ve şehrin içinde beş yere dikilen anıt, bilinmeyen kişiler tarafından tahrip edilmişti.

Bu ay Almanya’da çeşitli etkinliklerle anıldı bu hazin olay.

Yazının devamı… 195 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret132208
Hava Durumu
Saat