• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Kenya'nın İngiltere'nin sömürgesi olduğu yıllarda çıkan isyanların bastırılması sırasında işkence gördüklerini iddia eden Kenyalılar İngiltere'yi dava etme hakkı kazandı.

Londra'daki yüksek mahkeme, İngiltere'nin, bağımsızlığın ardından yükümlülüklerin Kenya devletine devredildiği savını reddederek, 70 ve 80'li yaşlardaki dört Kenyalıya tazminat için başvuru hakkı tanıdı.

Üçü erkek biri kadın dört Kenyalı, İngiliz sömürge yönetimi tarafından, hadım edilme ve cinsel taciz de dâhil olmak üzere, işkence ve kötü muamele gördüklerini iddia ediyor.

Dört Kenyalının avukatları ise davanın, isyan sırasında sömürge yönetimi kolluk kuvvetlerinin mağdur ettiği ve hâlâ hayatta olan yüzlerce kişi için önemli olduğunu söylüyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Mayıs ayında, Kenya'daki isyana karşı uygulanan baskı yöntemlerinden İngiliz yetkililerin sanılandan daha fazla bilgi sahibi olduklarını ortaya koyan belgeler açıklamıştı.

Kenya'da İngiltere hâkimiyetine karşı düzenlenen isyan, isyancı Kenyalıların gösterilerde içtikleri ant nedeniyle İngiliz sömürge yönetimi tarafından Mau Mau isyanı olarak adlandırılmıştı.

Kenyalılar bağımsızlığa İngiltere'de London School of Economics'te okuduktan sonra ülkesine dönen Jomo Kenyatta önderliğinde kavuştu.

İsyan sırasında gözaltına alınan ve kötü muamele gördüğü iddia edilen kişiler arasında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'nın dedesi de var.

Kaynak: BBC183 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret132588
Hava Durumu
Saat