• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Gazze filosuna katılan gemilerden Fransız bandıralı "Onur El Karame" gemisinin kontrolünü ele geçiren Siyonist korsanlar, gemiyi Aşdod’a çekiyorlar.

Gazze'ye doğru yola çıkmayı başarabilen, ancak Akdeniz'de İsrail komandolarınca durdurulan Onur-El Karame gemisindeki yolcular, İsrail'in Aşdod limanına getirildiklerinde sorgulanacaklar.

İsrail ordu yetkilileri, komandoların gemiye çıkmasını takiben gemidekilerin sağlık kontrolünden geçirildiğini ve kendilerine yiyecek, içecek önerildiğini kaydettiler.

İsrail ordu yetkililerinin verdiği bilgiye göre, gemi Aşdod limanına gelir gelmez, gemidekiler ilgili güvenlik idaresi yetkilileri ile polis tarafından sorgulanacak, daha sonra İçişleri Bakanlığı görevlilerine aktarılacaklar.

İçişleri Bakanlığının Nüfus ve Göçmen İdaresi de yaptığı açıklamada, gemideki aktivistlerin İsrail'e giriş yollarının yasal olmadığını belirterek, aktivistlerin muhtemelen en kısa sürede sınır dışı edileceklerini kaydetti.

İdarenin açıklamasına göre, aktivistlerden hemen ülkelerine dönmeleri istenecek ya da mahkeme önüne çıkıncaya kadar gözetim merkezinde tutulacaklar.

Ynet haber sitesi, İdare yetkililerine dayanarak, mevcut prosedürlere göre aktivistlerin bundan sonra İsrail'e girişinin 10 yıl yasak olduğunu belirtti.

Gemide bulunan üç basın mensubundan birinin İsrail'in Haaretz gazetesi yazarlarından Amira Hass olduğu belirtildi.

FRANSA, PARİS BÜYÜKELÇİSİNİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA ÇAĞIRDI

Fransa, Gazze filosuna katılan Fransız bandıralı "Onur-El Karame" gemisinin kontrolünün ele geçirilmesi dolayısıyla İsrail'in Paris Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, İsrail'den ''sorumlu'' ve ''dikkatli''davranmasını istedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Barnard Valero, konu ile ilgili basın toplantısında yaptığı açıklamada ''Birkaç gündür İsrail yönetimine, Fransız gemisinin, ablukayı delme girişimi yapması halinde, sorumlu ve dikkatli davranmaları, Fransız vatandaşlarının bütün haklarına saygı göstererek, Fransa'ya geri dönmelerini sağlamaları yolunda çağrı yapıyorduk'' dedi.

İsrail'deki Fransız büyükelçisinin, bu mesajı İsrailli yetkililere dün ve bugün ilettiğini kaydeden Valero, aynı çağrının İsrail'in Paris büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığına çağrılarak tekrarlandığını söyledi.

Valero, İsrail'deki Fransız büyükelçiliğinin, Fransız vatandaşlarının haklarının korunması için seferber edildiğini belirtti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarının Gazze filosuna katılmaması için dana önce uyarıda bulunmuştu.

FİLİSTİNLİLERDEN TEPKİ

Onur El Karame gemisinin yolculuk süreci Gazze Şeridi'nde de yakından takip edildi.

Filistinli sivil toplum kuruluşları basın toplantısı düzenleyerek, uluslararası toplumdan, İsrail'in kontrolünü ele geçirdiği gemiyi korumak için ivedilikle önlem almasını istedi.

Sivil toplum örgütleri, BM'den de Yunanistan'dan yola çıkan geminin İsrail ablukası altındaki Gazze'ye girişini sağlamasını talep etti. Kuruluşlar, İsrail'in tehditlerini de kınadı.

Bu arada Filistin Halk Cephesi lideri Kayedal Gül, "Onur" gemisinin uluslararası sularda ele geçirilmesinin doğrudan saldırı ve korsanlık olduğunu söyledi. Gül, İsrail hakkında dava açılması gerektiğini ve tüm dünyanın Filistin halkının İsrail işgaline karşı gösterdiği metaneti desteklemesini istedi.

FİLİSTİN HÜKÜMETİ: DENİZ KORSANLIĞINDAN BM DE SORUMLU

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin Hükümeti ve İslami Direniş Hareketi (Hamas), Siyonist işgal donanmasına ait savaş gemilerinin Fransız El-Kerame gemisini uluslararası sularda durdurmasını kınadı.

Filistin Hükümeti ve Hamas Hareketi, El-Kerame'nin engellenmesinin Siyonistlerin yeni bir deniz korsanlığı olduğunu belirterek Birleşmiş Milletler'in bu korsanlığın sorumluluğuna ortak olduğunu ifade etti.

Filistin Hükümeti sözcüsü Tahir En-Nunu, bugün Fransız Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Bunun sorumluluğunun bir kısmı Birleşmiş Milletler'e ait. Çünkü "İsrail"in Mavi Marmara gemisinde işlediği cinayetin cezalandırılmaması ve birinci kez yaptığına bahane bulunması "İsrail"i bu şekilde kanunsuz davranışlarına devam etmeye teşvik etmiştir" dedi.

Siyonist işgal güçleri deniz komandolarının geçen yıl Mayıs ayında Mavi Marmara gemisine saldırısında dokuz Türk aktivist şehit olmuştu.

Filistin Hükümeti sözcüsü Tahir En-Nunu, uluslararası toplumdan açık ve net bir tavır takınmasını isteyerek, "Gazze'ye uygulanan abluka hukuki ve ahlaki mi?" diye sordu.

Bu sorunun cevabının "Kesinlikle hayır" olacağını ifade eden En-Nunu, bunun da siyasi ikiyüzlülüğü ve çifte standardı bir yana bırakıp "İsrail"e karşı ciddi bir duruş sergilemeyi gerektirdiğini söyledi179 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret132274
Hava Durumu
Saat