• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İsrail donanması Gazze filosuna katılan gemilerden Fransız bandıralı "Onur-El Karame", Gazze yolunda İsrail gemileri tarafından kuşatıldı. İsrail askeri gemiye çıktı.

Siyonist İsrail Genelkurmay Başkanı Beni Gantz, İsrail donanmasının Akdeniz'de durdurduğu Onur-El Karame gemisi için "harekete geçilmesi" talimatı verdi.

Haaretz gazetesinin internet sitesine göre Gantz'ın emri, durdurulan ve Gazze rotasını değiştirmeleri istenen El Karame gemisindekilerin rotalarını değiştirmeyi kabul etmemelerinin ardından geldi.

Siyonist askerler, gemiye çıkarak geminin kontrolünü ele geçirdi. Herhangi fiilî bir direnişle karşılaşmayan gemi, İsrail donanması tarafından Aşdod limanına çekiliyor.

 “GAZZE ROTASINDAN VAZGEÇİN”

İsrail donanması, rotasını Gazze'ye çevirmiş iken Akdeniz'de kuşatılan "Onur El Karame" gemisine rotasını değiştirme çağrısı yaptı.

Ancak geminin Gazze’ye çok yaklaştığı ve Gazze’ye gitmekte ısrarcı olduğu ifade edildi.

Gazze'ye Özgürlük Hareketi'nden verilen bilgiye göre, gemide 17 kişi var ve isimleri şöyle:

Koordinatör Stephan Corriveau, İsveçli aktivist ve yazar, müzisyen, eski İsrail vatandaşı Dror Feiller, Fransız aktivistler Jerome Gleizes, Fransız Komünist Partisi üyesi Jacqueline Le Corre, eski Komünist Parti milletvekillerinden Jean Claude Lefort, Claude Leostic, Yamin Makri ve Thomas Sommer-Houdeville, Tunus'tan Omeyya Nao Naoufel Seddik, Yunanistan'dan Atina Teknik Üniversitesi profesörlerinden Vagelis Pissias, Haaretz gazetesi yazarlarından İsrailli Amira Hass, El Cezire televizyonu muhabir ve kameramanı Ayyche Derradji ile Stephane Fueda. Gemide kaptan Zacharia Stylianakis'in yanı sıra üç kişilik mürettebat bulunuyor.

Yardım operasyonunun sözcüsü Julien Rivoire, Paris'ten telefonla yaptığı açıklamada, geminin en az üç İsrail gemisi tarafından kuşatıldığını, TSİ 10.06'dan bu yana ne internet ve ne de telefonla bağlantı kurulduğunu belirtmişti.

Gazze'ye Özgürlük Hareketi de geminin Gazze'ye doğru başladığı yolculuğun son ayağına geldiğini bildirmişti.

Geminin ve içindeki Fransız, Kanada, Yunan, İsveç ve Tunus vatandaşı aktivistlerin, hem Yunan hükümetinin engellemeleri ve hem de sabotajlarla geciken filoyu; aynı zamanda da uygulanan abluka kırılana dek, Gazze'ye filo yolculuklarının devam edeceği kararlılığını temsil ettikleri ifade edildi.

Gemi, geçen Cumartesi günü günlerdir tutulduğu Yunanistan'daki Kastellorizo'dan ayrılmıştı.178 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret132682
Hava Durumu
Saat