• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İsrail'in yoğun engelleme çalışmalarına rağmen Fransız aktivistler Gazze sınırına yaklaştı; ancak İsrail ordusu gemiyi durdurdu.

Gazze’deki İsrail ablukasını delmek ve buraya insani yardım götürmek için yoğun mücadeleler veren aktivistler Gazze sınırına yaklaştı; ancak İsrail ordusu gemiyi durdurdu. ''2. Özgürlük Filosu''na ait Yunanistan'dan Gazze'ye doğru hareket eden Onur-El Karame adlı gemi Ariş'e yönlendiriliyor.

AFP’nin haberine göre, Gazze’ye yardım götüren aktivistler İsrail ablukasını aşarak Gazze sınırına yaklaştı. Aktivistler kendilerinin cumartesi günü Gazze’ye ulaşmayı planladıklarını ancak yoğun engellemeler nedeniyle bugün bunu gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

İşgal güçlerinin gemide silah bulunduğunu öne sürdüğü ve aktivistlerin ise bu iddiayı tümüyle reddettiği kaydedildi.

İşgal güçlerinin gemi kaptanından geri dönmesini istediği ifade edilirken, gemide bulunan El-Cezire muhabiri Ayyaş Derraci, gemideki aktivistlerin Gazze Şeridi'ne gitmekte kararlı olduklarını bildirdi.

Dignite el Karama adlı Fransız bandıralı yat cumartesi günü Yunanistan’dan ayrılmıştı.

GEMİ İSRAİL ASKERLERİ TARAFINDAN KUŞATILDI

Yardım operasyonunun sözcüsü Julien Rivoire, Paris'ten telefonla yaptığı açıklamada, geminin en az üç İsrail gemisi tarafından kuşatıldığını, TSİ 10.06'dan bu yana ne internet ve ne de telefonla bağlantı kurulduğunu belirtti.

Geminin ve içindeki Fransız, Kanada, Yunan, İsveç ve Tunus vatandaşı aktivistlerin, hem Yunan hükümetinin engellemeleri ve hem de sabotajlarla geciken filoyu; aynı zamanda da uygulanan abluka kırılana dek, Gazze'ye filo yolculuklarının devam edeceği kararlılığını temsil ettikleri ifade edildi.

Ynet sitesine göre de filodaki eski İsrail vatandaşı aktivistlerden Dror Feller, "twitter"da, Gazze'den 110 kilometre kadar uzaklıkta olduklarını yazdı.

İSRAİL ORDUSU TAKİPTE

Geminin yolunu Gazze'den çeviren İsrail ordusu, gemiyi Mısır'ın Ariş limanına yönlendirdi. Gazze'ye 50 mil uzaklıkta olan gemiyi, İsrail ordusuna ait dört savaş gemisi takibe aldı. İsrail ordusu, 1 mil yakından takip ettiği geminin, normal istikametine gitmesine izin vermiyor.

Özgürlük Filosu-2'ye katılan ve 22 ülkeden 300 yabancı aktivist taşıyan diğer dokuz geminin Gazze'ye doğru yola çıkması ise Yunanistan tarafından engellenmişti.157 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret132519
Hava Durumu
Saat