• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Libyalı isyancılar ülkenin doğusundaki Brega kentinde sivillerin yaşadığı bölgelerde Kaddafi'ye bağlı güçlerle çatıştıklarını açıkladı.

Şehrin kontrolünü elinde bulunduran hükümet güçlerinin bombardımanına rağmen isyancı güçler birkaç gündür şehre doğru ilerlemeyi sürdürüyordu.

Ancak isyancıların açıklamaları henüz bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmış değil.

Gözlemciler, Libya'nın en büyük petrol rafinerilerine sahip kentin kontrolünün isyancılara geçmesinin, Kaddafi muhalifleri için kritik bir dönüm noktası olacağını söylüyor.

Başkent Trablus'un yaklaşık 750 kilometre doğusundaki Brega kenti, Şubat ayında başlayan ayaklanmadan bu yana defalarca el değiştirdi.

Ulusal Geçiş Konseyi yetkililerinden Abdulrahman Busm, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada "Şehirden gelen hberler Kaddafi güçleri ve isyancılar arasıdna bir sokak savaşı olduğu ve 127 isyancının yaralandığı yönünde" dedi.

AFP haber ajansına konuşan başka bir isyancı lider Muhammed el-Racali ise kendisine bağlı güçlerin şehrin kuzey doğusununun kontrolünü elde ettiğini ve güney batıya doğru ilerlediğini söyledi.

Libya lideri Kaddafi Cumartesi günü yaptığı açıklamada isyancıları hain ilan etti ve ülkeyi terk edeceği yoluncaki haberlerin doğru olmadığını söyledi.

Kaddafi'nin açıklamasından bir gün önce ise batılı ve Arap hükümetler isyancıların Libya'nın meşru yöneticileri olduğunu söylemiş ve Kaddafi'nin iktidarı terk etmesi taleplerini tekrar etmişti.

Kaynak: BBC145 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret132276
Hava Durumu
Saat