• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

UNESCO’nun Kudüs’ü işgal devletinin başkenti olarak gösteren tehlikeli girişimi tepkiyle karşılandı.

Arap ülkelerindeki Filistin işleri gözetmenleri konferansı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)'nun Kudüs kentini Siyonist işgal devletinin başkenti olarak kabul etmesini şiddetle kınadı.

Kahire'deki Arap Birliği binasında düzenlenen ve dört gün süren konferansın sonuç bildirgesinde "UNESCO'nun internet sitesinde Kudüs'ün Siyonist işgal devletinin başkenti olarak gösterilmesi Kudüs ile ilgili uluslararası kararlara ve anlaşmalara aykırıdır. Bu kararlardan biri de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 20 Temmuz 2004'te aldığı 10/15 nolu karardır ve bu karar Kudüs'ün işgal altındaki Filistin toprakları olduğunu bildiren Lahey Adalet Mahkemesi'nin görüşüne dayanmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Konferansta, Arap ülkelerinden ve Arap Birliği'nden bu "tehlikeli" konunun yakından takip edilmesi ve iptal edilmesi için çalışılması talep edilirken Arap Birliği Genel Sekreteri'nin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne ve UNESCO Başkanı'na birer mektup göndererek konunun içerdiği tehlikeye dikkat çekmesi önerildi.

Konferansta ayrıca Arap Birliği Kudüs Komitesi'nin acilen toplanarak Siyonist işgal rejiminin Kudüs kentini Yahudileştirme planlarına karşı koymak için yapılması gerekenleri görüşmesi istenerek Arap ülkelerine Kudüs kentini Filistin'in başkenti olarak Arap başkentleriyle kardeş şehir ilan etme çağrısı yapıldı.165 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret132486
Hava Durumu
Saat